Doğada yön bulmak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Ağaçlar ile kaplı gökyüzünü görmenin neredeyse imkansız olduğu ormanlarda ya da gece herhangi bir yerde yönünüzü kaybetmek size çok pahalıya mal olabilir. Deneyimli kişiler bile zaman zaman yönünü kaybedebilirken daha önce hiç bu durumla karşılaşmamış biri için yönünü kaybetmek birçok açıdan sizi zor durumda bırakabilir. Bu nedenle doğada yön bulma yöntemleri hakkında fikir sahibi olmanız, doğal yöntemler ile yönünüzü belirleyebilmeniz hayatınızı kurtarabilir.

Doğada yönünü bulmak bazen imkansız hale gelebilir. Günlerce bir daire çizerek aynı yerde dönüp dolanabilirsiniz. Zaten bu konunun çok sayıda örneği de vardır. Örnek vermek gerekirse Amerika’da yürüyüşçü iki arkadaş yönlerini kaybetmeleri sonucu bulundukları alandan ancak 11 gün sonra çıkabilmişlerdir. Doğada yön kaybetmelerine birçok örnek verilebilir. Peki doğada yön bulma önerileri nelerdir?

Doğal Yöntemler ile Yön Bulmak

Doğal Yöntemler ile Yön Bulmak

Bulunduğunuz bölgeyi tanımıyorsanız, daha önce gitmemişseniz ya da ekibinizden biri de bölgeyi bilmiyorsa çok dikkatli olmanız sizin ve ekibinizin yararına olacaktır. Hatta geçtiğiniz yerlere iz bırakmanız yardımcı olacaktır.

Gezdiğiniz, kamp yaptığınız bölgenin varsa haritası, yoksa online haritasına daha önce bakmanız bölge hakkında fikir sahibi olmanızda yardımcı olacaktır. Yani anlayacağınız her açıdan yönünüzü kaybetmeniz oldukça kötü sonuçlarına neden olacaktır. Bu nedenle varsa yön bulma araçları ile yoksa da doğanın yardımı ile yönünüzü bulabilirsiniz. Elbette teknolojik yön bulma yöntemleri oldukça hızlı sonuçlar verir. Ancak doğada olduğunuz zaman iş değişir. Bu nedenle şimdi yön bulma yöntemleri ve yön bulma araçları maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Pusula ile Yön Bulmak

Pusula ile Yön Bulmak

Şu anda piyasada kampçılar ve yürüyüşçüler tarafından en çok tercih edilen pusula yukarıda gördüğünüz pusuladır. Fiyatı oldukça makul olan bu pusulaların çakması olarak nitelendirebileceğimiz modelleri bulunmaktadır. Bu nedenle pusulayı alırken dikkatli olmalısınız. Şimdi pusula ile yön bulmak hakkında detaylara bakalım.

Öncelikle pusula ile yön bulurken kerteriz almayı bilmeniz gerekmektedir. Bunun için bir haritaya ihtiyacınız olacaktır. Haritamızı düzgün bir yere serelim. Daha sonra bulunduğumuz noktayı tespit ederek bu nokta ile gitmek istediğimiz nokta arasında yatay bir çizgi çekelim. Daha sonra pusulamınızın yukarıda da gördüğünüz gibi uzun kısmını (cetvel gibi olan kısım) çizdiğimiz çizgi üzerine gideceğimiz noktayı gösterir şekilde yerleştirelim. Daha sonra pusulamızın üstünde yer alan döndürülebilir bileziği çizgiler haritanın düşey çizgilerine paralel olana kadar çevirelim. Daha sonra okuma noktasından gördüğümüz açı bizim kerteriz açımızı verecektir.

Şimdi kerterizi öğrendiğimize göre pusulamızı elimize alalım ve yere paralel olarak tutalım. Bilezikle ayarladığımız kırmızı nokta ile pusulamız kuzeyi göstermesi için ayarlayalım. İşte bu nokta bizim gitmemiz gereken noktayı gösterir. (Burada ayarladığımız kerteriz noktası önemlidir. Olası bir kayma bizi yanlış yönlendirecektir.)

Gölge Yöntemi ile Yön Bulmak

Gölge Yöntemi ile Yön Bulmak

Şimdi geldik gölge yöntemi ile yön bulmak konusuna. Yön bulma yöntemleri arasında en çok kullanılanlardan biridir gölge yöntemi. Birçok filmde, belgeselde bu yöntem ile karşılaşmışsınızdır. Birçok kişiye göre de (özellikle pusula kullanmayı bilmeyen kişiler için.) Bu yöntemde güneşe göre yön bulma ilkeleri geçerlidir. Bu nedenle güneşe ihtiyacınız olacaktır. Gelelim güneşe göre yön bulma işleminin nasıl yapılacağına.

