Son yılların en popüler aktivitelerinden olan biri olan Trekking yani Doğa Yürüyüşü, herkes tarafından yapılsa da tecrübe isteyen bir spordur. Rastgele yapılacak bir yürüyüş birçok sorunu da beraberinde getirebilir. Bu nedenle gerek tecrübeli kişiler ile yürümek gerekse kısa mesafeli yürüyüşler gerçekleştirmek en doğrusudur. Trekking Nedir? konusunda linkteki adresten de önemli bilgiler elde edebilirsiniz.

Trekking Nedir? Trekking Ne Demek? hakkındaki yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Özellikle ülkemizde son yıllarda Trekking konusunda gelişmeler yaşanmıştır. Birçok ilimizde önemli Trekking Rotaları ortaya çıkmış olup aynı zamanda da kültür rotaları da önemli bir yer kapsamaktadır. Trekking konusunda en önemli husus malzemedir. Doğa yürüyüşü malzemeleri, yürüyüş sırasında sizi birçok etkene karşı koruyabileceği gibi birçok sakatlığa da yol açabilir.

Trekking Malzemeleri Nelerdir? (Doğa Yürüyüşü Malzemeleri Nelerdir?)

Trekking sırasında yanınızda ne kadar az eşya bulunursa o kadar rahat edersiniz. Hatta son dönemde profesyonel yürüyüşçüler işi bir ileri noktaya taşıyarak sırtlarında taşıdıkları çantaları 10 kilogramında altına düşürmeyi başardılar. Henüz ülkemizde çok yaygın olmasa da 1 (bir) kilogramın altında gramlar ile ifade edilen Trekking Çantası kullanımı popüler hale gelmeye başladı. Yani birçok fazlalıktan kurtarılarak sadece hayati malzemeleri taşıyabileceğiniz eşyalar ile yürüyüşlerinizi sürdürebilir konuma getirebilirsiniz.

Şimdi gelin hep birlikte bir doğa yürüyüşü sırasında doğa yürüyüşçüsü tarafından kullanılması gereken hayati malzemelere bakalım.

Trekking Ayakkabısı

Trekking Ayakkabısı

Trekking ayakkabı, yürüyüş için belki de en önemli malzemedir. Çünkü saatlerce belki günlerce yürüyeceksiniz ve o süreçte ayaklarınız sizin en önemli parçanız olacaktır. Kalitesiz bir ayakkabı sizi zor durumlara düşürebilir.

Trekking ayakkabısı, hafif olmalı, hava almalı ve ayağınızı yormamalı. Ayrıca ayakkabınızın bilek siperi bileğinizi çok fazla sıkmamalı ki hareket ederken sorun yaşamayasınız.

Trekking Pantolonu

Trekking Pantolonu, yürüyüş sırasında sizin için önemli olan bir diğer trekking malzemesi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü trekking sırasında en önemli şey rahatlıktır. Dar ve sizi sıkan bir pantolon aktivitenizi kabusa dönüştürecektir. Bu nedenle rahatlığınızı ön planda tutmalısınız. Mesela kış yürüyüşü yapıyorsanız kışlık pantolon, yaz yürüyüşü yapıyorsanız da yazlık bir pantolon giymelisiniz.

Trekking pantolonu kumaşı bir diğer önemli unsurdur. Özellikle Sonbahar ve Kış aylarında çok çabuk kuruyabilecek bir pantolon olması önemlidir. Bu noktaya dikkat etmelisiniz. Alacağınız pantolonu bu tercihlere göre almalısınız.

Trekking Çantası

Özellikle son birkaç yıldır doğa yürüyüşü yapmayı seven kişiler yanlarında taşıyacakları yükleri mümkün olduğunca minimum seviyeye çekmeye çalışmaktadırlar. Son dönemde üretilen trekking çantaları, oldukça hafif seviyelere gelmiştir. Öyle ki 500 gram altında bile çanta bulmak mümkün seviyeye gelmiştir.Trekking çantası konusunda henüz ülkemizde bulunmasa da avrupa da çok çeşit bulunmaktadır.Tek tip çantalar ile ağırlığı en alt seviyeye çekme çabaları işe yaramış, ekstra gözler de iptal edilerek bu ağırlık oldukça minimize edilmiştir. Şu anda piyasada 350 – 400 gram civarı trekking çanta bulunmaktadır.

Pusula ve GPS

Trekking yani doğa yürüyüşü sırasında bir diğer önemli unsur GPS veya Pusula olarak karşımıza çıkmaktadır. Pusulanız var ise bunu kullanabilmek önemlidir. Fakat GPS kullanımı pusulaya nazaran daha basittir. Yürüyüş sırasında yanınızda eğer GPS var ise oldukça rahat ederseniz. Geçtiğiniz güzergahları işaretleyip, bölgeyi tanıma ve tanıtma imkanı yaşarsınız. Ayrıca sizden sonra o bölgeyi ziyaret etmek isteyenlere de yardımcı olmuş olursunuz. Pusula da ise hem harita okumayı çok iyi bilmelisiniz hem de pusula kullanmayı. Bu nedenle imkanınız varsa GPS sizin için doğru seçim olacaktır.

Baton

Trekking Batonu, yürüyüş için önemli bir diğer malzemedir. Yürüyüş sırasında yürüyüşçü için dengeyi sağlayacak malzemedir. Sırtınızdaki yük ile birlikte yürüdüğünüz yolun engebeli ve zorlu olduğunu da düşünürseniz baton sizin için bir denge sağlayıcı kurtarıcı olacaktır.

Diğer Malzemeler

Yukarıda saydığımız malzemeler dışında birçok malzeme sayabiliriz. Eğer uzun bir yürüyüş olacaksa kamp kurmanız gerekebilir. Bunun için trekking çadırı kullanabilirsiniz. Oldukça hafif olması nedeniyle çok da pahalıdır. Ayrıca çadır yerine Bivak veya Tarp kullanımı da işinizi görecektir. Aynı şekilde ultralight yani oldukça hafif ve çok az yer kaplayan uyku tulumları ile birlikte çantanız hafif olacaktır.

Diğer taraftan da son dönemde bir doğa yürüyüşçüsünün sırtındaki çantası 10 kilogramın altına kadar düşmüş durumdadır.

Unutmayın çok malzeme hayatınızı kurtarmaz. Doğru ve yeterli malzeme hayatınızı kurtarır. O nedenle doğru seçim yapmak sizin elinizde.

Doğayla kalın..

1 YORUM

  1. Burada en önemli malzeme Baton arkadaşlar baton almadan kesinliklie çıkmayın bir süre sonra destek sağlayacak birşeyler ararsınız sonra sağdan soldan 🙂

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.