Bushcraft yani hayatta kalma insanın doğasında var olan ancak zamanla kullanılmadıkça körelen bir beceridir. Ve doğada hayatta kalmak için en önemli araçta bıçaktır. Bir bıçak ile ateş yakabilir, barınak yapabilir veya yemek hazırlayabilirsiniz. İşte ben de bu yazımda sizlere Bushcraft Bıçağı konusunda bilgiler vermek istiyorum.

Hayatta kalma bıçakları, Rambo bıçağı, taktik bıçak, savaş bıçağı, askeri bıçak ve daha fazlası gibi çok çeşitli varyasyonlarda karşımıza çıkabilir. Bu bıçakların ortalama maliyeti 200 liradan başlayıp oldukça yüksek rakamlara çıkabilir. İşte ideal bir bushcraft bıçağı aşağıdaki işlevlere sahip olmalıdır.

1. Kendini Savunma

Bıçak dünyanın en eski silahlarından biridir. Ayrıca hayatta kalmanız içinde en basit ama en etkili araçlardan biridir. Kendinizi kurtarmak için yırtıcılara ve insanlara (Elbette önermiyoruz. Ancak zorda kalınırsa) karşı kullanabilirsiniz. Çoğu durumda, güvenliğiniz için hafif ve kolayca taşınabilirler. 

2. Yakacak Odun Hazırlama

Kaliteli bir hayatta kalma bıçağı odun kesmek, onları parçalamak gibi görevleri yerine getirebilmelidir. Bu da bu bıçağın sağlam olması gerektiğini ortaya koyuyor.

Bıçakla Odun Parçalama
Bıçakla Odun Parçalama

Elbette bu bıçaklarla bir ağacı kökünden kesemezsiniz, kesmemelisiniz. Ancak yerde duran kütükleri, odun parçalarını parçalamalısınız, parçalayabilmelisiniz.

3. Silaha Dönüştürme (Mızrak)

Şimdi sakin olun. Başlık biraz abartılı dursa da ücra bir köşede, balta girmemiş bir ormandaysanız kendinizi savunmanız gerekecektir. Bu sırada büyük tehlikelere karşı araya mesafe koymalısınız. Bunun için sağlam bir değneğin ucuna bıçağınızı bağlayarak iyi bir silaha dönüştürebilirsiniz. Ya da yine bu değneğin ucunu bazı yöntemlerle keskinleştirip, sivrilterek yekpare bir mızrakta yapabilirsiniz. Tabi bu işi bıçakla daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

4. Kazma

Bu bir hayatta kalma bıçağının en iyi kullanımı olmasa da avlanmak için yem bulmak veya acil tuvalet için bir delik açmak gibi aşırı koşullarda kullanılabilir. Büyük bir bıçak bir kürek görevini de yerine getirebilir. Yenilebilir kökleri toplamak, SOS sinyallerini eğmek, ateş çukurları yapmak veya atıkları atmak için kullanabilirsiniz. Elbette bu işlemi yaparken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü zarar verebilirsiniz.

5. Ateş Yakma

Evet, bıçakların belki de en iyi kullanımlarından bir ateş yakmaktır. Odunları hazırladınız, ancak kibrit veya çakmağınız yok. Ne yapacaksınız?

Yaylı Ateş Yakma Sistemi
Yaylı Ateş Yakma Sistemi

Bu ateş yakma tekniği yaylı matkap olarak bilinir. Birçoğunuz görmüş veya duymuşsunuzdur. Bu yöntem uygun ağaçları bulduktan sonra Ardından, çubukları kesin ve bir yay yapın. O yayı bir ağaç parçası üzerinde çalışır duruma getirin ve ateş yakmaya çalışın. Elbette uğraştırıcı ve deneyim gerektiren bir yöntemdir.

6. İlk Yardım Desteği

Evet, bir bıçak size ilk yardım konusunda destek olabilir. Hayvan ısırıklarında yarayı temizlemek ve dağlamak, turnike için destek sağlamak, sedye, SOS gibi konularda yardımcı olacaktır. Ayrıca yarayı sarmak için düzgün bir bez oluşturmanızda da yardımcı olacaktır.

7. Yemek Hazırlama – Avlanma

Bir bıçak yemek hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak öncesinde avlanmanızda da yardımı dokunacaktır. Balık yakalamak, yaban hayvanı avlamak gibi konularda etkili bir araçtır. Sonrasında bu avları yemeye hazır hale getireniz için önemli bir araçtır.

8. Barınak Yapmak

Doğadasınız ve barınacak bir yeriniz yok. Korkmayın, bir bıçakla kolay bir şekilde barınak yapabilirsiniz. Dalları keserek bir çatı, yeşil sık yapraklı ağaçlardan da bir zemin matı oluşturabilirsiniz. Bu sayede başınızı sokabileceğiniz bir çatınız olur ve güvenle uyuyabilirsiniz.

Sonuç

Bıçaklar çoğunlukla doğrama amaçlı kullanılır, ancak düzinelerce başka kullanımları da vardır. Bir hayatta kalma bıçağı hayatta kalma durumlarında en iyi arkadaşınız olabilir. İyi bir bıçakla yapamayacağınız şey yoktur. Bu nedenle doğru bıçağı seçmek sizin elinizde.

Sağlıcakla kalın.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.