Doğaya kampa, yürüyüşe veya kısa süreli gezmeye gittiniz. Her şey güzel giderken bir anda başınıza olmaması gereken kötü bir şey geldi ve yaralandınız. Üzerine bir de yalnızsanız durum daha da kötüye gider. Peki doğada yaralanmalarda nasıl ilk yardım yapılır?

Öncelikle olası felaket senaryolarını üretelim. Örnek yaralanma durumları;

 • Çok düşük bir ihtimal ama yabani bir hayvan ile boğuşmanız sırasında yaralanma,
 • Kırık ve çıkık gibi durumlar,
 • Kesikler,
 • Kanamalı yaralanmalar,
 • Zehirli hayvan sokmaları,
 • Zehirli bitkilere temas veya bitkilerin yenmesi (özellikle mantar),
 • Hipotermi, hiponatremi, güneş çarpması, donma gibi durumlar,
 • Bitki zehirlenmeleri

gibi durumları yazabiliriz ve bunları çoğaltabiliriz. Bu gibi durumlar önceliğimiz soğukkanlı olmaktır. Sonrasında nasıl ilk yardım yapılır buna cevap arayalım.

Doğada Yaralanmalar ve İlk Yardım

Doğada veya günlük hayatta olası bir yaralanmada ilk yardım müdahalesi her zaman hayat kurtarır. Bu nedenle ilk yardımı bilerek en kısa sürede uygulamalısınız.

Zehirli Bir Hayvan Tarafından Isırılma

Zehirli Bir Hayvan Tarafından Isırılma

Doğada en olası yaralanmalardan birisi zehirli bir hayvan tarafından ısırılmaktır. Ülkemizde öldürücü zehri olan çok fazla hayvan olmasa da bünyeniz hayvanın salgıladığı herhangi bir maddeye alerjik reaksiyon gösterebilir. Isıran canlı böcek, yılan, akrep gibi hayvanlar olabilir. Eğer tek başınaysanız işiniz zor olacaktır. Fakat yapacağınız ilk yardım sizin veya yanınızdaki kişinin hayati idamesini sağlayabilir.Öncelikle ne tür bir canlı tarafından ısırıldığınızı bilmeniz önemlidir. Isırılma durumunda ilk yardım zehirli maddeyi olabildiğince vücuttan çıkarmak olacaktır.

Genel olarak zehirli hayvanlar tarafından ısırılma durumunda zehrin vücuda yayılması ortalama 5 – 10 dakika sürmektedir (istisnalar var elbette ki). Bu nedenle bu süreye ulaşmadan önce zehri bir şekilde vücuttan atabilmelisiniz. Genel olarak akla ilk gelen ısırılan bölgeyi sürekli olarak emerek tükürmek olacaktır. Ayrıca ısırılan bölgeyi temiz bir bıçakla çok küçük bir kesik açarak bölgenin etrafına basınç uygulayabilir ve zehri dışarı atabilirsiniz.

Yabani Hayvanlar İle Karşılaşma

Türe göre filtrele

Yabani hayvanlar ile karşılaşmanız çok düşük bir ihtimaldir. Hayvanlar doğası gereği insanlara yaklaşmazlar. Tabi istisnalar dışında. Hayvana zarar vermiş olabilirsiniz veya başka bir insan zarar vermiş olabilir. Hayvan uzun zamandır açtır ve tek yiyecek şansı da sizsinizdir. Hayvanın yuvasına yaklaşmışsınızdır ve yavrusu vardır. Bu gibi durumlarda yabani hayvanlar tarafından saldırıya uğramanız kaçınılmazdır.

Olası yaralanma senaryoları olarak pençe darbesi, ısırılma gibi durumlar karşımıza çıkabilir. Pençe darbesi almanız durumunda yapmanız gereken bölgeyi iyice temizlemek olacaktır. Temizleme aracı olarak bitkileri kullanabilirsiniz. Fakat hangi bitkiyi kullanacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

İlk yardım kiti

Yabani hayvan tarafından ısırılmanız durumunda yine bölgeyi çok kısa bir sürede temizlemeniz gerekir. Daha sonra yanınızda bulunan ilk yardım kiti ile bölgeye pansuman uygulayarak sizi en yakın sağlık kuruluşuna kadar götürmesini sağlayabilirsiniz.

