Günümüzde doğa üzerinde yapılan yürüyüşler hem sağlık açısından hem de keyifli vakit geçirmek konusunda sıklıkla tercih edilmektedir. Herkes yürümek konusunda kendini başarılı sansa da doğada yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gerek bazı unsurlar bulunmaktadır. Dalgınlık ile yapacağınız hamleler veya kısa bir süre içerisinde sarf edeceğiniz enerji sizlerin zorluklar ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır.Bu yazımızda Doğa yürüyüşünde tırmanış teknikleri ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Doğa yürüyüşünde tırmanış teknikleri farklılıklar göstermektedir. Dağcılık tırmanış, doğa yürüyüşü tırmanış gibi farklı kategorilere ayırabiliriz. Konuya giriş yapmadan önce yürüyüş sırasında yanınızda bulunduracağınız çantanıza muhakkak küçük bir sağlık seti koymanız olası sorunları önlemenize yardım sağlayacaktır. Doğada yaşam amacı güdenler için tırmanış önemli bir konudur.

Tırmanış Anında Uygulanması Gereken Teknikler

  • Küçük adımlar atmaya özen göstermelisiniz: Tırmanış teknikleri arasında adımların epey bir önemi bulunmaktadır. Sizlerde başladığınız andan itibaren büyük adımlar atmak yerine küçük adımlar atmalısınız. Hem enerjinizi korumanıza yardımcı olacak hem de bacak kaslarınızda ki ağrıların oluşumlarını engelleyecektir.
  • Yürüyüş sırasında hızınızı düşürmelisiniz: Küçük adımlar atmaya başladınız lakin hâlâ hızınızı normalden daha aşağıya düşürmediyseniz enerjiniz kısa bir süre içerisinde bitecektir. Hızınızı daima aşağıda tutmaya özen göstermelisiniz. Enerji konusunda yarar sağlayacağı gibi olası yorulmalarda ortadan kalkacaktır.
  • Aynı hızla tırmanmaya devam etmelisiniz: Hızını düşürmeniz ile birlikte asla artışa geçirmemelisiniz. Stabil olarak devam eden hızınız sizlerin kısa bir süre içerisinde hedefinize ulaşmasına ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.
  • Mola vermekten kaçınmamalısınız: Güvenli olan bölgelerde muhakkak molalar vermeye özen göstermelisiniz. Dinlenmek enerjinizi daha da arttıracaktır.
  • Kısa yolu kullanmalısınız: Tırmanış taktikleri konusunda en önemlisi kısa yol sistemidir. Fakat bunu genelde daha dik ve engebeli olan tırmanışlarda tercih etmelisiniz. Güvenli bir yol olduğuna da özen göstermekten asla kaçınmayınız.
  • Konuşmamaya dikkat etmelisiniz: Tırmanma anında dikkat dağınıklığının oluşmaması ve enerjinizin korunması için konuşmaktan kaçınınız.

3 YORUMLAR

  1. Yukseklik korkum olduğu icin pek yapamayacagim birsey ancak tabi sağlam alet edevat olursa niye olmasin korkumu yenebilirim. Daha önce 1 kez davraz dağına tirmanmiştim harika bir duygu

  2. Bildiğim kadarıyla inişlerde sırt çantası biraz gevşek olarak bırakılır. Bu şekilde vücudun ağırlık merkezinin bir miktar arkaya alınmış dolayısıyla da düşme riski azaltılmış olur.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.