Geçtiğimiz Eylül ayında aldığı Forclaz 2 çadırı, Yalova Termal kampı sırasında deneme fırsatı buldum. Çadırı baya iyi bir indirim sırasında almıştım. 3 mevsim çadır olarak geçse de çift katlı olmasından dolayı kışın da kullanabileceğimi düşündüm. Ki bu düşünce de beni yanıltmadı. Baya korunaksız bir alana çadırı kurmamıza rağmen iyi iş çıkarmıştı. Diğer taraftan çadırı korunaklı bir alana önlem alarak kurarsanız yüksek kesimlerde de kullanılabileceğini düşünüyorum.

Decathlon’da zaman zaman yapılan indirimlerde yakaladığım bu çadır, bana oldukça uygun bir fiyata gelmişti. Çadırın bana göre en büyük sıkıntısı otomatik olmaması ve manuel kurulum gerektirmesi. Elbette 10 dakika da kurabiliyorsunuz. Ancak buradaki sorun çadırı tek kişinin kurması biraz zor. Çadırın direklerini geçirmede biz iki kişi ile zorlandık.

Forclaz 2 Outdoor Kamp Çadırı Özellikleri

Forclaz 2 çadırın teknik özellikleri şu şekilde;

Havalandırma
Çadırın çift katmanlı olması en büyük avantajı. Bunun yanı sıra ikinci katmanda dıştan korumalığı bulunan bir de sineklik penceresi bulunuyor. Aynı durum ayak kısmı için de geçerli. Bu aynı zamanda nemden engellemek üzere bir önlem olsa pekte etkili olduğunu söyleyemeyeceğim.
Boyutlar
Çadırın boyutları 35 x 18 x 18 cm şeklinde olup toplamda 3,5 kg ağırlığa sahip. Belki de en büyük dezavantajı bu.
Garanti Kapsamı
Decatlhon tarafından bu çadır için 2 yıl garanti uygulanıyor. Garanti için çadırı vermeye gittiğinizde fiş veya sadakat kartı göstermeniz gerekiyor.
Direkler ve Kazıklar
Direkler: Fiberglas 8,5 mm ve 7,9 mm Kazıklar: Bükülmelere karşı dayanıklı 5 mm çelik.
Dayanıklılık
Çadırlar üretim aşamasından sonra özel bir yapı ile test edilmektedir. Forclaz 2 çadırı düzgün montaj durumunda 70 km/sa hızdaki bir rüzgara karşı dayanıklıdır.
Kapasite ve Alan
Uzunluk: 215 cm. Oda genişliği: Maks. 123 cm, maks. yükseklik 95 cm Maksimum 50 cm derinliğindeki kubbe sayesinde eşya alanının genişliği, oda kapısını engellemeden artar.
Güneş Koruması
Çadırın, dış kumaşı UV ışınlarına karşı UPF 30 faktörlü koruma sağlamaktadır.
Su Geçirmezlik
Forclaz 2 çadırı 4 saat boyunca 200 litre/sa/m2 su ile test edilmektedir. Çadırın iç katmanı poliüretan kaplamalı polyester dış tente, 120g/m² kalınlığında polietilen oda matı. Çadırda yer alan bütün dikişler, ısı yoluyla birleştirilmiştir ve su geçirmezdir.

Forclaz 2 Çadır Kurulumu

Biz çadırı gece kurduğumuz için videoya alamadık maalesef. Kurulumu dönüşte toplarken göstermeyi düşünüyorduk. Ancak orada da yağmur engelledi. Ancak Decathlon’da yer alan videoyu aşağıya ekliyorum.


Forclaz 2 Çadır Görünümü

Çadırın birkaç farklı görünümü ve toplu halde çantası ile görünümü aşağıda yer almaktadır.

Forclaz 2 Çadır Görüşlerim

Öncelikle çadır iki kişilik olarak geçiyor. Evet standart beden iki kişi sığabilir rahatlıkla. Gerçi biz iki 100 kilo adam da iki gece geçirdik ama. Benim görüşüm rahatı seven ve ben daralırım diyen kişiler tek kişi kalmalı. Keza ben daraldım.

Diğer taraftan çadır üşütmüyor diyebilirim. Çift katman olması bundaki en büyük avantaj. Ayrıca eşya yeri bulunması da gayet güzel. Bu alan iç kısmı daraltmıyor. İç kısmın tabanı şu anda en iyi tabir nedir bilemiyorum ama su geçirmez branda sanırım. Kalın bir tabaka var. Tam emin değilim ama çadırın dış katmanı sökülerek yaz aylarında iç katmanı tek olarak kullanılabildiğini düşünüyorum. Ancak bu konuda emin değilim. Çadırda sineklik bulunması güzel. Diğer türlü içeride nefes almak bile zor olabilir. Burada bir şey eklemek istiyorum. Çadırın iç katmanının kapıları da sineklik görünümlü.


Şimdi gelelim asıl soruna. Biz yağmura tutulduk. Herhangi bir yağmur geçirme olmadı. Yağmur suyu çadırın dış katmanından akıp gidiyor. Ancak ilk gece yağmur olmamasına rağmen baya bir nem sorunu oldu. Bana göre en büyük sorun bu. Kamp süresince karşılaştığım en büyük sorun nem oldu. Bunun önüne nasıl geçilebilir bilmiyorum. Çadır baya hava almasına rağmen nem olayı beni rahatsız etti.

Şunu eklemeliyim. Bu sene gidebilir miyim bilmiyorum. Ancak en kısa sürede bir de kar kampı denemeyi düşünüyorum bu çadırla. Bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Ama yine de denemek gerek.

Forclaz 2 Kamp Çadırı Puanlamam

Su geçirmezlik: 5/5

Rüzgar, soğuk: 5/5

Nem: 5/2

Rahatlık: 5/5

Eşya Bölümü: 5/5

Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikYalova Termal Kış Kampı Maceramız
Sonraki İçerikİstanbul Kamp Yerleri
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

3 YORUMLAR

  1. ideal boyutlarda güzel bir kamp çadırı son derece de basit görünüyor kurulumu fazla yer kapmaması önemli katlandığında inceleme için teşekkürler.

  2. Hep hayallerim arasında olan bir iştir kamp ateşi yakıp etrafında oturmak ve yıldızları seyretmek gecelerde. Doğa insanı ne kadar da dinlendirip huzur veriyor. Çocukluğum aklıma gelir her kamp fikri uyandığında. Yapamayınca sizin yayınlardan tatmin oluyorum ben de ne yapayım. 🙂

  3. Bu çadırı çok kullanan ve videosunu da tek inceleme yapıp atan birisi olarak almanızı tavsiye ederim. Şu an piyasada varmı bilmiyorum. Dekatlonda göremedim. Aliminyum pollüsü modeli 1000 lira olmuş durumda. Bana çok ucuza geldi ve Gerçek outdoor çadırı. Video linki bırakıyorum. Bulursanız kaçırmayın derim.
    https://youtu.be/0S-g7c–J10

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.