İster kampa gidin, isterseniz tırmanışa. Doğada işinize yarayabilecek en önemli konulardan biri de düğüm yöntemleri ve kullanım şekilleridir. Yapacağınız bir kaya tırmanışı sırasında, inmeniz gereken bir kayada, kurmanız gereken bir çadırda veya eşyalarınızı koruyabilmek adına asacağınız ağaçta. Tüm bu işlemlerde ip kullanacaksınız ve bu sırada o iplere öyle bir düğüm atmalısınız ki sizi yarı yolda bırakmasın.

Belki sıradan bir düğüm de işinize yarayabilir. Fakat kısa bir süre sonra sizi yarı yolda bırakabilir. Bu nedenle emin adımlar ile ilerlemek sizin için en doğrusu olacaktır. Doğada veya günlük hayatınızda kullanabileceğiniz birçok düğüm yöntemi mevcuttur. Bunlar basit olduğu kadar etkileyicidir de.

Düğüm Atma Yöntemleri Nelerdir?

Alpin Kelebek Düğümü

Bu düğüm yönteminde asıl amaç ipin her iki kısmına da eşit yük bindirmektir. Bu da güvenilir bir taşıma sağlar. Bu yöntem genel olarak kış çıkışlarında ve arama kurtarma faaliyetlerinde tercih edilmektedir.

 

Camadan Düğümü

Atılması en kolay düğüm yöntemlerinden biridir. Fakat bir o kadar da güvenilir olmayan bir düğüm yöntemidir. Bunun sebebi naylon ip ve halatlarda kayma tehlikesidir. Bu sebeple tırmanışlarda ve dağcılıkta kullanılmaması önerilmektedir.

Kazık Düğümü

Kazık düğümü kullanımı en yoğun olan düğüm yöntemidir. Hemen her alanda kullanılmakla birlikte kampçılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bunun nedeni yapımı gayet basit olması, sağlam ve güvenilir olması ile birlikte çözümü de gayet basittir.

İzbarço Düğümü

İzbarco düğümü, bilinen en yaygın düğüm yöntemlerinden biridir. Dağcılık ile birlikte denizcilikte de oldukça tercih edilmektedir. Kabaca, yük altına girince sıkışır ve kayma yapmaz. Bu da güvenilir sabit bir halka yapmaya yarar.

Çifte Balıkçı Düğümü

Çifre balıkçı düğüm çeşitleri etkili bir yöntemdir. İki farklı ipi birbirine bağlamada kullanılır. Kilit nokta boş bırakılan ip uçlarının kaymaması için uzun bırakılmasıdır. Ayrıca kullanılmadan önce gerdirilerek sıkıştırılmalıdır.

Prusik Düğümü

Karl Prusik tarafından 1931 yılında bulunan Prusik Düğüm Yöntemi sık kullanılır.. Bu yöntemde ipe yük bindiği zaman ağırlık ile düğüm sıkışır. Ağırlık düşünce de gevşer. Sık kullanılan bir yöntemdir.

Sekizli Düğümü

Çok sık kullanılan ve kullanışlı olan bir düğümdür. Dağcılık dışında gemicilikte de kullanılmaktadır. 3 farklı yöntemi vardır. Açık sekizli düğümü, Sekizli düğümü ve Çift Sekizli düğümü şeklinde.

Klemheist Sıkıştırma Bağı

Bu düğümde, Prusik yöntemine alternatiftir. Avantajı yardımcı ip kullanmak yerine perlonbant ile işinizi görebilirsiniz. Bu yöntemde kullandığınız ip veya perlonbantı ana ipin çevresine sarmal olarak sarıp ardından da üstte kalan başlangıç halkasının içinden geçirirsiniz.

Bachman Bağı-Fransız Prusiği

Bachman Bağı veya Fransız Prusiği düğüm yöntemide de aynı prusik düğüm yöntemi gibi aynı amaçla kullanılır. Bu düğümde bir karabin çevresinde ipe dolandırılır. Bu sayede gevşeme ve kayma işlemi daha kolay hale gelir. Bu yöntem dikey kurtarma sırasında yaralanmış bir dağcıyı yere indirirken kullanılır.

2 YORUMLAR

  1. Halat ve bağlama tırmanışlarda çok önemli bir kriter ufak bir hata ölümünüze neden olabilir. Bu nedenle bu bağlama yöntemlerini iyi öğrenmek gerek. Doğablogu.net e teşekkürler. En sağlamını Prusik Düğümü olarak görüyorum şuan tabi ki bağladığın yere göre değişir durumlar.

  2. Bu hayat kurtaran bilgiler için teşekkürler bir dağcı olmasak da günlük yaşantımızda bile işimize yarayacak bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederiz dogablogu.net

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.