Yeryüzünün bilinen en yüksek dağı ve aynı zamanda bölgenin yücesi olarak da anılan Everest. Evet Everest dünyanın en yüksek dağıdır. 8850 metrelik yüksekliği ile duyanların, görenlerin gözünün korkutmakla birlikte aynı zaman dağcıları da heyecanlandırmaktadır.

Everest Dağı‘nın üzerinde dört farklı kamp alanı bulunmaktadır. Altta resimde de gördüğünüz gibi dördüncü kamp alanı zirvenin hemen altındadır. İlk kamp alanı ise 6000. metrede başlamaktadır.

Everest Dağı’nın eteklerinde Khumbu boğazının insanları olan Sherpa halkı yaşamaktadır. Yerel halk dağa çıkmak isteyen dağcılara rehberlik etmektedir. Nepal’de Everest’e Sagarmatha ismi verilmekte. Anlamı ise Dünyanın Ana Tanrıçası. Budizm için kutsal bir yer olan Everest, dağcılar için de kutsal bir yerdir. Her dağcının mutlaka tırmanmak istediği yegane dağdır.

Her geçen yıl dağa tırmanan insan sayısı artmakla birlikte dağın zorlu doğa şartları da bir an olsun geri durmamakta. Bugüne kadar 300’ün üstünde dağcıya mezar oldu. Dağa tırmanan kişi sayısı ise 5 binin üzerinde. Himalaya tırmanış tarihçisi Elizabeth Hawley‘e göre dağa tırmanmaya çalışan her on dağcıdan biri geri dönememiş.

Everest’in en büyük avantajlarından biri lojistik kolaylığı. Ayrıca artan rehber sayısı da dağı cazip kılıyor. Dağa her geçen yıl çıkmak isteyen amatör dağcı sayısı da artmaktadır. Dağa çıkmak isteyen bir kişinin tüm masrafları 70 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Everest konum olarak Nepal‘in Çin ile olan kuzey sınırı bölgesinde başkent Katmandu’nun 160 km kadar kuzeydoğusunda yer alıyor. Bölgeye ulaşabilmek için zorlu yolları geçebilmek de meşakatli bir iş. Hava yoluyla Lukya bölgesine oradan da Khumbu boğazına ulaşıyorsunuz. Buradan da ana kampı ulaşıyorsunuz. Ana kampa ulaşmak için keyifli bir yürüyüşle birlikte 5300 metreli bir yüksekliğe ulaşıyorsunuz. Yerli kasabalardan geçerken yerli halkla iç içe keyifli yolculuğun ardından aktiviteye devam edebiliyorsunuz.

Everest şekil olarak piramidi andıran bir yapıya sahip. Kuzey yüzü ve sırtı, doğu yüzü ve sırtı ile güney ve güneybatı yüzü ve batı sırtı. Ve çevresinde Lhotse dağı, çevresinde ise Pumori, Nuptse, Ama Dablam, Baruntse gibi ünlü dağlar yer alıyor.

Everest’e tırmanış çabaları 1900’lü yılların başında başladı. 1953 yılında Everest`e tırmanma girişimleri Kraliyet Coğrafya Derneği ile dağcılık kulübü Birleşik Himalaya Komitesinin desteklediği bir ekip ile zirveye ulaşmaya başladı.

Everest zirvesine ulaşmayı başaran ilk Türk ise 21 Mayıs 1995 yılında Nasuh Mahruki oldu.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.