Dağcılıkta Yaşanan Facialar

Sevenler için bir tutku olan dağcılık faaliyetleri bazen ölümlerle sonuçlanabiliyor. Yükseklere çıkıldıkça oksijen seviyesinin azalması, vücudun soğuk havada bir yandan havaya uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan ciddi enerji kaybetmesi, çığ düşmesi, keskin yokuşlarda düşmeye bağlı travmalar, söz konusu dağcılık kazaları içinde yaygın görülen nedenlerden.

Everest’te Yaşanan Facialardan Bazıları

Everest’te en yaygın bilinen dağcılık faciaları arasında 1996 yılında meydana gelen facia yer alıyor. 8 dağcının ölümü daha sonra kitap ve filmlere konu dahi olmuştur. Yeterli deneyimlerinin olmaması ve iki ticari ekibin tırmanış sırasında teknik hataları faciaların kaynağı olarak bilinmektedir. Bunun dışında yakın gelecekte kimliği belirsiz bazı kişilerin ve onlarca dağcının cesetleri bulunmuştur. Ancak yaygın görülen ölüm nedeni bitkinlik, aşırı yorgunluk ve oksijen yetersizliğidir.  Bunun dışında 2014 senesinde Sherpalar’ın çığ düşmesi sonucu hayatlarını kaybetmeleri gündeme oturmuştu. Bölgeye Nepal’den göç eden ve yüksek dağlarda yaşamayı hayat tarzı haline getiren topluluk, bu talihsiz olayla karşılaşmıştır.

Ontake Dağı Faciası

2014 tarihi dağcılık alanında birbiri ardına gelen kötü haberlerle doludur. Eylül’de Japonya’da patlayan volkan ve 57 kişinin ölümü, bu olayın hemen ertesi ayında Nepal’de çıkan kar fırtınası ve 43 kişinin ölümü akıllarda yer etmiştir. Ölenlerin çoğunun dağcılık yapan kişiler değil doğa yürüyüşçüleri olduğu bilinmektedir.   Biraz daha eskiye gidildiğinde 1959 yılında Dyatlov Geçidi’nde de hala bazı soruların açıklanamadığı bir dağcılık faciası yaşanmıştır.

2 YORUMLAR

  1. Everest’ e tırmanan kişi zaten göze ölümü almalı ufak bir hatanın dönüşü yok 🙂 şimdilik kamp yapmak yeterli benim için dağ tırmanışı ve adrenalin olayı aşar beni 🙂 Alet ve edevat ın sağlam olması gerek çünki onlara bağlı bir yaşam tırmanma olayı 🙂

    Ve ayrıca patlama tehlikesi olan bir yanardağa nasıl yaklaştırmışlar japonya gibi bir yerde ilginç.
    Saygılar
    Fakir.

  2. Benim bildiğim tek facia çığ düşmesi ama o da kolay bir facianın oluşumu değil tabi ki de. Everest’ te yaşanan olaya çok üzüldüm. Çok dikkat gerektiren ve soğuğa alışkın olan kişilerin bu riski alması gerekmektedir diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.