Uzun zamandır bloğumuzda doğada yaşam ile ilgili içerikler paylaşıyor, tecrübelerimizi sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu konu altında paylaşacağımız içeriğin büyük bölümünü sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda daha geniş çaplı ve doğada hayatta kalma teknikleri ile hayatı idamenizi sağlayabilecek ince noktaları sizlere aktarmaya çalışacağız.

Doğada yaşam herkesin hayal ettiği bir durumdur. Biz bunu biraz daha heyecanlı bir hale getirelim ve örnekler ile açıklayalım. Örneğin, bir gemi kazası sonucu ıssız bir adada uzun yıllar yaşamak zorunda kaldınız. Bu noktada sizin o adada sadece yaşamanızı sürdürebilmeniz için bile birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Evet bildikleriniz olabilir. Fakat bu da yetmeyebilir. Bazı konuları tecrübe edinerek elde etmeniz gerekebilir. Hayatta kalma teknikleri yaşamınızı sürdürebilmeniz için gerekli bilgileri içermektedir. Hayatta kalma zor gibi görünse de belli başlı birkaç tekniği bilirseniz uzun bir süre hayatınızı sürdürebilirsiniz.

Hayatta Kalma Teknikleri

Doğadaki insan olmak istiyorsanız veya zorunlu durumlarda doğada hayatta kalmak istiyorsanız eğer bunun için standart yaşam koşullarını minumum düzeyde de olsa yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunun için hayatta kalmanızı sağlayabilecek barınak yapmak, yiyecek bulmak, ateş yakmak, su bulmak, yön bulmak ve ilk yardım gibi koşulları yerine getirmeniz gerekir.

Barınak Yapmak

Hayatta kalmanız için ilk yapmanız gereken başınızı sokabileceğiniz bir barınak yapmaktır. Bu en önemli husustur, çünkü sizi dışarıdaki tehlikelere karşı koruyacak başlıca unsur budur. Barınak yapmak konusunda çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemleri maddeler halinde verecek olursak;

 • Var olan bir sistemi kullanabilirsiniz: Evet. Burada var olan mağarayı, ağaç kavuğunu kullanabilirsiniz. Bu size bol bol vakit kazandır. Zaten bol bol vaktiniz olacaktır ama dışarıda geçireceğiniz her saniye sizin için tehlike demektir.
 • Ağaçlar ile barınak yapabilirsiniz: Aslında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Daha önce anlattığımız Barınak Yapmak ile ilgili yazılarımıza da bakabilirsiniz. Bu oldukça zorlu bir süreç olabilir. Yapacağınız barınağın zorluk seviyesi size vakit kaybettirebilir. Daha önce de dediğimiz gibi dışarıda her saniye sizin için tehlikeli olabilir. Çeşitli ağaç barınak yöntemleri vardır. Piramit barınak, kare barınak veya sadece üstünüzü kapatarak hamak barınak yapabilirsiniz. Bu sizin zamanınıza ve el becerinize kalmış bir durumdur.
 • Yer altı barınakları: Bu yöntem aslında pek tercih edilmez. Bu yöntemde bir tümsek veya tepe gibi bir bölgede açacağınız gediği eğer doğru desteklerseniz toprak ev bile yapabilirsiniz. Bölgedeki toprağın durumu burada belirleyici etkendir. Zorlu bir süreç olabilir. Keza bulduğunuz yerin içerisini boşaltıp orayı ağaçlar ile desteklemeniz gerekmektedir.
 • Örme barınaklar: Bu yöntemde çevreden bulacağınız taşları, hazırlayacağınız çamur ile örerek bir barınak haline getirebilirsiniz. Fakat bu yöntem oldukça zordur ve beceri ister. Fakat diğer yöntemlere göre daha korunaklıdır.

Yiyecek Bulmak

Barınak yapmayı başardınız ve dışarıdaki tehlikeleri atlatmaları başardınız. Sıra geldi yiyecek bulmaya. Hayatta kalma teknikleri içerisinde aslında en önemli noktalardan biridir. Oldukça zorlu olabilir. Bu konuda sizin bilgi birikiminiz önemlidir. Çünkü doğadan elde edeceğiniz yiyecekler hayatınızı kurtarabileceği gibi bir o kadar da tehlikeli olabilir, zehirlenebilirsiniz. Bu konuda https://www.dogablogu.net/category/hayatta-kal/yiyecek-bulmak/ adresine girerek paylaştığımız bilgilerden çıkarımlar elde edebilirsiniz.

Eğer bulunduğunuz bölgede bir akarsu bulunuyorsa balık tutarak yiyecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca bölgede tavşan, eti yenebilen kuş v.b yabani hayvanlar var ise tuzak kurarak onları avlayabilir ve belli bir süre yiyecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca yılan, kurbağa ve kaplumbağa gibi hayvanlar sizin yiyecek ihtiyacınızı karşılayabilir. Burada önemli nokta bu hayvanları nasıl kullanacağınızdır.

