Dünyanın en yüksek 13. dağı olarak bilinen ve Pakistan-Çin sınırında Karakurum bölgesinde yer alan Gasherbrum II, K4 olarak da bilinir. Dünyanın en yüksek dağları sıralamasına girmeyi başaran bu dağ, Gasherbrum Masifinde yer alır. Gasherbrum Masifinde 6 farklı zirve yer alır ve bu zirveler içerisinde en yüksek 3. dağ olarak karşımıza çıkmaktadır. Gasherbrum zirvesi yükseklik sıralaması şu şekildedir;

  • Gasherbrum I
  • Broad Peak
  • Gasherbrum II
  • Gasherbrum III
  • Gasherbrum IV
  • Gasherbrum V
  • Gasherbrum VI

Güzel Dağ

Bölgede kullanılan Balti dilinde Güzel Dağ anlamına gelmektedir. Gasherbrum Masifinde 8000 metre üzerinde üç dağ bulunmaktadır. Bu masif ilk olarak 1909 yılında iki kaşif tarafından keşfedilmiştir. Abbruzzi Dükü ve Vittoria Sella tarafından araştırılan bu bölgede bu keşif anısına bir buzula Abbruzzi Buzulu adı verilmiştir.

Gasherbrum II Koşulları

Gasherbrum II, doğal koşulları itibariyle tırmanışı zor dağlardan biridir. Kolay 8000’lik dağlar arasında yer almasına rağmen o kadar da kolay olmayan dağlardan biridir. Buzullarla kaplı bölgelerde çatlaklar, çığ riskleri en önemli risk faktörleri olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca çürük kayalık bölgeler, eğim farklılıkları durumu daha da zorlaştırıyor.

Gasherbrum II Zirve Tırmanışları

Gasherbrum II, ilk tırmanış denemeleri 1900’lü yılların başında başlamıştır. 1934 yılında Günter Dyhrenfurth ve Andre Roch isimli iki dağcı 6250 metre zirvesine kadar çıkmayı başarmışlardır.

Gasherbrum II zirvesine ilk başarılı tırmanış, 7 Temmuz 1956 yılında güney yamacından Fritz Moravec, Josef  Larch ve  Hans Willenpart isimli 3 dağcı tarafından yapılmıştır. Yaşadıkları aksilikler nedeniyle zirve yürüyüşlerini hızlandırmışlardır. Çığın altında kalan yiyecek ve ekipmanlarının ardından ani bir kararla 6 Temmuz sabahı zirve yoluna koyulmuşlar ve ertesi gün zirveye ulaşmışlardır.

Daha sonraki zirve tırmanışlarına bakacak olursak 2 Şubat 2011 tarihinde Gasherbrum II dağının ilk kış çıkışı yapılmıştır. Cory Richards, Denis Urubko ve Simone Moro isimli 3 dağcı 2 Şubat’ta dağın zirvesine kış şartlarında ulaşmışlardır.

Gasherbrum II dağına ilk çıkan Türk Dağcıları ise ODTÜ Dağcılık Kulubüdür. 2005 yılında zirveye ulaşmışlardır. Daha sonraları ise Tunç Fındık Ağustos 2014’de tırmanışı gerçekleştirmiştir.

Gasherbrum Masifi

Gasherbrum Masifi, Karakurum Sıradağlarında yer almaktadır. Altta resimde de gördüğünüz gibi Nanga Parbat, K-2, Broad Peak gibi dağlar bölgesinde yer almaktadır.

5 YORUMLAR

  1. Ger dönem 1 zirvesine tırmanmak gerek hepsine birden tırmanmak zor 🙂 Yakın dağlar tercih etmek daha önemli bizim için maddiyat önemli 🙂
    Bilgiler için Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.