Uzun zamandır Avustralya’yı etkisi altına alan ve birçok şeyi gün yüzüne çıkaran orman yangınları etkisini sürdürüyor. Kasım 2019’da Avustralya’nın güney eyaletlerinde ve özellikle Victoria kentinde başlayan, şiddetle devam eden orman yangını etkisini sürdürmeye devam ediyor. Avustralya yangını Kasım’dan bu yana sürerken, söndürülmesi bir yana dursun kontrol altına bile alınamadı.

Yüz binlerce ve belki milyonlarca canlının yanarak kül olmasına neden olan yangınlar birçok alanı kullanılamaz hale getirdi. Bölgede yaşayan binlerce Avustralya’lı evlerini terkederek farklı bölgelere göç etmeye başladı. Yangının durumu NASA tarafından uzaydan bir görüntü ile de paylaşıldı ve durumun ne derece ciddi olduğu ortaya konulmuş oldu.

Küresel Isınma Etkisi – Teknik Yetersizlik

2 ayı aşkın bir süredir devam eden yangın, etkisini sürdüren yangının canlı ekolojisini bozduğu gibi etkilerinin yüzyıllarca ortadan kalkmayacağı da bir gerçek. Yangının nasıl çıktığı bilinmezken, küresel ısınmanın etkileriyle de söndürülemez bir hal aldığı da ortada.

Diğer taraftanda bölgedeki teknik yetersizlikler nedeniyle yangının söndürülememesi de işin farklı bir boyutu.

Bölgeden Görüntüler

Sydney’de yer alan foto muhabiri Matt Abbott’ın 31 Aralık’ta attığı bir twiti sizlerle paylaşıyorum.

Dünyadan gazete başlıkları:

Evler, canlılar, ağaçlar…

NASA Uyardı!

NASA uydularından gelen bilgiler, bilim insanlarına karbon monoksit gibi tehlikeli gazların üretimi gibi bu olayların kalıcı sonuçları hakkında bilgi verebilir. 

Avustralya Yangini Karbon Yayılımı
(Image credit: GEOS FP/NASA GSFC)

NASA, Dünya Gözlem Sistemi (EOS) olarak bilinen 26 uydudan oluşan bir grup ve Terra adlı otobüs büyüklüğünde bir uzay aracı olan amiral gemisi uydusu, bölgenin fotoğraflarını iletti.

Avustralya Yangını Uzay Görüntüleri
(Image credit: NASA Earth Observatory)

Şu ana kadar geçen sürede dünya tarihine büyük bir felaket olarak adını yazdıran bu yangın, bir süre daha söndürülemezse hiçbir şekilde geri dönüşü olmayan etkileri doğurabilir. Şu ana kadar bile birçok yıkıcı etki ortaya koyan yangının bundan sonraki nesil için etkileri de yıkıcı olacak.

Avustralya Yangını Uzay Görüntüleri
(Image credit: NASA Earth Observatory)

Kasım’dan bu yana süren orman yangınları Avustralya’nın doğu kıyısında yoğunlaşıyor ve Sydney de dahil olmak üzere birçok kenti tehlikeli kirlilik seviyelerine maruz bırakıyor. Terra uydusundaki Kirlilik Ölçümleri Verileri, bölgenin, bitki ve fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkan kokusuz ve tehlikeli bir gaz olan anormal derecede yüksek karbon monoksit ile örtülü olduğunu ortaya koydu.

Kaynaklar

https://www.space.com/australia-wildfires-satellite-images-2019-2020.html

https://www.space.com/earth-has-entered-pyrocene-fire-age.html

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.