Sadece ülkemizde değil neredeyse tüm dünyada son dönemde kamp yapmak oldukça popüler bir hal aldı. Şehir hayatından sıkılan ve bol oksijen deposu ormanlara kampa kaçan bireyler bu aktiviteyi oldukça sık yapmaya başladılar. Artık her fırsatta kamp yapan bireylere rastlamak mümkündür.

Kamp yapabilmek için öncelikle kamp yerleri ve kamp malzemeleri özenle seçilmelidir. Öncelikle kamp yapacağınız yeri mutlaka iyi seçmelisiniz. Daha sonra kamp malzemelerine bakacak olursak da sizin için en önemli hususlardan biri kamp çadırı olacaktır. Eğer çadırlı bir kamp yapacaksanız yani çadır kuracaksanız çadırınızı iyi seçmeniz gerekmektedir. Sizi yarı yolda bırakacak kalitesiz malzemeler hüsranlı bir kampa sebep olacaktır.

Kamp Çadırı Seçimi

kamp çadırı

Kamp çadırı seçiminde dikkat etmeniz gereken hususları sizler için sıraladık.

Kişi Sayısı

Öncelikle alacağınız çadırda kaç kişi konaklayacaksınız? Bu sorunun cevabını verebilmelisiniz. Burada şunu da eklemeliyim, 3 kişilik çadırda elbette 3 kişi kalabilirsiniz zorda kalınca. Ama rahat edemezsiniz. Bu sebeple 3 kişilik çadırda 2 kişi konaklayabilirsiniz. Mesela 4 kişi kalacaksanız eğer 5 kişilik çadır ideal olacaktır. Fakat burada dikkat çekmemiz gereken nokta çadır büyüdükçe çadırın ağırlığı artacaktır. Bu sebeple hem sizin yükünüz artacak hem de daha çabuk yorulacaksınız.

Çevre Şartları

Kampa gitmeden önce kişi sayısını belirledik ve çadırımızı bu sayıya göre alacağız. Şimdi gelelim çevre şartlarına. Kampa kışın mı gideceğiz yazın mı? Yağmur yağacak mı yağmayacak mı? Kar var mı yok mu? Hava soğuk mu sıcak mı? Tüm bunları göz önünde bulundurmalısınız. Normal şartlarda 5 mevsim denilen çadırlardan almanızı öneririm. 5 mevsim dendiğine bakmayın, 4 mevsimlik çadır onlar. Fakat oldukça ağır olacağından dolayı sizi yoracaktır. Eğer imkanınız varsa iki farklı çadır kullanabilirsiniz. Kış için kış çadırı yaz için yaz çadırı gibi. Ya da kış ayında kampa gitmiyorsanız 3 mevsimlik çadırda kullanabilirsiniz.

Çadırın Kullanımı

Burada çadırın kurulumu basit olmalıdır. Sizi yormamalıdır. Ya otomatik çadırları tercih edebilirsiniz. Ya da standart çadırlarda denemeler yaparak tecrübe edinirsiniz ve kurulumunu kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Çadırın Kalitesi

Kullandığınız veya kullanacağınız çadırın malzeme kalitesine de dikkat etmelisiniz. Burada dikiş bölgeleri, kullanılan malzeme gibi hususlar önemlidir. Kullanılan naylon veya polyester ne kullanılmışsa su geçirmez olması sizin için önemlidir. Neredeyse bütün çadırlarda zaten su geçirmez yazmaktadır. Evet bir noktaya kadar su geçirmez ucuz çadırlar. Ama biri 50 lira biri 500 lira. Hangisi su geçirmez? Buna dikkat etmelisiniz.

Çadırın Ağırlığı

Çadır seçiminde belki de en önemli noktalardan biri de çadırın ağırlığıdır. Çünkü 1 kg çadır uzun bir yolculukta üstüne koyarak ağırlaşacaktır. Bu sebeple önceliğiniz hafif çadırları tercih etmeniz olmalıdır. 5 mevsim olarak lanse edilen çadırlar oldukça ağır olacaktır. Bu konuda oldukça seçici davranmalısınız.

Çadırın Havalandırması

Kullanacağınız çadırda mutlaka havalandırma olmalıdır. Çünkü sabah uyandığınızda her yerin ıslak olmasını istemezsiniz. Havalandırması olmayan çadırın içi sabah uyandığında nemli olacaktır ve sizi oldukça rahatsız edecektir.

Çadırın Fiyatı

Sizin için tüm özellikleri taşıyan bir çadırın fiyatı aşağı yukarı bellidir. Bütçeniz tabi ki bellidir. Ama ucuz bir çadır size eziyet çektirebilir. Biraz daha sabredip biraz daha bütçe ayırıp sizin için en uygun çadırı almak en doğru seçim olacaktır.

Kamp çadırı, kamp malzemeleri içerisinde en önemli maddelerden biri konumunda diyebiliriz. Bunun sebebi konaklayacak yeri olmayan bir göçer, zor durumda kalabilir. Evet konaklama ihtiyacını doğadan giderebilir. Fakat arada geçen sürede yaşayacağı tehlikeleri küçümsememek gerekir. Bu sebeple Kamp çadırı bir kampçının önemli malzemelerinden biridir.

2 YORUMLAR

  1. Google’da gezinirken gördüm sitenizi havaların ısınmasıyla bizde arkadaşlarla toplanıp bir kampa gitmeyi hedefliyorduk kişi sayısına göre çadır alma olayını araştırırken denk geldim iyiki de denk gelmişim. Ben biraz rahat insanım 4 kişi gideceğiz ama 6 kişilik alayım.

  2. Çadır alacak arkadaşlara tavsiyem kesinlikle görmeden almayın! İnternet den sipariş ettiğiniz çadır cücük kadar geliyor. Çadır ölçülerine dikkat edin. Benim başıma geldi. Geniş çadırlar tercih edin içinde rahatça hareket edeceğiniz çadırlar. Doğablogunun yazıda belirttiği gibi tek kişi kalacaksınız 2 kişilik alık 2 kişi kalacaksanız 3 kişilik 1 arttırın hep.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.