Kamp yapmak için sık sık doğaya çıkan ve hayatını doğaya adayan kişiler için en önemli konulardan biri hiç şüphesiz kamp malzemeleri diyebiliriz. Kısa süreli veya uzun süreli farketmeksizin doğaya kampa giderken, yanınızda bulunduracağınız malzemeler doğada sizin hayatı idamenizi sağlayacaktır. Bu nedenle en iyi kamp malzemeleri markalarını tercih ederek doğada kendinize avantaj sağlayabilirsiniz.

Minimum malzeme ile doğada hayatta kalmak üzerine kurulu bir sistem olan Bushcraft, standart kamp yapmadan daha farklıdır. Bushcraftta malzeme sorunu yoktur. Ancak kamp gidiyorsanız ve uzun süreli konaklama yapacaksanız, üstüne vahşi kamp olarak adlandırılan, ormanın derinliklerine doğru inilen kamp türünde mutlaka yanınızda malzemeleriniz olmak durumundadır. Daha önce kamp malzemeleri hakkında sizlere bilgi vermiştim. Şimdi ise markalar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kullandığım kamp malzemeleri ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Kamp Malzemeleri Markaları

Bu liste genel olarak kabul görmüş markalardan oluşmaktadır. Sıralamalar bağımsız olarak rastgele yapılmıştır.

1. Husky

Husky Kamp Malzemeleri

Ülkemizde ciddi bir pazarı bulunan Çekya‘nın önemli değerlerinden olan Husky, kamp malzemeleri konusunda da oldukça önemli işler başarmaktadır. Fiyat performans kamp malzemeleri listesinde ilk üçe girebilecek bir marka olan Husky, elbette bazı ürünlerinde bu performanstan uzaklaşmış olabilir.

Özellikle çadır ve uyku tulumu konusunda dünyada önemli ölçüde tutulan markalardan olması hiç şüphesiz, ürün tanıtım politikaları ve kalitesi ile orantılı. Satılan her ürünün detaylı anlatım videoları bulunması sayesinde satın alınan ürünlerin kurulumları ve kullanımları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bende uyku tulumu olarak Husky kullanmaktayım.

1997 yılında sırt çantası ve kamp malzemeleri üretmek için kurulmuş olan bu marka, zamanla dünyada önemli bir marka haline gelmiştir.

Husky Resmi Web Sitesi: http://www.huskyeu.eu/

2. Naturehike

Naturehike Kamp Malzemeleri

Çin’de üretim yapan Naturehike, piyasada yer alan ve kaliteli kamp malzemeleri üreten firmalardan biri. Daha çok pahalı ürünlerin birebir kopyalarını üretmektedir. Tabi ki bu ürünlerle ile karşılaştırmak yanlış olacaktır. Ancak bu ürünlerde piyasadaki birçok üründen daha kalitelidir.

Kısaca bir karşılaştırma yapacak olursak, Amerika’da üretim yapan bir kamp malzemeleri firması X çadırı 520 dolara satarken, Naturehike birebir aynı ürünü 120 dolara satabilmektedir. Elbette arada kalite farkı bulunmaktadır. Ancak Everest’in tepesinde kamp yapmayacaksanız, böyle bir farkı karşılamaya gerek yoktur.

Naturehike kamp malzemelerinin en önemli özelliklerinden biri de hafif olmaları. Husky çadırlar 2 kilogramı geçebilirken, bu marka ise yarı yarı hafiflikte karşımıza çıkabiliyor.

Bu noktada şunu da ekleyebiliriz. Naturehike, hemen hemen Husky ve bu standartta yer alan markalar ile kafa kafaya ürünler satmaktadır.

Naturehike resmi web sitesihttps://www.naturehike.com/

3. Marmot

Marmot Kamp Malzemeleri

1971 yılında dağcılık ile ilgilenen iki kişi tarafından kurulan Marmot, günümüzde 44 ülkede 1500 üzerinde yetkili satıcı ile kamp malzemeleri satışına devam ediyor. Kamp malzemeleri dışında outdoor giyim konusunda da çalışmalar yapmaktadır.

Diğer markalara nazaran daha ekstrem durumlar için ürünler üreten bu marka, üst klasman olarak nitelendirilebilir. Burada eklememiz gereken sadece kampçılar için değil dağcılar için de ürün üretmeleridir. Fiyat performans açısından bakarsak elbette Husky ve Naturehike ile kıyaslanamaz. Ancak kalite açısından da kıyaslama yapılamaz.

Daha çok yüksek rakımlı yerlerde (-20 üzerindeki havalarda) kamp yapanlar, dağcılık ile ilgilenenler tarafından tercih edilen bir markadır diyebiliriz. 2 bin liraya kadar kaz tüyü uyku tulumu bulabilirken, yine 4 bin liraya kadar da çadır bulabilirsiniz.

Marmot Resmi Web Sitesihttps://www.marmot.com/

4. The North Face

The North Face Kamp Malzemeleri

Piyasada bilinen en iyi outdoor malzemeleri satan markadır diyebiliriz. Sadece kamp değil dağcılık, tırmanış, kayak ve diğer doğa sporları üzerine ürünler satmaktadır. The North Face, 1966 yılında Amerika’da kurulmuştur. İki yürüyüş meraklısı tarafından ortaya çıkarılan bu marka günümüzde birçok ülkede satış gerçekleştirmektedir.

Kamp çadırı, outdoor giyim malzemeleri, uyku tulumu ve daha birçok ürün konusunda dünyada öncülük etmektedir. Nitekim buna bağlı olarak da ürün fiyatları o denli yüksektir. Ülkemizde özellikle son dönemde kaz tüyü montları oldukça popüler hale gelmiştir. Buna bağlı olarak da piyasada çok fazla çakma ürün bulabilirsiniz.

Kamp malzemeleri konusunda tıpkı Marmot gibi ekstrem ürünleri bulunmaktadır. Bu nedenle kısa süreli kamp yapanlar tarafından çok fazla tercih edilmemektedir. Teknoloji ve inovasyona oldukça değer veren marka her geçen gün kendini geliştirmektedir.

TheNorthFaceResmiWebSitesihttps://www.thenorthface.com/

5. Columbia

Columbia Kamp Malzemeleri

Ülkemizde büyükşehirlerde hemen her AVM’de karşımıza çıkan Columbia, kamp malzemeleri konusunda da oldukça popüler. Bunun yanı sıra outdoor giyim konusunda da oldukça iyi işler çıkarırken markanın 1938 yılında küçük bir şapka distribütörü olarak kurulduğunu eklemezsek olmaz. Şu anda üretimlerini Çin’de yapmaktadır.

Onlarca ödüle sahip Columbia, ağır iklim şartlarına uygun outdoor ürünlerde üretmektedir. Elbette ülkemizde tıpkı The North Face gibi montları ve botları oldukça meşhurdur. Bu yüzden çakma ürünler ile karşılaşmamız kaçınılmazdır. Yine diğer birçok markaya göre de fiyat performans oranı oldukça iyi olan ürünleri bulunmaktadır.

Firma 2001 yılında Amerika’da kayak malzemeleri konusunda bir numaralı marka konumundaydı. Markanın ürünleri şu anda 72 ülkede 15 bine yakın mağazada satılmaktadır.

Unutmadan şunu da ekleyelim. Columbia markası ülkemizde kamp bıçağı ve kamp çantası satışları yapmaktadır. Ancak yurt dışında doğa sporları ürünleri satışları da gerçekleştirilmektedir.

Columbia Resmi Web Sitesihttp://www.columbia.com.tr/

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.