Dünyanın En Yüksek Dağı Hakkında İlginç Bilgiler

Everest Dağı dünyanın en yüksek dağı olma özelliğini elinde tutuyor. Himalayalarda Çin ve Nepal sınırı bölgesinde yer almaktadır ve 8.848 m yüksekliğe sahiptir.  Odak noktası durumunda olmasını da sağlayan bu yükseklik, Everest Dağı için birçok merak edilen konuyu da gündeme getirmekte.

Everest’e İlk Tırmanan Kişiler

1953 yılında Everste ilk tırmanan kişiler Yeni Zelandalı Sir Edmund Hillary ve Nepalli Tenzing Norgay’dır. 1975 yılında da Japon asıllı Junko Tabei buraya tırmanan ilk kadın unvanını almıştır. 2013 tarihinde Everest’e tırmanan 80 yaşındaki Yuichiro Muro da en yaşlı kişi olma unvanını kazanmıştır. Günümüze kadar zirve tırmanışını bitiren 5 binden fazla kişi olduğu bilinmektedir. Üstelik bu tırmanışa dahil olan 73 yaşında bir kadın, 13 yaşında bir çocuk ve görme engelli bir kişinin de olduğu biliniyor.  Dağa tırmanış sırasında geçmişte canlarını kaybeden kişilerin izleri hala orada yer almaktadır. Bu izler, tırmanıcılar için yön bulma amacıyla kullanılıyor.

Everest’le İlgili Bazı İlginç Bilgiler

En yüksek dağın zirvesine çıkarken Evereste nasıl çıkılır sorusu sorulabilir. Zirveye çıkan 18 farklı rota vardır. Vücudun yüksekliğe alışması için geçen süre de eklendiğinde toplam tırmanış süresi 40 gündür. Burada deniz seviyesine göre %66 oranında daha az oksijen vardır. Everest her sene 4 mm kadar yükselmektedir. Dağa çıkış sırasında günlük 5- 10 kilo kaybı olabilir.

Everest ile ilgili özel bir yazı serimiz olacaktır.

7 YORUMLAR

  1. Ödev konumdu çok aradım sonunda sitenize denk geldim. Dünyanın en uzun dağı everest dağıymış verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.