Uzun zamandır gidemediğimiz kampa, sonunda fırsat bulup gittik. Ramazan’ın vardiyalı olarak çalışması ve bir türlü tatilleri denk getiremememiz nedeniyle kampa gidememiştik. Fakat makus talihimizi yendik ve Perşembe günü yola çıkıp, Cumartesi akşam dönüş yaptığımız Danamandıra Kampı‘na gitmiş bulunmaktayız.

Kamp sürecini anlatmadan önce İstanbul Kamp Yerleri konusuna girmek istiyorum. Linkini verdiğim yazımda birkaç kamp alanından bahsetmiştim. Fakat daha önce tecrübe etmediğim ve pekte bilgi sahibi olmadığım Danamandıra Kamp Alanı‘na haksızlık yaptığımı anladım. Önünüzde göl, arkanızda meşe ormanı ve temiz bir kamp. Oldukça leziz diyebilirim. Şimdi detaylara geçelim.

Buluşma

Danamandıra, Silivri’de bulunuyor ve ulaşım içinde Silivri Otogarı‘nı kullanmanız gerekiyor. Bende Çarşamba akşamdan Beylikdüzü’ne Ramazan ile buluşmaya gittim. Sabah yola çıkmak üzere tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Sabah gece geç yatmanın da verdiği yorgunluk ile biraz geç kalktık ve 10.35’de uyanıp, 11 gibi evden çıkıp son alışverişimizi yaparak yola koyulduk. Danamandıra Kamp Alanı ulaşım konusuna en son değineceğim.

Kamp Alanına Varış

Yaklaşık olarak bir buçuk saat otobüs yolculuğu ve 20 dakikalık yürüme ile alana giriş yapıyoruz. Burası bir tabiat parkı olduğu için girişte bizden ücret talep ettiler. Ancak içeride bizi neyin beklediğini bilmediğimiz için ve daha önceki tecrübelere istinaden ve ayrıca 2 gün kalacağımızı söylememizle girişte ücret ödemedik. Girişte görevliye ne tarafta kamp yapabileceğimizi sorduğumuzda geniş bir alan olduğu ve istediğimiz yerde kamp yapabileceğimizi söylemekle birlikte aynı zamanda bize kampçıların genelde kamp yaptıkları yeri de söylediler.

Burası 4 bölgeye ayrılmış. Biz giriş yaptıktan sonra soldan devam ettik ve gözümüzde kestirdiğimiz 4. bölgenin sonunda kamp alanımızı oluşturduk. Şunu ekleyeyim alanın hemen her bölgesine araba ile ulaşabiliyorsunuz. Saat 2 gibi ulaştığımız alanda önce çadırımızı kurduk, sonra ateşimizi yaktık. Yemek, çay, kahve derken ilk günü tamamladık diyebilirim.

İkinci Gün

İkinci gün uyandıktan sonra bir güzel kahvaltımızı yaptık. Geleneksel olarak biz soğanda yumurta ile kahvaltı yapıyorduk. Ancak bu sefer bu geleneği değiştik ve domates ile bu geleneği farklı bir boyuta taşıdık. Şunu söyleyebilirim, enfes oluyor. Domatesin içini oyduktan sonra domatesin içinde biraz domates parçaları bırakıyor ve yumurtayı kırıyorsunuz. Sonrasında biraz tuz, kekik ve pul biber ekliyor ve iyice karıştırıyorsunuz. Köze gömdükten sonra pişiriyor ve enfes bir lezzet ile karşılaşıyorsunuz.

Göl manzaralı kahvaltı

İkinci gün biraz çevreyi geziyoruz. Sonrası yine standart durum. Yemek, kahve, çay, muhabbet derken güzel bir günün sonuna geliyoruz.

Son Gün

Çadırımız - Forclaz 2

Kampa gitmeden önce haberlerde ve meteoroloji de fırtına ve yağmur uyarısı vardı. Bizde kararsız kalsak da gözümüzü karartarak gitmiştik. İlk 2 gün gayet iyi bir hava vardı ve sorun yaşamadık. Son gün uyandıktan sonra çadırını kapısını açtım ve güneşi görünce rahatladım. Çadırdan çıktık ve önce ateşimizi yaktık. Sonrasında elimizi yüzümüzü yıkamak ve suları doldurmak için çeşmeye gittik. Gittik ki yağmur başladı. Aslında yağmuru görünce seviniyorsunuz. Ama bizim daha önceki tecrübelerimiz nedeniyle bir gülme de gelmedi değil hani.

Yağmur uzun sürmedi ve bizde kahvaltı hazırlıklarına giriştik. Kahvaltımızı yaptık ve yine yağmur başladı. Ancak yağmur çok uzun sürmedi ve bizde rahat rahat toparlanarak yola çıktık.

Danamandıra Kamp Alanı Hakkında Görüşlerim

Danamandıra Kamp Alanı

Öncelikle buraya direk kamp alanı diyemeyiz. Tabiat parkı, gölet veya piknik alanı diyebiliriz. Ancak şunu söyleyebilirim, emeği geçen herkesin eline sağlık. Yolları çok iyi, alan temiz, her 50 metrede bir büyük çöp tenekeleri ve çeşmeler. Yine alanda oldukça temiz tuvaletler de bulunuyor. İskele üzerinde gün batımını izlemek de harika diyebilirim.

İstanbul’a yakın kamp alanı olarak hafta sonları kaçabileceğiniz bir yer Danamandıra. Gelelim köy halkına. İlk başta tedirgin olsakta, dönüş için köye girdik. Köye girerken yolun kenarında Malak (manda yavrusu) gördük ve yanında sahibini. Selam vermeyi ihmal etmedik elbette. Sevmek istedik Malakları ama biraz ürktüler. Bizde iyi günler dileyip köye ilerledik. Köy kahvesini bulup dönüş arabasını beklemeye koyulduk. İki çay içtikten biraz sonra Malakların sahibi Turgay Abi geldi ve masamıza oturdu. Sohbet muhabbet derken çaylar havada uçuştu. Bize çay ısmarladı, sonra kahveci abimizde bir çay ikram etti. Yetmedi başka bir abimiz bizim içtiğimiz iki çayın ücretini ödedi. Son olarak farklı bir abimiz daha geldi ve onunla da tanıştık ve o da bize bir çay ısmarladı. Buradan her birine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tabi sonrasında da dönüş yolculuğu başladı.

Danamandıra Kamp Alanı Ulaşım

Yukarıda haritada konumu paylaşıyorum. Büyükçekmece’ye mesafesi yaklaşık 60 kilometre. Birkaç farklı rota bulmak mümkün. Kendi aracınızla bir saate alana girebilirsiniz.

Toplu ulaşım ile Danamandıra’ya gitmek isteyenler;

Beylikdüzü son durak metrobüs, Yenibosna metrobüs duraklarında 303 nolu İETT’ye binmeleri gerekiyor. Kısa aralıklar ile bu araçlara ulaşabilirsiniz. Sonrasında Silivri Otogar’da iniyorsunuz ve Danamandıra minibüslerine biniyorsunuz. Binince kaptana gölete gideceğinizi söylerseniz köyün girişinde sizi indirir ve gitmeniz gereken yönü söyler. Ben yine de tarif edeyim. Araçtan indikten sonra yolun karşısında sola giden yolu takip ediyor ve hiç ayrılmıyorsunuz. Yaklaşık 2 kilometre bir yol. Yani çok uzak değil.

Şunu da eklemeliyim, Silivri – Danamandıra araçları belirli aralıklarda var. Araçtan inmeden araç saatlerini öğrenmenizde yarar var.

NOT: RESİMLER GELECEK.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.