Son yıllarda şehir hayatından sıkılarak kendini bir anda doğada bulan o kadar çok insan var ki saymakla bitmez. Hafta içi yoğun ve sıkıcı iş hayatından kaçarak kendilerini bir anda doğanın kalbine bırakan bu insanlar huzuru doğa ile buluyorlar. Ancak her konuda olduğu gibi doğada da yaşayabilmenin bazı temel kuralları bulunuyor. Mesela doğada en önemli konulardan biri ilk yardım. Bu yazımızın devamında sizlere kamp çantasında bulunması gereken ilk yardım malzemeleri konusunu ele alacağız.

Kampa gittiğinizde veya orman içerisinde bir geziye çıktığınızda genelde ya yalnız olursunuz ya da yanınızda birkaç kişi olur. Her iki durumda da olası tüm aksilikleri düşünmeniz gerekir. Çünkü orada yapılacak bir acil müdahale hayatınızı kurtarabilir. Bu nedenle kamp çantası oluştururken mutlaka ilk yardım çantasına yer verin. Şimdi benim kamp çantamda hangi ilk yardım malzemeleri yer alıyor ona bakalım.

Kamp Çantasında Bulunması Gereken İlk Yardım Malzemeleri Listesi

Kamp çantamızda özellikle her konuda ilk müdahale yapabileceğiniz ekipmanlar olmalı. Yani yanık, kanamalı yaralar ve burkulma gibi durumlar için malzemeleriniz olmalı. Bu başlıklar üzerinden çantamızda olması gerekenlere bir bakalım.

Doğada İlk Yardım Teknikleri Yazımızı da Okuyabilirsiniz.

Yanık İçin İlk Yardım Malzemeleri

ilk yardım çantası ilaçları 3

Yanık için yanımızda bulundurabileceğimiz ve ilk müdahalede kullanabileceğimiz en kullanışlı ilk yardım malzemesi yanık kremi ve sargı bezi olacaktır. Yanık kremi olarak da Silverdin tercih edebilirsiniz. Bunun dışında doğal yollar ile ise dilimler halinde kestiğiniz patatesi, yaranın üzerine koyarak ilk müdahaleyi yapabilirsiniz.

Kırık, Çıkık ve Burkulma İçin İlk Yardım Malzemeleri

Kırıklar İçin Atel

Çıkık ve burkulma gibi durumlara karşı kırık daha büyük bir sorundur. Bu nedenle eğer bu konuda bilginiz yoksa yapacağınız ilk yardım durumu daha da kötüye götürebilir. Bu konu hakkında daha sonra bir bilgi yazısı hazırlayacağım. Ama doğadasınız ve acil müdahale etmeniz gerekiyor. Bu noktada yapmanız gereken ilk iş kırk bölgeyi tespit edip hareket ettirmemek olacaktır. Sonrasında eğer telefonunuz çekmiyor ve kimseye ulaşacak durumda değilseniz önünüzde iki seçenek var. İlki yaralıyı orada bırakarak en hızlı şekilde yardım bulmak. Diğeri de yanınızda bulunan malzemeler ile en azından yürüyebilecek duruma getirerek ve bir sedye hazırlayarak yola koyulmak. Şimdi doğada kırık için ilk yardım malzemeleri olarak aşağıdaki gibi bir liste verebiliriz.

  • Sargı bezi
  • Plaster
  • Doğadan bulabileceğiniz atel (2 adet ağaç ile bölgeyi sabit tutmak için kullanabilirsiniz.)
  • Bandaj

Bandaj

Sargı bezini birçok ilk yardım sırasında kullanacaksınız. Bu nedenle mutlaka çantanızda olmalı. Yine aynı şekilde plaster yani büyük sargı bantları da çantanızda bulunmalı. Kırık bölgeyi sabitlemek adına ise iki adet ağaç parçası kullanabilirsiniz. Ağaç parçasını sargı bezi ve plaster ile sabitleyerek yardım gelene kadar durumu stabil tutabilirsiniz.

Burkulma durumu için ise şişme olması durumunda ya da öncesinde gevşetici ve ağrı kesici krem kullanarak ağrıyı ve şişkinliği önleyebilirsiniz.

Kanamalı Yaralar İçin İlk Yardım Malzemeleri

Sargı Bezi

Doğada en çok karşılaşabileceğimiz durumlardan biri kanamalı yaralardır. Kamp bıçağı, kamp baltası gibi araçları dikkatsiz kullanmak sizi yaralayabilir. Bunun dışında ise herhangi bir şekilde kendinizi yaralayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken birkaç önlem vardır.

Öncelikle yaranın enfeksiyon kapmaması için yarayı temizlemelisiniz. Tabi unutmamanız gereken yaranın kanaması durdurmak olmalı. Bunun için yaranın durumuna göre bir bölgeden sıkıştırma uygulamalı ve kanamayı azaltmalısınız. Yarayı temizledikten sonra sargı bezi ile yara kısmını birleştirmeden sarmalısınız. Alabileceğiniz diğer tedbirler şöyle sıralanabilir;

  • Yarayı kalp seviyesinden yukarıda tutmalısınız.
  • Enfeksiyon kapmaması için mutlaka oksijenli su ile temizlemelisiniz.
  • Yaralı bölgeyi asla birleştirmeyin.
  • Yanınızda varsa antibiyotik krem ile yarayı temizleyebilirsiniz.
  • Geniş kanamalı yaralanmalarda antibiyotik hapa, ağrı kesiciye ihtiyacınız olacaktır.

Unutmayın ilk yardım tedavi değildir. Yaralı bölgenin enfeksiyon kapmaması adına yapılan bir müdahaledir. Bunun dışında ağır yaralanmalarda ise hastanın hayatta kalmasını sağlamak adınadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.