Uzun zamandır içimde olan bir çıkmazda bisiklet ile kampa gidilir mi sorusu ile kapışmaktaydım. İnternet üzerinde, İnstagram, Youtube gibi kanallar üzerinde gördüğüm bisiklet severler ve kamp severler (en azından bir kısmı) bisiklet ile kampı birleştirmiş ve genel olarak başka bir araca ihtiyaç duymadan bisiklet ile kamp gitmek gibi güzel bir faaliyet sergiliyorlar.

Bisiklet ile kampa gitmek
Fotoğraf bisikletforum.com üzerinde Murtega nickli arkadaşa aittir.

Tüm bu gördüklerimden ve kampa giderken çektiğim eziyetler sonrasında neden olmasın gibi bir fikre kapıldım. Araştırdıkça araştırdım ve sonunda kararımı verdim. Evet bisiklet ile kampa gidebilirdim. Arkaya ve öne heybemi takıp, kamp malzemeleri ve diğer malzemelerimi güzelce yerleştirirsem sorun kalmaz ve dilediğim gibi istediğim yerde konaklayarak kampımı yapmabilirim. Ancak burada da şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Kamp için nasıl bir bisiklet tercih etmeliyim?

Kamp İçin Nasıl Bir Bisiklet Tercih Etmeliyim?

Aslında bu karar tamamen kişiye bağlı. Ancak yaşadığınız yer ve kamp gideceğiniz yer, oradaki durum gibi birçok etkene bağlı. Eğer toplu taşıma kullanacaksanız dağ bisikleti bir eziyete dönüşebilir. Bu nedenle katlanabilir bisiklet burada en ideal seçim olacaktır. Çünkü olası bir toplu taşıma kullanımında çantayı sırtınıza alarak ve bisikleti katlayarak çok rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Yok ben sadece bisiklet ile seyahat ederim derseniz de elbette ki dağ bisikleti en doğru seçim olacaktır. Burada şunu da belirtmeliyim ki her iki bisikleti işe gidip gelirken kullanabilir ve kendinize spor yapmak için bahane üretebilirsiniz. Bu da başka bir konu tabi ki. 🙂

Katlanabilir Bisiklet – Dağ Bisikleti Arasındaki Farklar ve Kamp Yapmak

İki bisiklet arasındaki en büyük fark elbette ki birinin katlanarak 30 cm boyutlarına kadar küçülmesi. Bu sayede işe gidip gelirken olası bir yorgunluk, kötü hava koşulları gibi durumlarda toplu taşıma kullanarak rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Ancak bu durum dağ ve şehir bisikletlerinde pek mümkün değil. Çünkü genelde özellikle iş giriş ve çıkış saatlerinde toplu taşımaya binmek pek mümkün olmuyor.

İki bisiklet arasındaki en büyük fark elbetteki birinin katlanarak boyutlarında minimize olması. Bu da birçok açıdan özellikle büyükşehirlerde avantaj sağlıyor.

Her iki bisiklet ile de kampa gidebilirsiniz. Ancak burada şu ayrıma dikkat etmek gerek. Dağ bisikleti ile ormana rahatlıkla girebilirsiniz ve yol olmasa bile çok kolay bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Ama katlanabilir bisiklet ile bu durum pek mümkün değil. Ayrıca kişinin boyuna ve kilosuna uygun katlanabilir bisiklet bulmak zor olabilir. Daha doğrusu birçok katlanabilir bisikletin kilo sınırı 105 kilogram. Bunun üzerinde sıkıntı yaşanabilir.

Bisiklet ile Kampçılıkta Dikkat Etmemiz Gerekenler

  • Kampa bisiklet ile gidecekseniz dikkat etmeniz gereken en temel nokta bisikletin ağırlığı. Evet belki şehir içerisinde 100 gramlık bir parçanın ağırlığı çok önemli olmayabilir. Fakat uzun yolda o ağırlık sizi zorlayabilir. Bu nedenle birçok bisikletçi uzun yola çıkacağı bisikletlerin teknik aksamlarını daha hafif ve kaliteli parçalar ile değiştirerek yola çıkmakta ve hazırlığını buna göre yapmakta.
  • Diğer taraftan da bisikletin selesi de başka bir etken. Uzun yolda uzun süre bisiklet üzerinde kalacağınızdan, oturacağınız selenin uzun yola uyumlu ve aynı zamanda sizi yormayacak olması önemli bir etken. Bu konuda ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen marka Brooks.
  • Bisikletteki aksamlardan gidon yine uzun yolda ve kampta başınıza dert açabilir. Uygun olmayan ve sizi yoracak bir gidon sizi zorlayabilir. Bu nedenle ya bir profesyonele danışın ya da daha önce kamp gitmiş birinden tavsiyeler alın.
  • Mutlaka aldığınız bisiklet üzerindeki lastikleri yeni, uzun yola dayanıklı ve patlamaya dirençli olanlar ile değiştirin.

Bisiklet Kampçılığında Eşyalarımı Nasıl Taşıyacağım?

Bisiklet ile Kamp
Youtube kanalını severek takip ettiğim Velespitli Seyyah nickli arkadaşın bisikleti.

Evet. Benimde en çok merak ettiğim sorulardan biri buydu hiç kuşkusuz. Ama Türkiye ve dünyada gördüğüm örnekler beni fazlasıyla memnun etti. Arkaya takılan bir heybe ve yine öne takılan bir heybe sizi oldukça rahatlıyor. Yani tüm yükü bisikletinize monte ettiğiniz çantalar görüyor. Heybeler genellikle heybe demiri ile monte edilmekte. Heybe dışında bisikletinizin gidonuna ve kadrosuna da çeşitli çantalar takabiliyorsunuz ve bu da büyük bir avantaj sağlıyor.

Bisiklet ile Kamp Yapmanın Ortalama Maliyeti Nedir?

Burası değişken bir konu açıkçası. En büyük maliyetiniz bisiklet olsa da diğer parçaları toplamak da aşağı yukarı alacağınız bisikletin maliyetini bulabilir. Örnek vermek gerekirse benim almak istediğim iki farklı katlanır bisiklet var. Bunlar;

  • Carraro Flexi 121 – Ortalama 1300 Lira
  • Dahon Mariner D8 – Ortalama 2400 Lira

Alacağınız malzemeleri, bisiklet üzerinde yapacağınız değişiklikleri ekleyince bu rakam ilk bisiklet için 2500 Liraya yaklaşırken ikinci bisiklette de 3500 Lirayı bulabiliyor. Bu nedenle açıkçası bu iş baya maliyetli oluyor.

Kamp Bisikleti Fotoğrafları

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.