 • Yılan Nasıl Yenir?: Yılanın baş kısmı ve kuyruk kısmında birer karışlık bölümü keserek arada kalan bölümü derisini yüzerek pişirip yiyebilirsiniz.
 • Kaplumbağa Nasıl Yenir?: Kaplumbağa’nın baş kısmını ve arka ayaklarından birini keserek kabuklu bir şekilde kalan arka ayağından asarak pişirip daha sonra kabuğunu çıkararak yiyebilirsiniz.
 • Kurbağa Nasıl Yenir?: Yine kurbağanın iç organları temizlenerek ve kafa kısmı kesilerek yinebilir.

Doğada yenebilecek bitkiler konusunda etken bir kaç nokta bulunur.

 • Birçok bitki türü zehirlidir.
 • Birçok bitki birbirine benzer ve sizin yenebilir olarak nitelendirdiğiniz bir bitki başka bir bitkiye benzediği için yenemeyebilir.
 • Bazı bitkiler çiğ iken zehirli olabilir. Pişirildiğinde ise yenebilir.
 • Parlak yapraklı birkiler genel olarak zehirlidir.
 • Bazı bitkiler tükürükle enzim oluşturur ve zehirli duruma geçebilir.

Yanınızda bitkiler ile ilgili bir bilgi kitabı bulundurmanız avantajlı olacaktır. Eğer böyle bir imkan yoksa o zamanda belli başlı testler bulunmaktadır. Bu şekilde bitkilerin zehirli olup olmadıklarını test edebilirsiniz. Bu konu başlı başına bir durumu temsil ettiğinden ilerleyen dönemde bununla ilgili bir içerik paylaşacağız.

Su Bulmak

Doğada hayatta kalma teknikleri içerisinde en önemli nokta sudur. Çünkü uzunca bir süre susuz kalmak sizi öldürebilir. Barınaksız, yiyeceksiz bir süre yaşayabilirsiniz fakat susuz yaşam düşünülemez. Bu konuda bilgilerimizi sizlere aktaralım.

Arıtma

 • İstisnai durumlar hariç Ekvator’a yaklaştıkça ormanda bulunan suların zehirli olma ihtimali yüksektir. Hiçbir şekilde içilemez.
 • Ülkemizde birçok dağda, ormanda bulunan su içilebilir. Fakat bulduğunuz suyu arıtmalısınız. Bunun en basit yöntemi suyu kaynatmaktır.
 • Özellikle kış aylarında akarsular çok sayıda parazit ve bakteri taşır. Bu sebeple suyu içmeden önce arıtmalı ve daha sonra kaynatmalısınız.
 • Yanınızda filtre cihazı veya suyu temizleyen tabletlerden bulunuyorsa kolaylıkla su arıtabilirsiniz.

Doğada Su Elde Etmek

Eğer bulunduğunuz bölgede akarsu veya su kaynağı yoksa işiniz gerçekten zor olacaktır. Bu durumda zor yollardan doğal bir şekilde su elde etmeye çalışacaksınız. Fakat bu su sizi sadece hayatta tutmaya yetecektir. Bu yöntemler hakkında https://www.dogablogu.net/category/hayatta-kal/su-bulmak/ adresinde daha önce bilgi vermiştim.

 • Ağaç gövdesinden su elde etmek: Bu yöntemi sizlere daha önce anlatmıştık. Ağacın gövdesine bir dal yerleştiriyoruz. Dalın ucu aşağı bakacak şekilde kabımızı ucuna yerleştiriyoruz ve suyun akmasını bekliyoruz. Oldukça uzun süren bir yöntemdir. Suya kanmak için değil hayatınızı idame ettirmeniz için işe yarayacaktır. Ayrıca bambu ağaçlarının gövdeleri su ile doludur. Herhangi bir yerinden kırdığınız vakit içindeki suyu içebilirsiniz.
 • Sabah Çiğinden Su Elde Etmek: Bu yöntemde diğer yöntemler gibi sizi suya kandırmak değil susuzluğunuzu gidermek içindir. Çeşitli şekillerde suyu depolayabilirsiniz. Bilinen en etkin yöntem sabah saatlerinde ortaya çıkan çiğ üzerinde pantolonunuz ile yürüyerek pantolonunuza biriken çiğ suyunu sıkarak içmektir.
 • Bitkilerden ve Ağaç Yapraklarından Su Elde Etmek: Bu yöntemde herhangi bir bitki veya ağaç dalına bir naylon poşet geçirerek öğle güneşinden faydalanabilirsiniz. Oldukça zorlu bir yöntemdir.

