Hazır 3 günlük bir hafta sonu tatili gelmişken özellikle İstanbul’da yaşayanlar için hafta sonunu değerlendirmek gerek diye düşünüyorum. Bende tam 1 yıldır İstanbul’da yaşıyorum ve zaman zaman boş vakitlerimi doğa ile değerlendiriyorum. Bu yıl 23 Nisan Pazartesi gününe denk geliyor ve Cumartesi ve Pazar günü ile birlikte 3 günlük bir tatil ortaya çıkıyor. Bu nedenle bende bu tatili değerlendirmek adına İstanbul’a yakın günübirlik gezilebilecek bazı doğa harikası yerleri sizler için bir araya getirdim.

İstanbul ve çevresinde günü birlik gezilebilecek yerleri sizin için araştırdık ve en uygun rotaları çıkardık.

Erikli Yaylası, Çifte Şelale ve Dipsiz Göl

Erikli Yaylası

Yalova Çınarcık sınırları içerisinde yer alan Erikli Yaylası, Dipsiz Göl ve Çifte Şelaleler sadece tatil günlerinde günübirlik değil aynı zamanda da kamp için sıkça kampçılar tarafından tercih edilen muhteşem ve doğa ile iç içe bir yer. Aynı zamanda da İstanbul’dan gelecek olan misafirler için günübirlik olarak tercih edilebilecek bir yer olan bu bölgeye hemen her mevsimde gitmek mümkün.

İstanbul’a çok yakın bir mevki de yer alması ve sadece araba ile değil birçok ulaşım aracıyla ulaşılabilmen bir yer olması burayı popüler hale getiren etkenlerin başında geliyor. Ancak kendi özel aracınızla bu bölgeye gitmek gidiş, geliş ve gezme konusunda kişilere büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Harita ve Koordinatlar

İstanbul – Erikli Yaylası ulaşım haritası aşağıdaki gibidir.

Bolu Yedigöller Tabiat Parkı

Yedigöller Tabiat Parkı

Kampçıların, fotoğrafçıların ve doğayı seven turistlerin Türkiye’de en önemli uğrak noktalarından biri olan Bolu Yedigöller Tabiat Parkı, İstanbul’a yakın sayılabilecek bir mesafe de yer alıyor. İstanbul’a yaklaşık 3 saatlik bir mesafe de yer alan Yedigöller, İstanbul’un stresinden ve yorgunluğundan kurtulabilmek adına tercih edilebilecek en güzel yerlerden biri.

7 farklı heyelan gölünün bir araya gelmesiyle oluşan ve adını bu şekilde alan Yedigöller, aynı zamanda yaklaşık 900 metre rakıma sahip. Eğer sizde iş hayatının ve yoğun temponun verdiği huzursuzluktan sıkıldıysanız ve İstanbul’dan günübirlik gezilebilecek bir yer arıyorsanız Yedigöller tam size göre.

Bolu Yedigöller Kamp Alanı hakkında yazdığımız yazıyı da okuyabilirsiniz.

Harita ve Koordinatlar

İstanbul – Yedigöller Milli Parkı ulaşım haritası aşağıdaki gibidir.

İğneadaİğneada
Yine İstanbul’a yaklaşık 250 kilometre yani ortalama 3,5 saatlik bir mesafede yer alan İğneada, Avrupa’nın en büyük Longoz Ormanı bulunuyor. Çeşitli bitki ve kuş türlerini bünyesinde barındıran bu bölge tam bir doğa harikası.

Türkiye’nin en uzun sahiline sahip bu noktada kamp yapmak da ayrı bir zevk ayrıca. Sizlerde 3 günlük tatilinizi kamp ile değerlendirmek isterseniz İğneada’yı tercih edebilirsiniz.

Harita ve Koordinatlar

İstanbul – İğneada ulaşım haritası aşağıdaki gibidir.

Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Gebze ilçesi sınırları içerisinde yer alan binbir doğa güzelliğini bir araya getiren Ballı Kayalar Tabiat Parkı, İstanbul yakınında kamp kurulabilecek ve aynı zamanda da günübirlik ziyaret edilebilecek güzel yerlerden biri. Bu bölgede kamp yapmanın dışında aynı zamanda da kaya tırmanışı yapılmaktadır. Türkiye’de en çok kaya tırmanışı yapılan yerlerden biri konumunda.

Şehrin ve iş hayatının verdiği yoğun stresin ardından tatilciler için günübirlik olarak ziyaret edilebilecek nadir noktalardan biri olan bu bölge İstanbul’a yaklaşık olarak 80 kilometre bir mesafede yer alıyor. Bu bölge de aynı zamanda mesire alanı da bulunuyor.

Harita ve Koordinatlar

İstanbul – Ballı Kayalar Tabiat Parkı ulaşım haritası aşağıdaki gibidir.

Saklıgöl – Şile

Saklıgöl Şile

İstanbul sınırları içerisinde yer alan ve günübirlik gezilerde değerlendirilebilecek Şile Saklıgöl, deniz, kum, güneş ve doğayı bir araya getiriyor. Sadece yazlıkçılar ve tatilciler değil aynı zamanda kampçılar için de önemli bir nokta olan Saklıgöl, Avrupa Yakası üzerinden yaklaşık olarak 1 saatlik bir mesafede yer alıyor.

Harita ve Koordinatlar

İstanbul – Şile Saklıgöl ulaşım haritası aşağıdaki gibidir.

Polonezköy

Polonezköy

İstanbul’a yakın olan ve hafta sonu kaçamak yapabileceğiniz aynı zamanda doğası hala korumayı başarabilen nadir yerlerden biri olan Polonezköy, adını daha üzerinden Polonyalılar’ın yaşamasından dolayı almaktadır. Toplu taşıma ile de İstanbul üzerinden ulaşım imkanı bulunan bu yer birçok açıdan tatilcileri cezbediyor. Bunun yanı sıra bisiklet severler de bu bölgede rahatça bisiklet kullanırken aynı zamanda da doğanın harikaları ile karşılaşabilecekler.

Bölge de bulunan yerlilerin sahibi olduğu yerlerde de güzel bir köy kahvaltısının tadını çıkarırken bunun ardından da yürüyüş rotası ile, at binme merkezi ile de güzel aktivitelerle vakit geçirebileceksiniz. Bu arada mutlaka Polonezköy pastasını ve vişne likörünü mutlaka tatmalısınız.

Harita ve Koordinatlar

İstanbul – Polonezköy ulaşım haritası aşağıdaki gibidir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.