Zehirli Bitkiler İle Zehirlenme Durumunda İlk Yardım

Ayı Mantarı

Doğada zehirli bitki denilince akla (literatürde bitki olarak sayılmasa da) mantar gelir. Zehirli bitki yeme sonucu oluşan zehirlenmelerde yapılacak olan ilk yardım zehrin vücuttan en kısa sürede atılmasıdır. Bunu sağlamanın en basit yolu da kusmadır. Eğer kendiliğinden bir kusma olmazsa zehirlenen kişi kusturulmalı/kusmalıdır.

Hipotermi – Hiponatremi Gibi Durumlarda İlk Yardım

Daha önce bu konuda makale yayınlamıştık.

Hiponatremi Nedir? Hiponatremi Nasıl Tedavi Edilir?

Hipotermide İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Hipotermi ilk yardımı sırasında yapılması gereken ilk şey vücudun ısı kaybını engellemektir. Bunun için aktiviteye göre kuru bir alana geçilebilir, ateş yakılabilir, hasta soğuktan korunabilir, elbisesi ıslaksa değiştirilebilir. Ayrıca hasta mutlaka hareket ettirilmelidir. Hastanın üstünü kapatmalı, korumaya almalısınız. Ayrıca soğuk konusunda en hassas bölgeler boyun, göğüs ve kasık bölgeleridir. Gerekirse bu bölgeler ekstra koruma sağlanabilir. Burada bir not olarak ekleyelim. Hastaya ısıtır düşüncesiyle asla alkol verilmemelidir. Ters bir etki ile durumu daha da kötüleştirebilir.

Hiponatremi ilk yardımı sırasında yapılması gereken ilk şey ise hastaya bol su verilmesidir. Hiponatremi belirtileri arasında kusma ve kas krampları ortaya çıkar. Eğer yanınızda tuz varsa hiponatremiye iyi gelebilir. Yani ilk yardım için tuzu kullanabilirsiniz. Direk olarak alabileceğiniz gibi su ile de alabilirsiniz.

Doğada Kırık – Çıkık Durumunda İlk Yardım

Doğada Kırık Çıkık Durumunda İlk Yardım

Doğada kırık çıkık durumunda ilk yardım en önemli durumdur. Ayrıca kırılma durumu en çok görülen vakalardan biridir. Genellikle ayak bileği kırılmaları olağandır. Ayak bileği kırılmalarında ilk yardım olarak eğer bölgede yara varsa yumuşak bir bez ile temizleyip sargı bezi ile hafif bir şekilde sarıp hareket ettirmemelisiniz. Eğer yalnız başına iseniz işiniz oldukça zor olacaktır ve çok acı çekeceksinizdir.

Kırık durumlarında sadece kırıkla kalmayıp, kırık oluşan bölgede damarlara ve hücrelere de zarar gelebilir. Bu nedenle kırıkta hele ki doğada yaşanan bir kırıkta ilk yardım önemlidir. Asla ani hareket edilmemelidir. Kırık bölge, bir an önce tespit edilmelidir. Kırık bölge tespit edildikten sonra kalp seviyesinin üstüne çıkarılmalıdır.

Çıkık durumunda ilk yardım esnasında asla çıkık yerine oturtulmaya çalışılmamalıdır, bu oldukça tehlikelidir. Hastanın nabzı, bölgenin ten rengi sürekli kontrol edilmelidir. Bölge sabitlenmelidir. Eğer açık yara var ise bölge kapatılmalıdır.

3 YORUMLAR

 1. Valla hocam en kısa yoldan Acil yardım ı aramak en doğrusu gibi geliyor acil yardım gelene kadar sayenizde öğrendiğimiz şeyleri uygulayabiliriz.

  • Yalnızsınız, telefon 10 kmlik çevrede çekmiyor? Ne yapacaksınız Cemal Bey? Her zaman en kötüsüne hazırlıklı olmalısınız.

 2. Bende genellikle ayak bileğinde incinme oluyor. Gerçektende hoş olmayan bir durum. Gezinizin mahvolmasına neden olabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.