Doğada yaşam günümüzde herkesin hayali olmuş durumda. Doğadaki insan olmak, kamp yapmak veya doğada günlük bir gezintiye çıkıp şehir hayatının kasvetinden kurtulmak herkes için bir hedef olmuş durumda. Bu sebeple şehir hayatından sıkılan her birey ilk fırsatta kendisini doğanın kollarına bırakıyor. Köyüne gidiyor, kampa gidiyor, pikniğe gidiyor veya yürüyüşe gidiyor. Bunlar hepsi doğa demektir.

Doğada ilk yardım ise önemli konulardan biridir. Özellikle dağcılık yani tırmanış, yürüyüş, kamp gibi aktivitelerde yaşanacak olası bir yaralanma durumu problem yaratacaktır. Doğada ilk yardım yapabilmek için yine belli konularda doğadan faydalanabilirsiniz. Tabi bunun için oldukça önemli bilgiler gerekir. Bu konuya https://www.dogablogu.net/hayatta-kalma-teknikleri/ burada biraz olsun değinmiştik. Eğer bu konu hakkında bir bilginiz yoksa veya öğrenmeye vaktiniz yoksa o zaman yanınızda ilk yardım malzemesi bulundurmalısınız.

İlk Yardıma Başlamadan Önce

İlk yardım ekipmanlarından önce burada birkaç noktaya değinmemiz gerekmektedir. Yaralı kişiye müdahale etmeden önce aşağıdaki hususları unutmamız gerekmektedir.

  • Yaralanan kişi ister siz olun ister yanınızda yer alan arkadaşınız. Mutlaka canlı ve sakin kalmalısınız. Eğer panik yaparsanız ne arkadaşınıza ne de kendinize faydanız olmayacaktır.
  • Yarayı sabit bir hale getirmelisiniz. Bu durum yaralanmanın türüne göre değişebilir. Fakat yaralıyı ve yara bölgesini daha fazla sarsmamak adına yarayı ve yaralıyı sabit bir konuma getirmelisiniz.
  • Son aşama olarak ise tedaviye başlamalısınız. Tüm bu aşamaları ne kadar kısa sürede yerine getirirseniz tüm riskleri minimize edersiniz.

Doğada Yanınızda Bulundurmanız Gereken İlk Yardım Ekipmanları

Üst başlıkta yer alan maddeleri yerine getirdikten sonra tedaviye başlayabilirsiniz. Burada tedaviye başlayabilmek için tabiki yanınızda ilk yardım malzemeleri bulundurmalısınız. Yanınızda bulundurmanız gereken ilk yardım malzemelerini sıralayalım.

İlk Yardım Çantası

Öncelikle sağlam ve su geçirmez bir ilk yardım çantası edinmelisiniz. Çünkü olası bir ıslanma durumunda size sorun yaratabilir.

İlaçlar

Doğada ilk yardım için yanınızda bulundurmanız gereken ilaçlar arasında ağrı kesici bulundurmalısınız. Ayrıca oksijenli su bulundurmanız olası bir yara durumunda yarayı temizleyebilmeniz açısında avantaj sağlayacaktır. Yine Antihistaminik türü ilaçlar bulundurmanız alerjik reaksiyonlar ve insomnia benzeri hastalıklar için sizi bir nebze de olsa koruyacaktır. Yanık kremi, ağrı kesici krem gibi ilaçlar bulundurabilirsiniz. Antiseptik merhem bulundurmanız yine size avantaj sağlayacaktır.

Diğer Malzemeler

İlk yardım çantanızda çeşitli boyutlarda ilk yardım sargıları bulundurabilirsiniz. Her birinden birer çeşit bulundursanız sizin için yeterli olacaktır. Gazli bez ilk yardım çantasının olmazsa olmazlarındandır. Kendinden yapışkanlı bandajlar size tek olmanız durumunda daha büyük avantaj sağlayacaktır.

Yanınızda ipek flaster ve normal flaster bulundurmalısınız. İkisinin de kullanım yeri ayrıdır. Yine son olarak herhangi bir burkulma, çıkık, incinme gibi durumlara karşı da mutlaka bandaj olarak da geçen el ve ayak bilekliği bulundurunuz. Son olarak unutmadan bir makas ve bir neşter bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Tüm bu malzemeleri ufacık bir çantada yanınıza alabilirsiniz. Çok fazla yer kaplamayacaktır. Çok fazla ağırlığı olmayacaktır.

Unutmayın. Uzun süreli bir doğada yaşam planlıyorsanız ve olası bir tehlikeye karşı doğada ilk yardım için bu malzemelerin hepsini bulundurmanız sizin için avantaj olacaktır. Zaten küçük bir ilk yardım çantasına da sığacaktır bu malzemeler. Kısa süreli gezilerinizde de bulundurabilirsiniz. Çok yer kaplamayacaktır.

1 YORUM

  1. İlk yardım çantasını çantanın en altına koyma gibi bir yanlış yapılıyor ya da kısa sürede erişemeyeceğin bölümlere koyma gibi. İlk yardımı yapan kişinin de biraz ilk yardım bilgisi alması gerekir. İlk yardım seti var ama nasıl kullanılacağını bilmiyor ise setin bir önemi yok ayrıca. Dil içeriye kaçması yada kalp durması, nefes alamama gibi durumlarda ne yapacağını bilmeli. İlk yardım konularından da biraz belirtebilirsiniz doğa da yaşam için önemli olabilir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.