Dağcılık geçmişten günümüze en popüler doğa sporlarının başında geliyor. Yaz kış farketmeden dünyanın hemen her ülkesinden çeşitli sporcular her yıl dünyanın en yüksek dağları tırmanışına katılıyor. Elbette bu tırmanışların kendine göre zorlukları vardır. Yaz tırmanışı farklı kış tırmanışı farklı olmak zorundadır. Bunun yanı sıra da dağ tırmanışı sırasında bir diğer önemli faktör de tırmanış malzemeleri diyebiliriz.

Dağ tırmanışı ve kaya tırmanışı ilk bakışta farklı gibi görünse de aslında her ikisi de aynı hedefe uzanır. Yani bir dağa tırmanırken kaya tırmanışı da yapabilirsiniz. Aynı şekilde tersi durumda geçerlidir. Dağcılıkta en önemli unsur dağcılık malzemeleri diyebiliriz. Peki dağcılık malzemeleri nelerdir?

Dağcılık Malzemeleri Nelerdir?

Dağcılık Malzemeleri Nelerdir?

Dağcılık malzemeleri birçok sınıfa ayrılabilir. Mesela profesyonel dağcı olup büyük bir ekip ile yüksek bir dağa tırmanışta kullanılan malzeme ile bireysel olarak yapılan bir tırmanışta kullanılan malzemeler arasında farklar vardır. Yani birinde profesyonel malzemeleriniz tam olması gerekirken diğer tarafta standart malzemeler yeterli gelebilir. Şimdi dağcılık malzemeleri listesi hakkında biraz detaylar verelim.

Profesyonel Dağcılık Malzemeleri Listesi

Dağcılık malzemelerini kategorilere ayırırsak daha iyi anlaşılabilir. Yazımızın buradan sonrasına bu şekilde devam edelim.

Giyim Malzemeleri

Öncelikle dağcılık için en önemli malzeme unsuru giyimdir. Giyim malzemeleriniz kalitesi sizin durumunuzu belirler. Belki uç bir örnek olacak ama Everest Dağı’na tırmandığınızı düşünün. 0 noktasında hava 10 derece olsun. Ancak zirveye yaklaştıkça hava oldukça soğumaya başlayacaktır. Tabi olaya sadece soğuk odaklı bakamayız. Üzerinize giyeceğiniz kıyafetler dağcılık için özel olmalıdır, hafif olmalıdır, su geçirmemelidir. Peki dağcılık giyim malzemeleri nelerdir? Dağcılık kıyafetleri markaları nelerdir? Dağcı mont markaları nelerdir? Şimdi bu soruların cevabını vereceğiz;

Dağcılık Bere

Bere: Bildiğimiz standart bere olarak nitelendirebiliriz.

Balaklava Nedir?

Balaklava: Balaklava, yüzde sadece göz kısmı açık olan, boynun altına kadar uzanan bere tarzı bir malzemedir.

Dağcılık Şapka

Şapka: Standart yaz aylarında kullandığımız şapkalardandır.

Dağcılık Yüz Maskesi

Yüz Maskesi: Dağcılık yüz maskesi çene, boyun ve burun bölgesini kapatır.

Dağcılık Pantolon

Pantolon: Dağcılıkta en önemli malzemelerden biridir. Birçok farklı tarzda pantolon bulabilirsiniz. Ancak su geçirmez olması önemlidir.

Dağcılık Gömlek

Gömlek: Üst olarak gömlek kullanmanız avantaj sağlayacaktır. Olası aksi durumlarda çıkarılma kolaylığı nedeniyle önemli bir noktadır.

Dağcılık Kazağı

Kazak: Dağcılık kazağı sizi yüksek rakımlarda ve soğuk havalarda sıcak tutmak için gereklidir. Genelde polar kazaklar tercih edilir.

İç çamaşırStandart iç çamaşırlar işinizi görecektir.

Dağcılık Rüzgarlığı

Rüzgarlık: Üstünüze giydiğiniz tüm giysilerin dışına giyilerek rüzgara karşı sizi korumaktadır. Farklı şekilde ve modeller ile mont yerine de kullanabilirsiniz.

Dağcılık Yağmurluğu

Yağmurluk (alt ve üst): Yağmurluk hem dağcılar için hem de kampçılar için önemli bir malzemedir. Bu nedenle mutlak ihtiyaçlardan biridir.

Dolgu malzemeli anorak

Dolgu malzemeli anorak: Dolgu malzemeli anorak, bildiğimiz şişme monttur aslında. Fakat daha kalitelisi ve genelde kaz tüyü dolguludur.

Dağcılık Ayakkabısı

Dağ ayakkabısı: Dağcılık ayakkabısı en önemli malzemelerden biridir. Çeşitli fonksiyon ve özelliklere sahip ayakkabılar bulunmaktadır. En önemli özelliği su geçirmez olmalıdır.

Saydığımız malzemelere ek olarak kişisel giyim malzemelerinizi de yanınızda bulundurabilirsiniz. Dağcılık malzemeleri markalarına bakacak olursak da Jack Wolfskin, Columbia markaları ön plana çıkmaktadır.

