Doğada yaşam düşleyen bir bireyin öncelikle öğrenmesi gereken doğada karşısına çıkacak olan tehlikelerdir. Eğer geçmişten gelen bir tecrübesi yoksa bunu araştırarak, deneyimleyerek öğrenebilir. Bunun için araştırma kısmında bu konuda tecrübeli kişilerin kişisel dökümanları veya bu konuda yayınlanmış belgeseller ve filmler ile tecrübe edinebilirler. Daha doğrusu fikir sahibi olabilirler.

Hayatta Kalma Filmleri izleyen bir birey, bir doğacı belki tecrübe edinemez fakat konu hakkında bir fikri olur. Bu sebeple ne kadar çok bilgi edinirseniz o kadar çok şansınız olur. Tabi bir filmi, bir belgeseli izlemek olmuyor. Daha doğrusu yetmiyor. Öğrendiklerinizi hayata geçirmeniz gerekiyor. İşte o zaman bir şansınız olabilir.

Hayatta Kalma Filmleri

Hayatta kalma filmleri genel olarak yaşanmış hikayelerden yola çıkılarak yapılmaktadır. Mesela İnto The Wild filmi yaşanmış bir filmin hikayesidir ve bir gezginin hayatını konu alır. Şimdi sizlerle hayatta kalma filmleri konularına bir göz atalım.

Özgürlük Yolu – İnto The Wild

Christopher McCandless isimli bir maceracının Alaska’ya ulaşmak için yaşadıklarını konu alan gerçek bir hikayedir. Christopher, yolculuğu boyunca Alexander Supertramp ismini kullanmıştır. Hayallerinin peşinden giden ve her şeyini geride bırakan bir genç bu yolda her şeyi göze almıştır. Bu gencin amacı Alaska’ya ulaşmaktır ve bunun için okulu ve ailesi dahil her şeyi geride bırakmıştır. 112 gün Alaska’da yaşadıktan sonra yediği bir Eskimo Patatesi yemesi sonucu zehirlenmesiyle kaldığı yerde ölü bulunmuştur.

into the wild filmi incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

127 Saat – 127 Hours

127 saat

Aron Ralston isimli bir dağcının başından geçen gerçek bir yaşanmışlık öyküsü. Genç bir dağcı olan Aron, Utah yakınlarında bir gezinti sırasında bir kaya parçasına sıkışır. Çıktığı seyahatlerde gideceği yeri kimseye söylememesi Aron’ın en büyük özelliğidir. Bu yolculuğunda da kimseye haber vermemiştir. Çıktığı yolculukta kolu bir kayaya sıkışmıştır. 5 gün boyunca kayadan kurtulamayan Aron, aç ve susuz kalmıştır. Tek şansı vardır. O da kolunu kesmesidir.

Shal – The Old Man

Shal - The Old Man

Kazakistan yapımı olan bu filmde, yaşlı bir adamın gerçek hikayesi anlatılmıştır. Futbol düşkünü olan Kassym, sürüsünü otlatan bir çobandır. 73 yaşındaki bu adam, sürüsündeki 11 koyuna ünlü futbolcuların ismini vermiştir. Koyunlarını otlatmaya çıktığı bir günde, erken gelen kış ve kötüleşen hava ile Kassym, bir anda kaybolur. Bu sırada hem kötü hava ile hem de vahşi kurtlar ile baş etmek zorundadır.

Sonsuz Çöl – Walkabout

Sonsuz Çöl - Walkabout

Avustralya’nın ıssız çöllerinden birinde mahsur kalmış bir kız ve erkek kardeşinin hayatta kalma mücadelelerini konu alan Walkabout ya Sonsuz Çöl, bu süre boyunca yaşananları konu alıyor.Umutsuzluğa kapıldıkları sırada, yerli bir kabilenin gelenekleri gereği çocuk yaşta kabilesinde hayatta kalma becerisini görebilmek için uzaklaştırılan bir Aborjin genç ile karşılaşıp onun da yardımıyla hayatta kalma çalışıyorlar. Aborjinlerde ergenliğe girmiş her genç vahşi doğanın zorluklarıyla bütünleşmesi ve hayatta kalması için bir süre dopaya bırakılır. Buna da Walkabout denir.

Yeni Hayat – Cast Away

Yeni Hayat - Cast AwayDünyaca tanınmış bir şirkette sistem analist uzmanı olarak çalışan Chuck Noland, şirketiyle ilgili problemleri çözmek için tüm dünyaya seyahatler yapmaktadır. İşinden dolayı evlenmeye vakit bulamayan Chuck, Noel gecesinde bir telefon alır ve bu işi çözümlemek için Malezya’ya gitmesi gerekir. Yolculuğa çıkmasından bir süre sonra uçağı düşmüştür ve ıssız bir adada tek başına kalmıştır. Daha önce sadece modern dünyanın nimetleriyle yaşayan Chuck, bu adada tamamen ilkel yöntemlerle hayatta kalmaya çalışacak.

Karda Yürüyen – The Snow Walker

Karda Yürüyen

Kanada’da eski bir uçakla mal taşımacılığı yapan Charlie Halliday, bir gün Eskimo bölgesine bir mal taşıması gerekir. Orada hasta bir kızı hastaneye yetiştirmesi karşılığı yerlilerden bir şey alır. Dönüş yolunda uçak düşer ve Eskimo kız ile soğuk kış ayında hayatta kalma mücadelesi vermek zorundadır.

Kon Tiki

 

kon tiki

Gerçek bir hikayeye dayanan ve hayatta kalma filmleri içerisinde önemli bir yere sahip olan Kon Tiki, 1947 yılında bir grup Norveçli bilim insanını yaşadıklarını konu edinir. Sadece bir salla, Güney Amerika’nın batı kıyılarından, Tahiti’nin doğusunda yer alan adalara yolculuklarını konu alıyor ve tamamen gerçek olaylara dayanıyor. Tam 8000 km mesafeyi bu ilkel sal geçen Thor Heyerdahl ve arkadaşları, sadece doğayla değil okyanusun vahşi hayvanları ile de boğuşmak zorundadırlar.

Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikDünyanın En Yüksek Dağları
Sonraki İçerikDoğaya Sahip Çıkalım
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

2 YORUMLAR

  1. 127 Saat ve kon tiki yi izledim bunların arasına pi’nin yaşamını da ekleyebilirsin oda güzeldir. 🙂 Benim hoşuma gitmişti 🙂

    • Elbette farklı filmler eklenebilir buraya. Mesela Gri Kurt. Fakat burada daha çok yaşanmış hikayeleri aldık ve daha çok doğayla iç içe olanları eklemeye çalıştık. İkinci bir yazı serimiz olursa o vakit bu filmleri de ekleriz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.