Bir kampçı, bir doğa sever, bir yürüyüşçü için en önemli husus hiç kuşkusuz malzemedir. Doğaya giderken yanında taşıdığı malzemeler kampçının ailesidir, arkadaşıdır. Kamp çadırı, uyku tulumu, mat ve daha birçok şey. Ancak ben bunlar olmadan kamp yaptım. Sanırım buna vahşi kamp deniyor. Bir barınak inşa ederek 3 gece 4 gün doğada kaldık bir dostumla. Hani derler ya dost doğada belli olur diye. Tam olarak öyle işte. Beni takip edenler zaten bilirler bu konuyu. Her neyse asıl konumuza gelelim. Dedim ya tulum, çadır olmadan kamp yapabilirsiniz. Ancak bıçak veya balta olmadan şansınız azdır.

Kamp bıçağı, sadece kampçı için değil doğayla haşır neşir olan herkes için önemli bir konudur. Hatta öyle ki birçok kişi yanında birden fazla bıçak taşır. Ben de bu kişilerden biriyim. Genelde kullandığım ana bir bıçağım olur, yanında ise çakım olur ve ekstra bir bıçağım daha olur.

Hangi Bıçağı Kullanıyorum?

Sabit olarak kullandığım bıçağım Bora marka. Yaklaşık 3 sene önce almıştım. Memnun muyum derseniz, çok olmasam da memnunum. Bıçağın kılıfı orjinal ve gerçek deri. Bu bile dünyanın parası zaten. Ben bıçağı kılıfı ile beraber 180 liraya almıştım. Bayağı da hırpalamama rağmen şu ana kadar sıkıntı yaşamadım. Hatta son gittiğim kampta odun bile kesmiştim. Benim için bıçağın tek sıkıntısı, bir el yapımı gibi çok sağlam kesmiyor. Lazer bileme olması nedeniyle bileme şansım da zayıf.

Bir bıçakta benim istediğim elime oturması ve kullanırken rahatsız etmemesi. Bora bıçakları bu konuda oldukça rahat. Yani kullanıcıya rahat bir kullanım şansı veriyor. İşte en önemlisi de bu. Bora’nın neredeyse tüm kamp bıçağı çeşitlerinin kullanımı böyle. Çok rahat bir his veriyor kullanıcıya. Zaten olması gereken de budur. Herhangi bir iş yaparken bıçağın elinizden kaymasını, elinizi rahatsız etmesini istemezsiniz herhalde.

Fabrika yapımı yani makine yapımı bıçakların hemen hepsinde zamanla körelme, bozulma ve bıçağı bileyememe durumu bulunuyor. Bu nedenle el yapımı bıçaklar öneriyorum.

Benim kullandığım model Bora M 315 Crocodile Wenge Saplı Bıçak bu. Bıçağın özellikleri de şu şekilde;

Ürün Cinsi Bıçak
Tam Uzunluk 225 mm
Et Kalınlığı 3 mm
Sap 110 mm
Ağız 115 mm
En 25 mm
Ağırlık 120 gr

Bora M-315 W Crocodile Bıçak

Bora Bıçakları Nasıl Yapılıyor?

Aşağıda Bora Bıçakları’nın kendi hazırlamış olduğu üretim aşaması ve işleme videosunu ekliyorum.

Bora firması bıçaklarına ömür boyu garanti veriyor. Bu nokta önemli. Çünkü hiç bir firma herşeye garanti vermez. Elbette onlar da vermiyor. Belirli durumlar için geçerli bu durum.

Kamp Bıçağı Tipleri

Kamp bıçakları farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. En basit şekilde odun kesebileceğiniz, ağaç kesebileceğiniz, yemek yapabileceğiniz, ilk yardım müdahalesi yapabileceğiniz bir bıçak sizin için avantajları olacaktır. Aşağıda Bushcraft bıçak tipleri görüyorsunuz.

Kamp Bıçağı Tipleri

Bıçak Ağız Yapısı ve Şeklinin Önemi

Bir bıçakta ağız yapısı oldukça önemlidir. Örneğin lazer bileme bir bıçağı sonrasında bilediğinizde istediğiniz verimi alamazsınız. Ancak el yapımı bir bıçağı yıllar boyunca bileyerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Yani bıçağın ağzının körelme süresi önemlidir.

Çift Ağız Bıçak

Diğer taraftan en çok duyulan konulardan biri de bıçağın tek ağız veya çift ağız olması konusudur. Ben normal şartları tek ağız bıçak tercih etsem de doğada çift ağız bıçak daha etkili olabilmektedir. Yalnız şunu ekleyeyim çift ağız derken kesen kısmının çift taraflı olmasından bahsediyorum.

Bıçak Konusunda Notlarım

Bir kamp bıçağı mutlaka keskin olmalı ve sağlam olmalıdır. Çünkü;

  • Yemek ihtiyacınızda yardımcı olur.
  • Ateş yakma, odun hazırlama ihtiyacınızda yardımcı olur.
  • Herhangi bir yaralanma durumunda vücudunuzla temas halinde olabilir.
  • Avlanabilirsiniz ve hayvanı yüzmek için, parçalamak için kullanabilirsiniz.

Bu nedenlerden dolayı bıçak seçimi çok önemli bir kriterdir. Bunu da başkasının dediğine göre değil, kendiniz tecrübe ederek deneyimlemelisiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikİstanbul Kamp Yerleri
Sonraki İçerikKullandığım Kamp Malzemeleri Hakkında Bilgiler
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.