Bugün tesadüf eseri gördüğüm bir cihazı sizlerle tanıştırmak istiyorum. Cihaz LifeStraw® Water Filter olarak geçiyor. Kısaca altta resimde gördüğünüz cihaz ile çamurlu suyu bile içebilirsiniz.

dogada-su-temizleme

Hem Doğacılara Hem Fakir Ülkelere Yardım Olabilir!

Aslında bu cihaz birçok dağcının, kampçının işini kolaylaştıracak ve rahatça su ihtiyacını gidermesini sağlayacaktır. Suyu %99.999 oranında bakterilerden arındırdığı söyleniyor. Resimden de göreceğiniz üzere cihaz hem hafif hem  çok az yer kaplıyor.

Açıkçası ilk gördüğümde ilginç gelmişti. Fakat çalışma mantığının birçok kişini bildiği doğada su arıtma olayıyla hemen hemen aynı. Cihazın için bir karbon çekirdek mevcut. Arıtmayı da içinde bulunan karbon ve sünger benzeri bir yardımcı cihaz yardımı ile yapıyor.

dogada-su-temizleme-3

Ayrıca bulduğunuz su normalin üzerinde kirli ise bu cihazı kullanmadan önce suyu klorlamanız veya diğer su temizleme kimyasallarını kullanmanız öneriliyor. Yine ayrıca böyle bir suda suyu yukarıdaki gibi veya benzeri arıtma yöntemleri ile öncesinde temizlemesi öneriliyor. LifeStraw cihazı ile ortalama 1000 litreden fazla su arıtma yapabilirsiniz. Bu oldukça iyi bir rakam ki bir dağcı için çok uzun ömürlü olabilecek bir cihaz.

Bu cihazı kampçılar dışında özellikle Afrika kıtası gibi temiz suyun bile çok nadir bulunduğu ülkelerde içme suyunu temizlemek adına çok önemli bir cihaz olabilir. Bu nedenle olaya farklı bir açıdan da bakabiliriz.

LifeStraw® Water Filter su temizleme cihazı fiyat olarak da gayet uygun. Water Filter fiyatı ortalama 20 dolar civarında.

3 YORUMLAR

  1. Bu cihazı ilk önce Nijerya daki susuzluk nedeni ile çıkarıldığını biliyorum. Nijeryadaki kirli su kaynaklarını süzmek için kullanılmaya başlanmıştı. Susuzluk gerçekten kötü 🙁 Allah Yardımcıları olsun.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.