Şehir hayatından sıkılan herkes kendine bir meşgale bulmak için çabalar durur. Balığa gider, kampa gider, ekstrem aktiviteler yapar. Ama en önemlisi de doğada yaşamak isterler. Bunu yapabilmek için vakit yaratmaları gerekir. Veya tüm işlerini güçlerini bırakıp kendilerini sadece doğaya atmaları gerekir. Ama bunu yapabilirler mi?

Kendini doğanın kollarına bırakıp orada mutlu mesut hayat sürmek isteyenlerin birçoğu şehir hayatından bunalan kişiler veya daha önce köy hayatı yaşayıp sonrasında şehirde yaşayanlardır. Doğada yaşayabilmek için arkanızda kimseyi bırakmamanız gerekir. Sonuçta aile hayatına önem veren bizler bunu sürdürebilmenin yollarını ararız. Gelecek kaygısı, maddi kaygı gibi sorunlarla bir türlü kendimizi doğaya bırakamayız. Diyelim ki fırsat bulduk ve doğada yaşamaya karar verdik. İşte bu andan itibaren göz önünde bulundurmamız gereken durumlar olacaktır. Doğada hayatta kalmak için önemli olan hususları sıralayalım.

Doğada Hayatta Kalmanın Temel Kuralları

İyi Ekipman Hayat Kurtarır

Doğada en önemli konulardan biri ekipmandır. Doğanın hangi derinliğine giderseniz gidin, ne kadar bilginiz olursa olsun eğer yeterli ekipmanınız yoksa çok fazla dayanamazsınız. Bu sebeple doğaya çıkarken mutlaka ekipmanınızı kontrol edin ve yeterli seviyeye getirin.

 

Süreci Planlayın

Doğaya çıkmadan önce kampa veya geziye gideceğiniz yada doğada kalıcı olarak yaşayacağınız bölgeyi mutlaka analiz edin. Çevreyi, doğa şartlarını mutlaka gözlemleyin. Ayrıca her ne kadar sapma olasılığınız yüksek olsa da planlamanızı sağlam yapın.

Düzenli Olun!

Doğaya çıkmadan önce mutlaka malzeme analizinizi yapın. Hangi durumda kalacağınızı bilemezsiniz. Bu sebeple her olumsuzluğa karşı bir planınız olsun. Her koşulda kullanabileceğiniz malzemeniz olsun. Ve bunları bir düzene koyun ve kolay ulaşabileceğiniz seviyede olsun.

kamp çantası düzeni

Öğrenin

Doğaya çıkmadan önce mutlaka yeteneklerinizi test edin, öğrenin. Çünkü oraya çıktığınızda barınak yapmak, yiyecek bulmak, su bulmak gibi elzem durumlar gerekecektir. Özellikle barınak konusu çok önemlidir. Sizi her tehlikeye karşı koruyacaktır. Bu sebeple en az 2 barınak yapma yöntemi öğrenin. Bunun için https://www.dogablogu.net/category/hayatta-kal/barinak-yapmak/ adresinden faydalanabilirsiniz.

doğada barınak yapmak

Tehlikelere Karşı Tetikte Olun

Doğada karşınıza her türlü tehlike çıkabilir. Bu sebeple her konuda tetikte olmalısınız. Hatta bu durumlarda bir acil durum planınız olsun. Yanınızda bu duruma karşı bir işaret fişeği ya da benzeri bir şey bulundurun.. Herhangi bir acil durum için arama ekiplerine yardımcı olabilmek adına işaret vermeyi bilin.

Olumlu Düşünün

Her konuya karşı olumlu olun. Bu işin temeli aslında budur. Bu sebeple önce olumlu olun. Karşınıza ne zorluk çıkarsa çıksın mutlaka pozitif düşünün. Her zorluğa karşı bu da geçecek bunu da atlatacağım diyin. Ve emin olun pozitif olmak, her zorluğa karşı olumlu düşünmek işinizi kolaylaştıracaktır.

doğada pozitif dusunun

3 YORUMLAR

  1. Hayatı idame için gerekli bilgileri vermişsiniz teşekkürler doğa bloğu aslında benim merak ettiğim konular arasında hiç bir araç gereç olmadan uzun süre doğada kalabilmek daha doğrusu yaşayabilmek için yapılması gerekenler.Bir sonraki konunuzu sabırsızlıkla bekliyorum.

  2. Bir köylü çocuğu olarak bu bilgileri çok kıymetli buluyorum. Doğada olan insan adı üzerinde doğal olur. Hem sağlık hem hayat dolu olur. İlerleyen yıllarda eminim artık köyde doğal hayatta yaşamak için insanlar para verecek. Şehir hayatının karmaşıklığı ve cekilmezligi buna sebep olacak.

  3. Bilgiler için teşekkürler doğablogu. 🙂 Çanta çok ağır oluyor taşıması sıkıntılı oluyor bu nedenle yanına alacağın malzemelerin bazıları bir kaç işe yarayacak ve yer kaplamayacak malzemeler olması son derece önemli. Yiyecek olarak konserve en iyisi. Ufak ve doyurucu. Çantayı dış etkenlerden korumak gerek bütün malzemelerimiz orada çünkü su geçirmemesi gerekir. Tabi ki bilgi önemli bu bilgileri de sizin gibi değerli sayfalardan edinebilirler. 🙂

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.