Öncelikle bu yöntemi kullanabilmeniz için güneşli bir gün olmalıdır. Burada referans nokta güneşin hareket yönünü esas almasıdır. Şimdi güneşi tepemize alarak ortalama 1 metrelik bir ağaç dalını veya yürüyüş batonunu zemine saplıyoruz. Bu noktada ağacımızın ilk gölge noktasına bir taş veya işaret koyuyoruz. Bu koyduğumuz işaret ister güney yarım küre isterse de kuzey yarım kürede olsun batıyı gösterir. Yaklaşık yarım saatlik bir bekleyişten sonra gölgenin son noktasına yeni bir işaret koyuyoruz. Koyduğumuz ikinci taş ise doğu yönünü göster. Bu noktadan sonra gideceğimiz yönü tespit edebiliriz.

Saat ile Yön Bulma Yöntemi

Saat ile Yön Bulma Yöntemleri

Saat ile yön bulma yöntemi ise Ekvador ile Kuzey Kutbu arasında kalan kısım için geçerlidir. Yani Güney Yarımküre için geçerli bir yöntem değildir. Bunun yanı sıra da Ekvador ile kutuplara yaklaştıkça geçerliliğini yitirmektedir. Şimdi saat ile yön bulma yöntemi nasıl çalışıyor ona bakalım.

Öncelikle saat ile yön bulabilmek için kullandığınız saatin analog olması gerekiyor. Yani akrep ve yelkovanı olmalıdır. Günün herhangi bir saatinde saatimizin akrebini güneş ile paralel hale getirelim. Sonrasında akrep ile saatin 12’yi gösteren kısmın tam ortası güneyi gösterir. Şimdi burada akrebinde Güneş’i düzgün göstermesi için yapabileceğimiz bir yöntem var. Yine yere ortalama 1 metre uzunluğunda bir dal parçası veya batonumuzu sağlıyoruz. Aynı anda saatimizin akrebi dal, dalın gölgesi ve güneş tek bir doğru olacak şekilde yere koyuyoruz. Yani akrepten baktığımız zaman güneşi görebilmemiz gerekiyor kısaca. Aynı şekilde akrep ile 12 arasında kalan kısım Güney’i göstermektedir. Burada eklememiz gereken nokta ise bu yöntemde ileri saat uygulaması işe yaramamaktadır. Eğer saat ileri ise saatinizi 1 saat geri alarak uygulayabilirsiniz.

Saat ile yön bulma yöntemi Güney Yarımkürede yer alıyorsak da bu durumda 12 ile akrep arasında kalan kısım Kuzey’i göstermektedir.

Kutup Yıldızı ile Yön Bulma

Kutup Yıldızı ile Yön Bulma

Şimdi geldik Kutup Yıldızı ile yön bulma yöntemi hakkında bilgilere. Aslında en zor ama en kolay yöntemlerden biri de budur. Çünkü Kutup Yıldızını tespit etmek birçok kişi için zordur. Ancak Kutup Yıldızını bulursak ve yüzümüzü ona dönersek direk olarak Kuzey’e bakmış oluruz. Peki ama Kutup Yıldızı’nı nasıl bulacağız?

Kutup Yıldızını Bulma

Kutup Yıldızı’nı bulmak için için en basit yöntem şudur; “Önce Güneş’in battığı yönü aklımızda tutalım. Bu yön batıdır. Sonrasında ise gece zifiri karanlık olduğunda solumuzu Güneş’in battığı yöne verelim ve kafamızı hafif kaldırarak gökyüzüne bakalım. Bu noktada gördüğümüz yıldızlar arasındadır Kutup Yıldızı. Ufka yakın olan bölgede Büyük Ayı takım yıldızı yer almaktadır. Ancak burada hayal gücünüzü kullanarak bir yıldızları birleştirmemiz gerekecektir. Resim veya video üzerinde bu takım yıldızını bir kepçe olarak görürsünüz. Fakat doğada bunu görmeniz için hayal gücünüzü kullanmalısınız. Şimdi Büyük Ayı Takım Yıldızı bir kepçeye benzer. Büyük Ayı’nın biraz üzerinde Küçük Ayı Takım Yıldızı yer almaktadır. Büyük Ayı’nın kepçe kısmının hemen ucunda iki yıldızın arasından bir çizgi çeker ve uzatırsak Kutup Yıldızı’nı bulmuş oluruz. Burada uzattığımız mesafe iki yıldızın arasındaki mesafenin 5 katı kadardır. Bu noktayı gördüğümüzde artık Kuzey’e bakmış oluruz.

Şehirde  bırakın yıldız takımlarını tespit etmeyi fazla ışık nedeniyle yıldız görmekte bile zorlanmaktayız. Bu nedenle kampa gittiğimizde, doğada olduğumuz bu yıldızı tespit etmek daha da kolaylaşacaktır. Özellikle kısa denemeler ile yıldızı bulmak daha da kolaylaşacaktır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.