Doğada veya herhangi bir yerde birçok yol ile ateş yakabilirsiniz. Kibritle, çakmakla, çakmak taşıyla, sürtünme kuvvetiyle ve daha birçok yol ile. Fakat bazı durumlarda dumansız ateş yakmanız gerekebilir. Veya her daim dumansız ateş yakmak tercihiniz olabilir. Buna Dakota Ateşi denmektedir. Amerika’nın Dakota eyaletinde yaşayan Siyular tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Dakota Ateşi’nin Faydaları

Dakota Ateşi yani Dumansız Ateş Yakmak bunun en büyük faydası doğada vahşi hayvanların dikkatini çekmemektir. Yalnız burada bir paradoks oluşuyor diyebiliriz. Normalde doğada hayvanlar size yaklaşmaz. Ses yaparsınız, koku yayarsınız ve ben varım dersiniz. Ekstrem bir durum olmadığı sürece de onlar size yaklaşmaz. Bu duman için de geçerli olabilir. Dumanı gören hayvanda gelmeyebilir. Fakat dumansız ateş yakmak yönteminin bir diğer faydası da daha az odunla daha yüksek enerji alabilmenizdir.

doğada ateş yakmak kategorimizdeki yazıları da okuyabilirsiniz.

Dumansız Ateş Nasıl Yakılır?

dumansız ateş yakmak - dakota ateşi nasıl yakılır

Dakota ateşi, temel soba prensibiyle iş görmektedir. Yani bacası vardır ve dumanı bacadan vermektedir. Fakat burada sobamızın bacası yer altından çıkmaktadır. Üstteki resimde bire bir çizimi vardır. Şimdi Dakota Ateşi yani Dumansız Ateş Nasıl Yakılır? sorusunun cevabını açıklayalım.

Dumansız ateş yakmak için öncelikle düz bir zemin üzerinde resimde de gördüğünüz üzere 30 cm bir çukur açıyoruz. Açacağımız bu çukurun eni, boyu ve derinliği 30 cm olacak. Daha sonra ise yine arada 20 cm bir boşluk bırakarak 10 cm çapında bir çukur daha kazıyoruz. Burada resimdeki gibi olmasına özen göstermelisiniz.

Dakota Ateşi

Şimdi bunlar 2 farklı resim. İki resimde farklı şekilde dakota ateşi yakılmış. Daha doğrusu farklı ölçülerde demek daha doğru olur. İkinci resimde paylaştığım biraz daha basit bir sistem.

Dakota Ateşi’nin İşleyişi

Dumansız Ateş Yakmak her açıdan avantaj sağlayabilir. Dumansız olmasıyla birlikte daha az odun ile daha uzun süre yanan bir ateş elde edebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ile rüzgarın etkisiyle birlikte hızla kül olan ateşi daha uzun süre kontrol edebileceksiniz. Yani açacağınız baca ile ateşe alttan oksijen sağlayacaksınız ve böylelikle ateşiniz devamlı olarak yanabilecek.

Dakota Ateşi sisteminde elde edeceğiniz ateş düşük alev ile yüksek ısı verecektir. Genel olarak pişirme işlemlerinde tercih edilen bu yöntemi barınağınızın içerisinde de kullanabilirsiniz. Özellikle barınağınızın içini ısıtmakta oldukça iyi verim alabilirsiniz. Dumanı baca sistemi ile dışarı attığı ve az odunla yüksek ısı sağlayıp uzun süre yandığı için barınaklar için ideal bir sistemdir.

3 YORUMLAR

  1. İftara mangal yapayım dedim dumanı insanları rahatsız etmesin diye araştırma yapıyordum güzel işe yarayacak bir yöntem aslında ama işte kim kazacak o çukuru 😀 neyse akşam olsun da bir bakayım.

  2. Genelde duman kirliliğini düşünmeyen bir topluluk olarak keşke bu ateşi uygulasalar. Gayet güzel en yakında zamanda köyde bahçede uygulayacağım. Teşekkürler görseller ve bilgiler için.

  3. Gerçekten ilginç bir bilgilendirme olmuş. Özellikle kimseyi rahatsız etmeden mangal yakmak isteyen için bire bir yöntem. Kesinlikle bunu bende deneyeceğim ilk fırsatta…

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.