Daha önceki yazılarımızda doğada hayatınızı idame ettirebilmek için yanınızda bulunması gereken malzemelerin ateş ve bıçak olduğunu söylemiştik. Bu yazımızda ise yanınızda taşımanıza gerek kalmadan doğadan nasıl su elde edebiliriz? Doğada nasıl su bulabiliriz? sorularını tartışalım.

Doğada Su Bulmak

Öncelikle doğadaki su kaynaklarına bir göz atalım.

1. Nehirler

2. Göller

3. Küçük dere ve akarsular

4. Yer altından gelen kaynak suları

5. Yağmur suları

6. Eritilmiş kar suyu

7. Su birikintileri

8. Diğer tekniklerle -damıtma gibi- elde edilen sular

Doğal su kaynakları bu şekilde sıralarsak yanlış olmaz herhalde. Bu kaynakları kaçının bulunabileceğini kestirmek güçtür. Çünkü bulunduğunuz bölgenin enlemi, boylamı, iklimi gibi etmenler bu kaynakları etkileyecektir. Bu yüzden en kısa sürede nasıl su bulurum? sorusunu burada yöneltelim.

Ben önce zor olandan başlamak istiyorum. Yani sekiz numaralı kaynak diğer tekniklerle -damıtma gibi- elde edilen sular yöntemi ile. Sanırım bu yöntemin en çok kullanılanı ağaçlardan su elde etmektir. Belki sizi doyuracak kadar su elde edemeyebilirsiniz fakat sizi zor durumlardan kurtarabilir bir yöntemdir. Bu konudaki yazımızı daha sonra sizlerle paylaşacağız.

Diğer kaynaklarda ise hayvanları takip ederek su kaynaklarına ulaşabilirsiniz. Yine kurumuş dere yatakları, güneş görmeyen dar kaya çatlaklarında birikmesi muhtemel sular ve eğim dolayısıyla suyun birikebileceği noktalara bakılmalıdır.

1 YORUM

  1. Hocam kısaca bol bol çimen bitki ağac olan yerde suda vardır korkulması gereken şey kurak yerde çölde su bulmak 🙂 dağ tırmanışlarında kar olduğu için eritip kaynatılarak su elde edilebilir ama çölde? 😀 Her bulunan suya güvenmememekte gerekir elbet imkan var ise kaynatmalı 🙂

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.