Otellerin kalabalığından sıkılan ve doğal hayatı merak eden pek çok kişi tatiller için farklı bölgelerde kamp kurmayı tercih eder. Ancak her kampçılığında kendine has kuralları, ekipmanları ve işleyişi vardır, bazı kişiler zevk ve eğlence olarak yapsalar da kampçılık doğa sporları grubuna dahil edilir. Bu sporu yapabilmek için yanınıza alacağınız yiyecekleri, malzemeleri mevsime, yöresine ve süresine göre değişkenlik göstereceğini bilerek almalısınız.

Yemek İçin Malzemeler

Daha öncede belirtildiği gibi zaman, mekan ve kamp süresine göre değişkenlik gösteren kamp malzemeleri için her duruma uyabilecek genel yiyecek malzemelerinden biraz bahsedelim. Öncelikle ızgara teli alalım üzerinde yemek pişirme, su ısıtma ve çay demleme gibi işlemler için, küçük boyutlarda tencere, piknik seti diye adlandırılan tabak çatal setlerinden, termos.

Gelelim yanınıza almanız gereken yiyeceklere asla vazgeçilmez kamp yiyeceği konserveler( hangi türleri seviyorsanız), bir kaç çeşit şekerli bisküvi ve çikolata( enerji kaybetmemeniz gerekli), bir kaç gün dayanabilecek ekmek, patates, biber ve domates, olmazsa olmaz içme suyu, çay ve şeker ve eğer ki araç tipi buzdolabınız varsa süt ürünlerinden de yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Gerekli Ekipmanlar

Doğa ve kamp denilince hangi koşulda olursa olsun ilk akla gelen malzeme uygun boyutlarda çadırdır, ayrıca vazgeçilmez diğer malzemede uyku tulumudur mevsim yaz bile olsa yerde yatmamak en iyisidir. Ayrıca ateş yakabilmek için çakmak, kibrit ve benzeri türevdeki ateşleme mekanizması, mevsime yada hava koşullarına göre yedek kıyafet ve iç çamaşırı, el feneri ve yedek pil, battaniye yada polar(geceleri her zaman soğuk olur), cep telefonu, yedek batarya ve güneş enerjisi ile şarj edebilme özelliğine sahip şarj aleti, kürek, tuvalet kağıdı, balta, kalın ip ve daha pek çok şekilde sıralayabileceğimiz geniş bir liste var.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim amatör kampçılık yapıyorsanız bildiğiniz bir mekanda başlayın yada yanınızda muhakkak bir pusula yada gittiğiniz bölgenin detaylı haritası olmalı veya yanınızda önceden deneyimli birileri olmalıdır. Birde mutlaka küçük çaplı da olsa bir ilk yardım çantası edinin.

4 YORUMLAR

  1. Kamp öncesi ve kamp yaparken yapılması, alınması gereken önlemler vesaire her şeyi yazmışsın kardeşim eline emeğine sağlık 😉

  2. Ben hep bu kamp işinin doğal olduğunu düşünür ve öyle olmasını isterim mesela bir sürü şey saymışsınız fakat bu malzemeleri kendin sıfırdan yapmak daha maceracı ruhlulara önerimdir. Ateşi bile kendin yakacaksın taşları birbirine vurarak yada odunları birbirine sürterek.,

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.