Gasherbrum Masifi‘nde yer alan Broad Peak Dağı, 8000 metre yüksekliği aşan dağlardan. Broad Peak, 8047 metre yüksekliğe sahip. Dünyanın en yüksek dağları sıralamasında 12. sırada yer alıyor. Ayrıca Gasherbrum Masifi’nin en yüksek 3. dağı. Gasherbrum Masifi yazı serimize Gasherbrum II Dağı ile başlamıştık. K3 olarak adlandırılan Broad Peak iki zirveden oluşur. Alttaki resimde de gördüğünüz gibi 8047 metre ve 8016 metre olmak üzere 2 zirvesi vardır.

Broad Peak Tırmanış Denemeleri

Broad Peak Dağı tırmanış denemeleri 1954 yılında başlamıştı. Dr Karl M. Herlig Koffer Dr Karl M. Herlig Koffer liderliğinde bir ekip 1954 Broad Peak Dağı zirvesine ulaşmak denemeler yapmışlardı. Fakat hava koşulları ve hamallar ile yaşadıkları sorun nedeniyle bu deneme başarısız olmuştur.

Daha sonraki denemelerde 1957 yılında Avusturya’lı bir ekip, Marcus Schmuck liderliğinde Broad Peak zirvesine tırmanmak üzere hazırlandılar. Ekipte Fritz Wintersteller, Kurt Diemberger ve Hermann Buhl gibi önemli dağcılar yer alıyordu. Ekip iki farklı tarihte dağın zirvesine ulaşmayı denemiştir. İlk olarak 29 Mayıs 1957 tarihinde bir zirve yürüyüşü yapılsa da olumsuz hava koşulları nedeniyle başarısız olunmuştur. Daha sonra bu dörtlü ekip 9 Haziran 1957 tarihinde Broad Peak zirvesine ulaşmayı başarmışlardır. Üstelik de ekipman desteği olmadan zirve çıkışı yapılmıştır. 27 Haziran günü zirve yürüyüşünde Hermann Buhl 7654 metrede düşmesi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Yine sonraki denemelerde başarılı olan bir İspanyol ekibi 6 dağcı ile birlikte 1987 yılında zirveye ulaşmışlardır.

Yakın tarihimize baktığımız zaman ise Polonya dağcılardan oluşan bir ekipte Broad Peak zirvesine ilk kış tırmanışını yapmıştır. Oldukça zorlu şartlara sahip olmasına rağmen Polonyalı dağcılar bu dağa kış ayında ilk tırmanışı gerçekleştirmiştir.

Broad Peak Koşulları

Broad Peak dağı genel olarak zor sekiz binlik dağlar içerisinde yer almasa da kendine göre zorlukları oldukça üst düzeyde. Nitekim bugüne kadar yapılan tırmanışlarda ve denemelerde her seferinde dağcıların ölümü bunu açıkça gösteriyor. Genel olarak Gasherbrum Masifi’nin doğal koşulları olarak da nitelendirebileceğimiz durumlar ile K3’ün zorlu şartları kendi içinde problem teşkil ediyor. Bol taşlık alanlar, devamlı sıkıntı çıkarak çığlar derken zirveye uzanan bu yol oldukça zorlu bir hal alıyor.

Broad Peak Zirvesine Çıkan Türk

Oldukça zorlu koşullara ve iklime sahip olan Broad Peak zirvesi bugüne kadar maalesef bir Türk dağcıya ev sahipliği yapamadı. Denemede bulunan Tunç Fındık, zorlu hava koşulları nedeniyle tırmanışını yarıda kesmek zorunda kaldı.

Tunç Fındık Broad Peak Tırmanışı

4 YORUMLAR

  1. Sanırım dağın bulunduğu mevkide hava koşulları çetin bir yer. Bir çok dağcı bu nedenle yarıda bırakmış yada ölmüş. Türk olarak umarım bir gün size fırsat doğar ve siz ilki başarırsınız. Broad Peak dağına tırmanan ilk türk olarak 🙂

  2. Bayağı ölümlü bir dağ anlaşılan. Yüksekliği de bayağı bir göz korkutucu ama bence maceraperestler için vazgeçilmez bir yer olması lazım.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.