Teknik Malzemeler

Teknik dağcılık malzemeleri içerisinde kaya tırmanış malzemeleri de yer almaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

Dağcılık Kazması

Kazma: Dağcılığın vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Tırmanış esnasında en büyük yardımcınız olacaktır.

Dağcılık Buz Baltası

Buz baltası: Buzlu zeminlerde tırmanmak veya ilerlemek amacıyla dağcıların ve tırmanışçıların vazgeçilmez malzemelerindendir.

Dağcılık Tırmanma Baltası

Tırmanma baltası: Tırmanış baltası, kaya tırmanışlarınız sırasında kullanacağınız en önemli malzemedir.

Dağcılık Kramponu

Krampon ve anahtarları: Tırmanışlar için en önemli gereçtir. Tırmanış ayakkabınızın dışına geçirilir ve kayada iyi bir tutuş sağlar.

Dağcılık Emniyet Kolonu

Emniyet kolonu: Kendinizi emniyete almanız için belinize ve bacaklarınıza sabitlenen korumalıktır.

Dağcılık Kask

Kask: Dağcılık ve tırmanış için önemli bir malzemedir. Çünkü kafanıza alabileceğiniz bir darbe durumunuzun kötüleşmesine neden olabilir.

Dağcılık Tırmanış İpi

Tırmanış ipi: Tırmanış ipinizin kalitesi çok önemlidir. Yanınızda sizi taşıyabilecek, yeterli uzunlukta kaliteli bir markaya ait ip bulundurun.

Dağcılık Karabina

Karabinalar: Çok kullanışlı bir mazleme olan karabina temel bir bağlantı parçasıdır. İpler arası bağlantıyı sağlayabilir, emniyet kemerinden, emniyet istasyonlarından iple bağlantısını sağlayabilir. Bunun yanı sıra da çantanıza malzeme asmanıza, tırmanış ipinizi asmanıza olanak sağlar.

Dağcılık Emniyet Alma Malzemeleri

Emniyet alma malzemeleri: İniş için emniyet malzemeleri oldukça önemli bir husustur. Burada yukarıda resmini gördüğümüz emniyet alma aracı, takoz, bolt, sikke, 8’li iniş aleti gibi araçlar bulunmaktadır. Bu araçları yanınızda bulundurmanız sizin avantajınıza olacaktır.

 

Buz vidaları ve deadman: Buz vidalarının kalitesi önemlidir. Kolaylıkla istenilen seviyede buza girmesi gerekmektedir. Piyasada çok sayıda buz vidası bulabilirsiniz. Deadman ise karda emniyet almak için kullanılır. İnce çelik levhaya halat tutturulmuş olan bu araç uygun açıyla kara sokulduktan sonra karabina ile bağlantı sağlanır.

Dağcılık Çığ Sondası

Çığ sondası: Çığ altında kalan kişileri aramak için kullanılır.

Kaya Tırmanışı Ayakkabısı

Kaya tırmanış ayakkabısı: Resimde de görebileceğiniz üzere oldukça esnek olan bu ayakkabılar, kaya tırmanışı sırasında tırmanışçının ayağının kayayı kavrayabilmesini esas almaktadır.

Dağcılık Perlon

Perlon: Perlonlar, son derece dayanıklı malzemelerdir. Geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Emniyet noktalarınız birleştirirken, emniyet kemeri yaparken, sırt çantalarında veya çadırlarda pek çok alanda kullanabilirsiniz.

Diğer Malzemeler

Dağcılık faaliyetleri sırasında kullanabilecek diğer malzemeleri de şu şekilde listeleyebiliriz;

Kış Kampı Malzeme Listesi

Standart kamp malzemeleri: Yukarıda eklediğim resmin genişliğine bakmayın. Örnek teşkil etmesi için ekledim. Ancak bıçak, fener, mutfak malzemesi gibi şeyleri yanınızda bulundurun.

Fırtına Gözlüğü

Fırtına gözlüğü: Elbette Türkiye’de sıradan bir dağa tırmanırken ihtiyaç olmayacak bir malzeme fırtına gözlüğü. Ancak kış ayında bir tırmanış gerçekleştiriyorsanız ihtiyacınız olabilir.

Dağcılık Yardımcı İp

Yardımcı ipler: Yanınızda halat dışında ekstra ip bulundurmalısınız. Özellikle paracord ipi bulundurursanız çok iyi olur.

Dağcılık Düdük

Düdük: Dağcılıkta veya kampçılıkta düdük bulundurmanız olası bir facia anında fayda sağlayacaktır. Özellikle kış aylarında yapılan dağcılık faaliyetinde örneğin çığ düşmesi sonucu kar altında kalmanız durumunda düdükle yerini belli edebilirsiniz.

Bu listede yer alan malzemeler standart ve profesyonel olarak nitelendirilmelidir. Bu listede çıkarılabilecek malzemelerde olabilir eklenebilecek malzemeler de olabilir. Lütfen bunu göz önünde bulunduralım.

Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikGrand Hyatt İstanbul’da 2018’e Unutulmaz Bir Başlangıç Yapın
Sonraki İçerikSaklama Rehberi
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.