Ateş yakmanın pek çok farklı yöntemi bulunduğundan özellikle teknolojinin olmadığı alanlarda daha etkili sonuç almak isteyenler için isveç ateşi mangal veya yemek pişirmek için doğada uygulanacak olan yöntemlerden biri olarak tercih edilmektedir. Kütük içerisinde yakılan ateş kısa zamanda oldukça etkili bir ısı yayılmasını sağladığından odun ateşinde yemek pişirmek veya mangal yapmak isteyenler için doğru bir seçim olmaktadır.

Öncelikle ateşin yakılabilmesi için geniş bir kütüğe ihtiyaç duyulmaktadır. Kütüğün ortasından dört ayrı şekilde makine ile kesim yapılması sayesinde kütüğün ortasına kadar yarık açılır. Bu şekilde alt kısımdan hava alması ve ateşin daha etkili şekilde yanması sağlanır. Özellikle mangal yapmak için mangala ihtiyaç duyulmadan ateş yakılmasını sağlayan bu yöntem kısa sürede ateşin yakılmasına imkan sağlamaktadır.

İsveç Ateşi Nasıl Hazırlanır?

Kütük içerisinde ateş yakılmasına imkan sağlayan isveç ateşi nasıl yakılır? Diye merak edenler bu konuda özellikle yapacakları işlem ile kısa sürede ateşi yakabilirler. Kalın bir kütüğün içerisine hazırlanacak olan dört ayrı kesik sayesinde alt kısmında hava alması ile kütüğün içinde ateş yakılması sağlanır.

Özellikle etrafa zarar verilmeden ateş yakılmasını sağladığı gibi közleri uzun süreli ateş etkisi alınmasını sağlayacağından tercih edilmektedir. Uzun süreli ateşe ihtiyaç duyulması durumunda tercih edilecek olan bu yöntem için kütüğün hazırlanmasının ardından işlemler kolayca yapılmaktadır.

Kütükte İsveç Ateşi İle Mangal

Orman içerisinde veya evinizin önünde yapacağınız mangal veya pişirme işlemi için odun ateşini tercih ettiğiniz durumlarda isveç ateşinin etkileri sayesinde uzun süreli ateş yakılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kütüğün içine doğru inen ateş sayesinde daha uzun süre fazladan oduna ihtiyaç duyulmadan yüksek ateş etkisi alınmasını sağlayan bu yöntem ile pişirme işlemi kolayca yapılabilir.

Ateşin yakılabilmesi için gerekli olan kalın bir kütük ve kütüğü kesmek için kesme aletidir. Orta kısmında (+) şeklinde atılacak olan kesik sayesinde küçük odunlar ile üst kısmından yakılmasının ardından kütüğün iç kısmına doğru inen ateş kör halinde devamlı olarak yanmasını sağladığından üzerinde istenildiği gibi pişirme işlemi yapılabilir.

1 YORUM

  1. Gayet güzel bunu belgeselde izlemiştim youtube üzerinde nasıl yapıldığını bunun için dizayn edilmiş kesme araçları var odunu 4 e ayırıyor 4 eşit parçada yukarıda tutuyor. hatta reklamları vardı bir ara televizyonlarda satmışlardı.

    koru altta kalmıyor sürekli yanıyor oksijen aldığı için harika bir yöntem.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.