Doğaya çıktığımızda bazen öyle durumlar ile karşılaşırız ki zamanı çok iyi kullanmamız gerekebilir. Kamp için gittiğimiz bir yere aksiliklerden dolayı geç kalmış olabiliriz. Ve hava kararmadan çadırımızı kurup ateşimizi yakmamız gerekebilir. İşte tam bu noktada eğer bir ekipsek her kişiyi doğru kullanmamız gerekir. Yani iş birliği yapmamız ve zamanı doğru kullanmamız gerekir.

Doğada çok kısıtlı sürelerde neler yapılabileceğini tahmin bile edemezsiniz. İster tek kişi olun ister ekip olun. Zor da olsa kısıtlı bir süreçte tüm işlerinizi yetiştirebilirsiniz. Çadırınızı kurabilir, ateşinizi yapabilir ve hatta yemeğinizi yapabilirsiniz. Bunları önem sırasına göre sıralamanız gerekir.

Hava Kararmadan Yapmanız Gerekenler

Hava kararmadan önce mutlaka bir önem sırası yapmalısınız. Yani geceyi dışarda geçirmek istemezsiniz. Ya da karanlıkta odun toplamak istemezsiniz. İşte bu nedenle bir önem sıralamanız olmalı. Karanlığa kalmadan yapmanız gerekenleri biz sizin için listeledik.

Barınağınızı Kurun

doğada barınak çeşitleri

Kampa gittiğinize hava kararmadan önce mutlaka başınızı sokabileceğiniz bir barınağınız olmalı. Eğer yanınızda çadırınız varsa şanslısınız. Çünkü hızlı bir şekilde çadırınızı kurabilirsiniz. Ancak çadırınız yoksa ve barınak yapmak gerekirse bu sizi zorlayacaktır ve diğer işlerinizi aksatacaktır. Buradaki ayrımı iyi yapmalısınız.

Eğer çadır kuracaksanız diğer ihtiyaçlarınızı gidermek için zamanınız kalabilir. Otomatik çadırınız varsa avantajınız daha fazla olacaktır. Diğer türlü manuel çadırlarda ise en fazla 10 dakikalık bir süreçte çadırınızı kurabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da havanın kararmasına kalan süre nedir bunu da bilmeli veya tahmin etmelisiniz.

Odun Toplayın ve Ateşinizi Yakın

kamp-atesi-yakmak

Aslında barınak yapmak ile kamp ateşi yakmak aynı öneme sahip olabilir. Çünkü yakacağınız ateş ile ısınma ihtiyacınızın yanı sıra bir de yemek yapabilir ve çayınızı yudumlayabilirsiniz. Tek başınıza olduğunuz durumlarda buradaki kırılımı iyi belirlemeniz gerekir.

Kamp yerine giderken ateşinizi başlatmak için çalı çırpı toplayarak da gidebilirsiniz. Bu size zamandan tasarruf sağlayacaktır. Sonrasında da geceyi çıkartabileceğiniz kadar odun toplamanız gerekecektir. Yakacağınız ateş ile yabani hayvanları da bölgeden uzak tutma şansınız olacaktır.

Hava kararmadan odun toplama işini çözemediğiniz taktirde karanlıkta odun toplamak dezavantaj olacaktır. Çünkü ormanda karşınıza ne çıkacağını tahmin edemezsiniz.

Bu iki husus ilk geceniz için size yeterli gelecektir. Şimdi bunlardan önce havanın ne kadar süre sonra kararacağını tahmin etmeniz gerekir. Bunun için çok basit bir yöntemi yine basit bir şekilde sizlere anlattık.

Havanın Kararmasına Kalan Süreyi Tahmin Etme

Havanın kararmasına kalan süreyi en basit olarak nasıl tahmin edersiniz? Bunun için çok basit bir yöntem bulunuyor. Gelin bu yönteme bakalım.

Elinizi Ufka Uzatın

Evet. En basit yöntem 5 parmağımız açık bir şekilde güneşe ve ufuk çizgisine uzatarak ufuk çizgisi ile Güneş arasında kalan kısımdaki parmak sayısını hesaplamak. Bunu yaptıktan sonra süreyi hesaplamak kolay.

Parmaklar ile Güneşin Batış Süresini Hesaplamak

Bu yöntemde her bir parmak 10 dakikaya tekabül etmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ufuk çizgisine en yakın noktayı esas almaktır. Güneş baş parmağımız ile işaret parmağımız arasında kalmalıdır.

Not: İnternette birçok site bir parmağın 15 dakika olduğunu belirtmiş. Ancak hem yabancı kaynaklar hem de Serdar Kılıç bunun bir parmağın 10 dakikaya geldiğini söylüyor.

Aynı işlemi yumruk sıkarak yaptığınızda ise her bir parmağınız 15 dakikaya denk gelmektedir.

Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikKamp İçin Kışlık Uyku Tulumu Önerileri
Sonraki İçerikNanga Parbat Dağı Olayı – 26 Ocak 2018
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.