Ateş Yakmak

Aslında hem barınak yapmak hem yiyecek bulmak hem de su arıtabilmek adına en önemli ihtiyaç ateştir. Çeşitli ateş yakma yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin bazılarını https://www.dogablogu.net/category/hayatta-kal/ates-yakmak/ burada anlatmıştık. Eğer yanınızda kibrit, çakmak varsa işiniz tabi ki kolay olacaktır. Fakat olmadığı durumlarda yapabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

 • Magnezyum veya Çakmak Taşı: Günümüzde çok kullanılmasa da çakmak taşı geçmişte oldukça önemli bir gereçti. Şimdilerde ise magnezyum taşı adını verdiğimiz çakmak taşı benzeri bir alet ile ateş yakabiliyorsunuz.
 • Sürtünme Kuvveti ile Ateş Yakmak: Bir çoğunuz görmüşsünüzdür. Hababam Sınıfı kampa gittiğinde Badi Ekrem iki odun parçasıyla ateş yakmaya çalışmıştı. Mantık aynı fakat çıplak elimizle gereken sürtünme kuvvetini oluşturamıyoruz. Bu sebeple basit bir düzenek ile bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Altta resimde de görebileceğiniz gibi bir yay düzeneği kuruyoruz. Alt kısımdaki ağaca bir delik açıyor ve dilerseniz altına da kolay tutuşabilecek ot, çırpı gibi şeyler koyabiliriz. Bu yöntemle ateş yakmak oldukça basit olacaktır.

 • Güneş ile Ateş Yakmak: Bu yöntemde ise genelde orman yangınlarının çıkmasına sebep olan cam ve güneşi ateş yakmak için kullanacaksınız. Elinize alacağınız bir cam parçasını güneşe doğru tuttuğunuzda güneşten gelen ve camdan kırılarak geçecek olan ışınlar ile ateş yakabilirsiniz. Bu yöntemi birçok kişi çocukluğunda denemiştir.

Yön Bulmak

Belki de doğada en zor iş kaybettiğiniz yönü tekrar bulabilmektir. Çünkü doğada her yer birbirine benzemektedir. Yön bulmak konusunda daha önce https://www.dogablogu.net/category/hayatta-kal/yon-bulmak/ burada bilgiler paylaşmıştık. Doğada yön bulmak için birkaç yöntem vardır.

 • Pusula ile Yön Bulmak: Eğer yanınızda pusulanız ve bir harita var ise ve siz bunları kullanmayı biliyorsanız şanslısınız. Çünkü yönünüzü tayin edebilirsiniz. Fakat pusula kullanmayı bilmiyorsanız hiç bulaşmayın derim.
 • Doğadan Faydalanarak Yön Bulmak: Bu yöntemde kuzey ve güney dairesinde olmanız ve en azından ana yönleri bilmeniz önemlidir. Bu yöntemden bir örnek verecek olursak, yosunlar genellikle ağaç ve taşların kuzey kısımlarında olur. Diğer bir örnek ise karınca yuvalarının girişleri genelde ağaçların güneyindedir. Son bir örneğimizde eğer kuzey yarım kürede iseniz ve saatle yön bulmak isterseniz de saatin akrebini güneşe çevirdiğinizde akrep ve 12 arasındaki hat, güney bölümü gösterecektir.

Doğada İlk Yardım

Doğada ilk yardım oldukça önemli bir durumdur. Doğada kendinize veya arkadaşınıza veya bir başkasına herhangi bir durumda ilk yardım gerekiyorsa eğer bu durumda ilk olarak temel ilk yardım kurallarını uygulamalısınız. Fakat burada bir ayrım vardır. Doğadasınızdır ve imkanlarınız kısıtlıdır. Eğer yanınızda ilk yardım malzemeleri bulunmuyorsa bu durumda doğada yararlanabilirsiniz. Tabi bundan önce teşhis koymanız önemlidir. Doğada ilk yardım ile ilgili bilgileri https://www.dogablogu.net/category/hayatta-kal/ilk-yardim/ burada paylaşmıştık.

 • Kanama Varsa: Bu durumda yabani sarımsak veya ayı sarımsağı ismi verilen bitkiyi kullanabilirsiniz. Yapmanız gerkeen suyunu veya posasını yaraya sürmektir. Keza aslanpençesi ismi verilen bitkiyi de aynı yöntem ile kullanabilirsiniz.
 • Hipotermi: Hastanın vücut ısısının artırılması gerekmektedir. Bunun için ateş yakmakla birlikte kendi vücudunuzu hastaya temas ettirerek, sarılarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hipotermide ilk yardım ile ilgili makalemizi de okuyabilirsiniz.
 • Diğer Durumlar: Diğer ilk yardım durumlarında temel ilk yardım prensiplerini olduğu gibi kullanabilirsiniz. Sıkma, boğma gibi işlemler için malzemeniz yok ise doğadan ip elde ederek bunları kullanabilirsiniz.

5 YORUMLAR

 1. Geniş bir rehber olmuş doğablogu verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sürtünme Kuvveti ile Ateş Yakmak biraz sıkıntılıdır yanınızda her zaman bir çakmak bulundurmak gerek sigara içenlerin vardır sonun içmeyenler 🙂 Pek bitkilere güvenemem yiyecek konusunda avlanmayı tercih ederim sanırım.

 2. Hocam yazınızdan dolayı teşekkür ederim. Bear Grylls örnek olarak yazabilirsiniz. Kaplumbağa mı vallahi yılanı duydum kurbağa zaten bacağı ile meşhur kaplumbağa biraz ters hocam. 😀

 3. Herkesin işine yarayacak bir rehber olmuş. Yazıyı sık kullanılanlara ekledim bir gün lazım olabilir. Tabi yiyecek bulma kısmını saymazsak 🙂

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.