Herkese merhabalar. Bu bloğumuzun ilk paylaşımı. O yüzden bu yazımızda daha çok genel bilgiler vereceğiz.

Dağcılık belki dünyanın en zevkli ama bir o kadar da en tehlikeli sporlarından veya aktivitelerinden biridir. Birçok tehlikeyi içinde barındırır. Bu nedenle dağcılık hem teknik bilgi birikim hem de cesaret gerektirir. Çünkü öyle durumlar oluyor ki çok yüksek yerleri kısa aralıklarla tırmanmak zorunda kalıyorsunuz. Ve bu tırmanışlar, yürüyüşler yapıyorsunuz ki her adımı tehlikeyi içinde barındırıyor.

Üstte gördüğünüz resimler sadece birer örnek. Resimlerde gördüğünüz kişiler profesyonel kişiler. Ve gerekli ekipmana sahipler. Daha önce defalarca tırmanış yapmışlar ve yeteri kadar tecrübeleri var. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak tırmanışa başlamışlar.

Dağcılıkta malzemenin çok büyük önemi vardır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki dağcılık pahalı bir spordur. Yani ucuz malzemeler sizlerin canını tehlikeye atacaktır. Bu nedenle malzeme temini sırasında buna dikkat etmelisiniz. İp, kemer, karabina, ayakkabı, kask, kazma gibi malzemeler ile dağcılık aktivitenizi daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Malzeme konusunun önemsenmesi açısından ilerleyen zamanlarda sizlerle dağcılık faciaları konuları paylaşacağız.

Bir sonraki paylaşımımızda görüşmek dileğiyle. Esen kalın..

8 YORUMLAR

 1. Başlıktada söylediğinize katılıyorum dağcılık zor fakat eğlenceli bir spordur. Bunun yanı sıra bu işin malzemeleride önemli tabiikide. Bilgilendirici makale için teşekkürler 🙂

  • Bu yazının neresinden, ne derece bilgilendiniz ben merak ediyorum açıkçası. Madem ki bu yazıdan o kadar bilgilendiniz bir sınav yapalım. Örneğin ; En basitinden gidelim ip çeşitleri nelerdir ? Standart ip boyu kaç metredir ? Perlon nedir, kaç çeşittir ? Bu yazıdan öğrendiğiniz tek şey dağcılık malzemelerinin pahalı olduğu ve iyi kalitelerinin alınması gerektiği sadece. Bunun dışında da birşey yok çünkü en basit şu yazdığım soruların bile cevaplarına ulaşamazsınız bu iki paragraf yazı ile.

   • Ayrıca sadece malzeme öneminden bahsedilen bir yazı. İp çeşitleri, metresi, perlonu nereden çıkardınız onu da merak ettim? Zayıf içerik konusunda ise 2017’nin 3.-4. ayına kadar evet haklısınız içerikler zayıftı. Fakat sonrasını okumadığınız çok belli maalesef. Ayrıca sizin de bu işe ne kadar aşina olduğunuzu görmek isterim açıkçası?

 2. Yazılara bakıyorum kısa kısa hepsi de.Hiçbir bilgilendirme,açıklama,betimleme ve eğiticilik yok. Kaliteli malzeme alın, pahalı bir spor vs. bunları herkes biliyor zaten. Hangi malzeme ? Ne işe yarar ? D karabina şu işe yarar, kilitli kilitsiz karabinaların farkı şudur vb. Sırf yazı yazmış olmak için iki paragrafla doldurmuşsunuz bütün kategorileri. Hemen hemen tüm konuları okudum hepsi de standart herkesin bilebileceği konular. Bir işi yapıyorsanız biraz özenerek,araştırarak yapın. Bu konulara hakim olmadığınız aşikar zaten onu anladık ama en azından biraz araştırın be kardeşim. Laf olsun, torba dolsun ile olmaz malesef bu işler.

 3. Yaklaşık 13 senedir medikal kurtarma faailetleri ile yakinen ilgiliyim. Çok farklı türde alanlarda, yurtiçi ve yurtdışında çok fazla deneyimim oldu. Profesyonel anlamda bir çok kurum ve kuruluşla işbirliğimiz ve deneyimlerimiz oldu. Benim amacım burada yaptığınız paylaşımları karalamak değil elbette. Ancak okuyan kişinin “hah şimdi oldu aradığım herşey burada mevcut” diyebileceği içeriklere yönelmeniz ya da var olanı zenginleştirmeniz açısından eleştirel yaklaştım konuya. Biraz sert çıkmamın sebebi de sanki yaptım oldu tarzında yavan içeriklerin bulunmasıdır. Gerçekten benim bu bilgilere ihtiyacım yok, olsa da bir çok yerli ve yabancı içerik mevcut zaten web de. Belki biraz sert oldu ama gelişmenize katkıda bulunmak, emeğinizin doğru bir şekilde kanalize olmasını sağlamak adına yaptım bu eleştirileri de. Sürçi lisan ettiysek affola. Sağlıklı, mutlu ve doğada günler dilerim.

  • Rica ederim. Elbette önerilerinizi dikkate almasam yorumunuzu onaylamazdım. Açık görüşlü olmak ve eleştirilere açık olmak gerekir. Bende bu doğrultuda zaten farkında olduğum zayıf içerikleri zamanla yenilemeye çalışıyorum ve uğraşıyorum.
   Sağlıklı, mutlu ve doğada günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.