Hipotermi, vücut ısısının hızla düşmesinin sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle dağ sporlarını tercih edenler için görülebilecek durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle dağ sporu yapanların bu konuda daha fazla bilgiye sahip olması gerekir. Dağ sporu yapanların hipotermide ilk yardım konusunda yeterli bilgiye sahip olması önemlidir.

Bu durumda ilk olarak yapılacak olan işlem hipotermi olan kişinin vücut ısısının düşmesini önlemek olacaktır. İlk aşamada bunu önlemeniz gerektiğinden ısı kaybını durdurmak için çalışmanız gerekir. Öncelikle tırmanışa ara verilmesi ve rüzgarın etkisinden kurtulmak için uygun bir alana geçilmesi gerekir. Var olması durumunda hastanın çadır içerisine alınması ve bu şekilde durumunda korunması gerekir.

Hipotermi Olması Durumunda Neler Yapılması Gerekir?

Hastanın kıyafetlerinin ıslak olması durumunda kıyafetlerinin çıkartılması gerekir. Hastanın özellikle hareket ettirilmesi vücut ısısının artmasını sağlayacağı için bu noktada önemlidir. El ve ayak ısıtıcılar olması durumunda kullanılarak bu şekilde kişinin vücut ısısının arttırılması gerekir. Çadır olmaması durumunda bir taşın arkasına sıkışılması halinde ateş yakılması gerekir.

Vücut ısısının en çok kasık, boyun ve göğüs kısmında olması nedeni ile bu bölgelere ilave bir ısı uygulanması vücudun ısısının artmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle dağcılarda veya tırmanış yapan kişilerde sık rastlanan hipotermi durumunda daha dikkatli davranılması kişinin hayatının kurtarılması noktasında önemli bir etken olmaktadır.

Hipotermide İlk Yardımın Önemi Nedir?

Özellikle vücut ısısının hızla düşmesi durumunda yaşanan hipotermide ilk yardımın önemi oldukça fazladır. Vücut ısısının dengede kalmasını sağlamak oldukça önemli olduğundan bu konuda daha dikkatli davranılması ve kişinin vücudunun ısısının yükseltilmesi gerekir. Kişinin kan şekerinin düşme riski olduğundan bu durumda takviye gıdalar ile kan şekerinin yükseltilmesi gerekir.

Bir kişinin dağa tırmanırken özellikle bu konuda eğitim alması olabilecek her türlü sorunda müdahale etmesi açısından önemlidir. Bu nedenle de dağ tırmanışı gibi zorlu sporları tercih edenlerin bu konuda eğitim alması gerekir. Verilecek olan eğitim ile olabilecek durum karşısından neler yapılması tam anlamı ile bilineceği için duruma bilinçli bir şekilde müdahale edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.