Ülkemizde ve Dünya’da kamp alanları gelişince tabiat ananın kollarına hepimiz koşmak istiyoruz. Genelde insanlar eşyalarını evden götürmeyi tercih etse de tamamen bir kamp hayatı yaşamak sizleri farklı maceralara sürükleyecektir. Doğada yiyecek bulmak sizler için endişe yaratıyor ve yapamayız, aç kalırız diyorsanız yazının devamı sizleri bambaşka bir alana sürükleyecektir.

Etli Canlıları Yemek

Doğada yiyecek bulma konusunda böcekler her zaman için ön plana çıkmayı başarmıştır. Fakat doğa içerisinde bulunan diğer canlılarda yemek olarak tüketilebilir. Tütsüleme ve kurutma yöntemi ile birlikte uzunca bir süre erzak olarak kullanabilirsiniz. Lakin et konusunda birazcık dikkatli olmanızda yarar var. Çünkü bazı hayvanlar kokusunu aldığı için sizleri rahatsız edebilir. Bu konuda da ateşi kullanmak sizlere fayda sağlayacaktır.

Sürüngen Canlılar

Yılan veya kertenkele gibi sürüngen canlıları yakaladıktan sonra başlarından içeriye doğru birer santim kesmeniz gerekmektedir. Bu kesme işlemi ile birlikte derisini soyarak dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Zehirsiz ve hastalıksız olan canlıları tercih etmeniz sizlere beslenme konusunda yardımcı olacaktır.

Kaplumbağalar İle Beslenmek

Doğada yiyecek bulmak alanında pek tercih edilen bir canlı olmasa da kaplumbağalar doyurucu besinlerden biri olarak tabir edilmektedir. Sağ kolu ve sol bacağını keserek kaplumbağa yüksek bir ağaca asmanız gerekmektedir. Burada yaklaşık iki saat dinlendikten sonra ateşe gömerek dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Piştikten sonra üzerinde ki kabuk kısa bir süre içerisinde ayrılacaktır.

Bitkiler ve Mantarlar

Bilindik veya daha öncesinde gördüğünüz bitkilerin hepsini tüketebilirsiniz. Kalın damarlı ve dikenli bitkilerden ise kaçınmak sizlere faydalı olacaktır. Mat renkli, kokulu, kalın saplı ve üzerinde sağında veya solunda kurt olmayan mantarların hepsini tüketebilirsiniz. İnce saplı mantarları tüketmemek de yarar var.

Balık ve Su Ürünleri

Vahşi kamp yapıyorsanız eğer, yiyecek bulmanız zorlaşacaktır. Fakat tecrübeliyseniz de doğanın herhangi bir yerinden yiyecek elde edebilirsiniz. Yaşadığımız coğrafya gereği hemen her dağımızda akarsular bulunmaktadır. Kampa gittiğiniz zaman da bu akarsulardan çeşitli yiyecekler elde edebilirsiniz. En basit şekliyle doğal alabalık avlayarak karnınızı doyurabilirsiniz. Tabi bunun için de ya tuzak yöntemlerini bilmeniz gerekiyor ya da yanınızda olta bulundurmanız gerekiyor.

Oltanız yoksa doğada kendinize olta yapabilirsiniz. Herhangi bir ağacın iğnesini uygun hale getirip, yanınızda yer alan bir ip yardımıyla uygun bir dal keserek kendi oltanızı yapabilirsiniz.

Diğer seçenek ise tuzak kurmaktır. Bu konuda hazırladığımız yazıda gerekli bilgileri sizlere vermiştik.

Doğada Oltasız Balık Yakalamak

6 YORUMLAR

  1. Mantar işi sıkıntılı eğitimini almadan her mantarı yiyemezsin 😀 Gebirverirsin vallahi 😀 Kaplumbağa yılan gibi hayvanlar yenebilir ancak bunlarında kabukları ve derilerini cıkarmak zor emek ister 🙂 Hocam en iyisi bir markete girip hazır gıdalar konserveler alıp öyle çıkmak gerek doğaya D:

  2. Makale çok değerli bu bilgiler elbbette işe yarar, teşekkür ederiz ama inşallah hayatta kalma mücadelesi vermek durumunda kalmayız

  3. Harbiden bu böcek yeme olayını görüyorum sürekli besleyici olduğunu ve karınca yemenin faydalı olduğunu söyleniyor yiyecek konusunda sıkıntı yaşadığımızda. Fakat o karınca dişimizin kovuğunu bile doldurmuyor gerçekten nasıl oluyor bu iş anlamıyorum. Vitamin olarak bir şeyler sağlıyor olabilir ama açlık hissiyatını dindireceğini sanmıyorum.

    • Karınca dişimizin kovuğunu doldurmuyor fakat asıl amaç protein, vitamin, mineral gibi şeyler. Bu sayede açlık hissini unutmuş oluyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.