Tabiat ile iç içe olmak ve yeşilliklerden, manzaralarda faydalanmak kesinlikle bizlere yarar sağlayacaktır. Doğada içerisinde yapacağınız bazı tatiller ve bazı dinlenmeler sizlerin daha iyi bir beyin yapısı ve daha sakin bir ruh hali ile hayatınıza devam etmesini sağlayacaktır. Sesten, gürültüden ve sorunlardan uzak olmak yapılacak en güzel tercihtir aslında.

Doğada barınak yapmak genelde birçok kişinin tercih ettiği bir metottur. Alışılmış çadır kentlerinin tamamen dışına çıkarak kendi alanını oluşturmak isteyen hanımefendiler veya beyefendiler bu konuda alacakları birkaç bilgi ile kolayca barınaklarını oluşturabileceklerdir.

Günlük veya Uzun Vadeli Barınak Yapmak

Bulunduğunuz alan içerisinde muhakkak ağaçlar vardır. Birbiri ile eşit olacak şekilde ağaç dalları toplamaya özen göstermelisiniz. Toplamış olduğunuz bu ağaç dallarını kırk beş derecelik acı ile birlikte üst üste yığarak kolayca barınak yapabilirsiniz. Doğada barınak yapmak alanında günlük olarak tabir edilecek bir yapıdır.

Günlük olmaktan ziyade birkaç gün vakit geçirecekseniz daha profesyonel bir barınağa ihtiyacınız var. Ağaçların bu sefer dallarını temizleyerek toplamanız gerekmektedir. Doğada barınak yapmak konusunda yeri önemli seçmeniz gerekmektedir. Düz ve etrafı açık alan sizler için doğru seçim olacaktır. Topladığınız ağaç dallarını dört noktaya dikmeniz gerekmektedir. Daha sonra sağlam kökü olan bitkileri kopararak bu ağaç dallarını birbirine bağlayınız. Yaptığınız bu işlemden sonra dört noktaya da ağaçların dallarını dizerek kolayca yapabilirsiniz. Barınağınızın üstünü yapraklar ile kapatmayı unutmamalısınız.

Doğada Barınak Çeşitleri

Doğada çeşitli şekillerde barınak yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin el becerinize ve hayal dünyanıza kalmış. Size gereken sadece el becerisidir. Tabi birkaç da malzeme. Hatta öyle ki sadece sağlam bir bıçak ile bile işinizi görebilirsiniz.

En basitinden birbirine yakın iki ağaç bulup onları ön direk olarak kullanıp arkada kısma iki tane direk ekleyerek bir barınağın temellerini oluşturabilirsiniz. Biz kampa gittiğimizde bu şekilde yapmıştık.

Kampımızda Yaptığımız Barınak

Arka direkleri oluşturduğunuz zaman toplamda 3 direkte üst kısımları birleştirmek için kullanmalısınız. Daha sonrasında yapmanız gereken barınağın etrafını doldurmak. Yani oldukça basit ama hem etkili hem de hızlı bir barınak yapma sistemidir.

9 YORUMLAR

  1. Harika bir yazı olmuş hocam, özellikle doğa tutkunları için heleki Bear Gyrills gibi macera tutkunları için insan bir yandan istiyor böyle bir dünyada mahsur kalıp insanların dünyasından uzaklaşmak kim istemez 🙂

  2. Benimde hep istediğim şeydi doğada gezinmek ve kendi elinle barınak yapmak. Yapabilicek pek biyer yok benim için ama arka bahçe de deneyeceğim

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.