Gün geçtikçe doğadan uzaklaşan ve tamamen beton içerisine gömülen bir nesil ve bu neslin büyük sorunları. Ne zaman ki doğadan uzaklaştık, o zaman büyük sorunlar, hastalıklar gibi problemler ile boğuşmaya başladık. İşin aslı şu ki insan ve doğa birdir ve ayrılamaz.

Günlük iş hayatımız, okul hayatımız gibi rutin anlarımızda tamamen beton içerisindeyiz. Bunun yanı sıra da özellikle büyük şehirlerde doğa ile karşı karşıya gelebileceğimiz alan sayısı neredeyse yok denecek kadar az durumda. Bu nedenle de uzun süre doğaya çıkmamış biri için doğaya gittiğinde hayatta kalma olasılığı her ne kadar iç güdüsel olarak olsa da deneyim ve insani açıdan zordur. Elbette sadece hayatta kalma olarak duruma bakmamak gerekir. Doğa bir insanın, çocuğun kişiliğini de geliştirir. Doğada karşılıklı güven ve yardımlaşma içerisinde olan bir çocuk büyüdüğünde bu yardımlaşmayı sürdürür ve çevresine karşı daha duyarlı bir hal alır.

Doğa, Yardımlaşmayı ve İnsani Duyguları Tetikler

Doğada Yardımlaşma

Geçmişten günümüze gelen süreçte karşımıza çıkan değişim bir yandan hayatımızı refahlaştırırken diğer taraftan ise bizden birçok şeyi aldı, götürdü. İçimizdeki iyilik duygusu, yardımlaşma duygusu, doğayı sevme duygusunu komple kaybetme noktasına geldik. Ancak içimizde yer alan ve bazı duygular derinlerde bir yerde hep var oldu. Bu sayede her zaman umut var diyebiliyoruz.

Özellikle son birkaç yıllık süreçte tekrar doğa ile özdeşleşme süreci ortaya çıksa da henüz o nokta da olmadığımız aşikar. Aileler çocukları ile birlikte gittikleri kamplarda çocukları için çok büyük iyilikler yaparken aynı zamanda da onların içinde yer alan duyguların da ortaya çıkmasını sağlıyor. Yardımlaşma, dışa vurum, hayatta kalma içgüdüsü gibi duygular bizleri daima farklı kılıyor ve doğanın bize vermiş olduklarını nasıl kullanmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Çocuklarınızı Kampa Götürün!

Doğa ve Çocuk

Bir çocuğun çadırda, doğanın kalbinde güzel zamanlar geçirmesi onun için önemlidir. Çünkü bunu hiçbir zaman unutmaz. Orada yaktığı ateş, pişirdiği yemek, topladığı odun, dereden yakaladığı balık yani aklınıza gelebilecek her durum çocuğunuzda mutlaka iz bırakır. Orada kendisini keşfeder.

Eğer kampa gitme gibi bir durumunuz yoksa evinizin arka bahçesinde kuracağınız bir çadır, yakacağınız ateş onun için çok iyi bir başlangıç olacaktır. Ya da tek gecelik bile olsa kampa gitmeniz çocuklarınız için çok farklı bir deneyim olacaktır. Çocuklarınızı doğada gözlemleyerek onun yeteneklerini de keşfedebilirsiniz.

Hatta bırakın çocuklarınız kendi kamp çantalarını kendileri hazırlasınlar. Emin olun bundan çok zevk alacaklardır. Üstüne üstlük bir kere kamp gitmeleri onları sürekli olarak kampa gitmeleri için teşvik edecektir.


Çocuğunuz ile kampa gideceğiniz zaman yanınızda çocuklu bir aile dostunuz veya çocuğunuz çok sevdiği bir arkadaşının olması onun için çok güzel etkiler yaratabilir. Öyle ki günlerce doğada kalabilirler.

Eğer kampa gitmeye karar verdiyseniz mutlaka kamp ateşi yakılabilen bir yer olmasına dikkat edin. Çünkü bir kampın kilit noktası kamp ateşidir. Bu çocuğunuz için de kilit nokta olacaktır. Hatta bırakın kamp ateşi için odunu çocuğunuz toplasın. Emin olun çok mutlu olacaktır.

Çocuğunuz kafasına takacağı bir kafa lambası, toplayacağı odun, yakacağı ateş yani her şey onun gelişimi için önemlidir. Bu onun günlük hayatında aktif olmasına, atılgan olması ve disiplinli olmasına ön ayak olacaktır.

Asla ve asla doğada çocuğunuzu kısıtlamayın. Bırakın üstünü kirletsin, çamurlasın, elleri kirlesin. Asla azarlamayın, negatif olmayın.

Kamp Bir Öğretmen Gibidir!

Yukarıda saydığımız birçok madde aslında çocuğunuzun başkaları tarafından öğretilmesi gerekenleri kapsıyor. Ancak doğada geçireceğiniz süreçte başkasından öğrenmesine gerek kalmadan birçok şeyi kendisi kavrayıp öğrenebilecektir. Bu nedenle kamp aslında bir öğretmen gibidir. Çocuğunuza ve gelecekte onun kuracağı aileye yardımı dokunacaktır.

Unutmayın doğa bizsiz, biz doğasız olamayız. Doğayla kalın.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.