Kampçıların en büyük korkularından biri hiç şüphesiz yaban hayvanlarıdır. Ayı, kurt, tilki, çakal gibi hayvanların yanı sıra yılan gibi ürkütücü hayvanlarda tehlike doğurabilir. Tabi siz onlara bulaşırsanız 🙂 Şaka bir yana her zaman söylediğim gibi sen onlara müdahil olmazsan, onlarda sana müdahil olmaz.. Ekstrem koşullar hariç! İşte kampta vahşi hayvanlardan nasıl korunursunuz? Vahşi hayvanlar size saldırır mı? gibi konuları bu yazımızda ele almaya çalışacağız.

Uygun Kamp Yeri Seçimi

Öncelikle şunu unutmayın, kamp için gittiğiniz yer sizin değil oradaki sakinlerin evidir. Siz orada sadece misafirsiniz. Bu nedenle kurallara uymalısınız. Onları rahatsız etmemeli, sadece kendi işinizi yapmalısınız.

Kamp alanını doğru yeri seçebilmeniz için vahşi hayvanların evlerini nerede yaptığını bilmelisiniz. Kamp yapmak için genellikle, düz, açık ve yüksek bir alan seçin. Bunun dışında kalan, ormanlık, sık ağaçlı bir kamp alanında, vahşi hayvanlar kampçılarla karşılaştıklarında kolayca geri adım atmazlar, sizi tehdit olarak görürler ve agresif davranabilirler. Bu nedenle kamp yapılacak bölge seçilirken çok dikkatli davranılmalıdır.

Kovucu Kullanı

Kamp yapmadan önce, o bölgede hangi vahşi hayvanların bulunduğunu araştırmalısınız. Bu şekilde, hangi hayvanlardan korunmaya çalıştığınızı bileceksiniz. İşte bazı vahşi hayvanlara karşı alınabilecek önlemler;

Kemirgenleri, Sürüngenler – Sincaplar, fareler, yılanlar

Kemirgenler
Kemirgenler

Kemirgenler genellikle insanlardan korkmadan yaklaşır ve tabiri caizse yiyecekleri aşırmakta sakınca görmez. Yaygın kemirgen ve sürüngen kovucular genellikle sarımsak, kükürt, sirke ve amonyak gibi maddelerdir. Işıklı kovucular ayrıca uçan sincap, tavşan, sıçan ve kunduz gibi gece kemirgenlerini de caydırır.

Köpekgiller – Tilkiler, kurtlar, çakallar

Köpekgiller
Köpekgiller

Bu hayvanların çoğu insanlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışır. Yani, kamp alanınızda size saldırmaları pek olası değildir. Ancak, onlara veya yavrularına zarar verirseniz, yuvasına yakın bir noktada bulursanız karşı karşıya gelebilirsiniz.

Ayılar

Ayılar
Ayılar

Evet, belki de en büyük sorun Ayılar. Ayılar mümkün oldukça insana yaklaşmazlar. Çok keskin bir koku alma duyusu olan bu hayvanlar, çok uzaklardan kokunuzu alabilir. Bu nedenle de yaklaşmazlar. Ancak yavrusu varsa, yuvasına yakınsanız, çok açsa insandan korkmayabilir ve karşınıza çıkabilir.

Ayılar genellikle seslerden korkarlar. İnsan seslerinden gelen tiz sesler caydırıcıdır. Uyumadan önce bir radyo açık bırakmayı düşünün. Yanıp sönen ışıklar da ayıları püskürtmek için iyi bir yoldur.

Vahşi Hayvanlardan Korunmak İçin Önlemler

Vahşi hayvanlar sürekli yiyecek arar. Bu süreçte de kamp yapan kişilerin yanlarına gelmesi, en azından yemek kokusuna gelmesi olası bir durum. Dahası, ayı ve tilki gibi birçoğunun çok keskin bir koku hissi vardır. Vahşi hayvanların kamp alanınızdan uzak durmasını sağlamak için:

  1. Güçlü koku yayan yemekleri kamp alanlarında pişirmekten kaçının.
  2. Çadırın içinde yemek yemeyin. Gıda kokusu kapalı bir alanda bulunuyorsa çok uzun süre kalabilir.
  3. Artık yemek bırakmayın. Veya tüm artıkları koku geçirmez kaplarda uygun şekilde saklayın. Küçük yiyecek kırıntıları kuşları ve hatta sincapları çekebilir. Artıklar sinekleri, kurbağaları ve fareleri de çekebilir.
  4. Yiyeceklerini kilitli bir kabın içerisine koyun. Mümkünse kilitli bir kapta saklayın. Daha sonra, kurtlardan, ayılardan ve tilkilerden korumak için bir ağaca asın.
  5. Tüm pişirme kaplarını kullandıktan hemen sonra yıkayın. Kirli tencere ve tavalar, böcekleri, fareleri ve sincapları çeker.
Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikİdeal Bir Bushcraft Bıçağı Nasıl Olmalıdır?
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.