Kamp malzemeleri içerisinde kamp çantası oldukça önemli bir yere sahiptir. Öyle ki kamp çantası olmadan kamp malzemeleri taşımanız neredeyse olanaksızdır. Ne çadır ne uyku tulumu taşıyabilirsiniz. Bu sebeple kısa veya uzun doğa seyahatlerinizde kamp çantası oldukça önemli bir yer teşkil eder. Bu sebeple kendinize uygun çantayı seçmelisiniz.

Kamp çantasında olması gereken malzemeler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kamp Çantası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kamp çantası seçiminde en önemli noktalardan birisi seyahat sürenizdir. Seyahat sürenize bağlı olarak çantanızın boyutunu ve içerisindeki malzemeleri seçmelisiniz. Kısa bir yolculuk için seçeceğiniz büyük bir çanta sizin için bir eziyete dönüşecektir. Uzun bir yolculuk için seçeceğiniz küçük bir çanta da sizi zor durumda bırakacaktır. Şimdi kamp çantası seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalara bir bakalım.

Seyahat Sürenizi Belirleyin

kamp çantası boyutları

Kamp malzemeleri hazırlarken en önemli noktalardan biri seyahat sürenizdir. Çünkü sırtınızda taşıyacağınız malzemeler kamp sürenizle, yürüyüş sürenizle doğru orantılı olmalıdır. Yani 3 günlük bir yolculuğa 5 günlük malzeme taşımanız sizin için yanlış seçim olacaktır. O malzemelerin ağırlığı, bindirdiği yük sizi yoracaktır. Bu sebeple gereksiz malzemelerin yanı sıra çantanızı da seyahat sürenize orantılı seçmelisiniz.

Kullanım Amacınızı Belirleyin

Yola çıkmaya karar verirken çantanızı almak için kullanım amacınızı belirlemelisiniz. Normal bir seyahate mi gidecekseniz yoksa doğaya mı çıkacaksınız belirlemelisiniz. Burada birçok ayrım yapabilirsiniz. Seyehat için sırt çantası, günlük sırt çantası, kamp sırt çantası veya yürüyüş sırt çantası gibi amaçlar için bu ayrımı yapabiliriz.

Ne Taşıyacaksınız? Hacmi Belirleyin

Kamp çantası seçim aşamasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de kamp çantası hacmidir. Burada çantanın hacmini belirleyen durum seyahatinizin süresi, kullanım alanı gibi durumlar belirlemektedir. Mesela yürüyüş çantası için 50 lt bir çanta çok çok fazla gelecektir. Ama uzun süreli bir kamp için ideal olacaktır. Burada bu hususu iyi analiz etmek gerekir.

Çantanın Boş Ağırlığı

Alacağınız çantanın boş ağırlığına dikkat etmelisiniz. Özellikle son dönemde ultra hafif çantalar üretilmektedir. Bunlar taşıyanı yormaz. Fakat bazı çantalar vardır ki yürüyüme süresi uzadıkça daha da ağırlaşır ve eziyete dönüşür. Bu sebeple çanta seçerken bu noktaya da mutlaka dikkat etmelisiniz.

Bu konu tecrübeyle sabittir. Mesefa ve yürüme süresi uzadıkça sırtınızdaki yük daha da ağırlaşacağı için her konuda hafifliği tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Çantanın Dayanıklılığı

Çantanızın dayanıklılığı önemli noktalardan biridir. Sizi yarı yolda bırakacak bir çanta istemezsiniz. Daha önce gittiğim bir kampta kullandığım çantanın sağ kolu kopmuştu ve dağa tırmanırken bana oldukça zorlu anlar yaşatmıştı. Bu sebeple bu noktaya da dikkat etmelisiniz.

Çantanın Fiyatı

Tabi ki fiyat konusu kalite ile alakalı bir durum fakat orta kalite bir çantayı da ucuza temin edebilirsiniz. Hatta kamp çantası konusunda ikinci el sağlam bir çanta bulmanız durumunda da eğer kaliteli ve marka bir çanta bile alabilirsiniz.

Kamp çantası fiyatları vermek gerekirse standart ortalama bir kamp çantası 40 lt civarı ortalama 150-200 tl arası diyebiliriz. Tabi daha yüksek fiyatlara da var ama başlangıç için iş görebilecek bir çantadır.

Kamp çantası önerileri konusunda kısa zamanda bir yazı hazırlamayı planlıyoruz. Tekrar görüşmek dileğiyle.

1 YORUM

  1. Küçükken belgesellerde izlerken hep şaşırşırdım, bu adamlar bu kadar büyük çantaları nasıl taşıyorlar hiç yorulmuyorlar mi diye. Büyüyünce anladım ki kamp için adamlar bir sürü eşyaya ihtiyaç duymaktaymis. Tüm yaşamsal eşyaları taşımak için büyük bir çantaya gerek varmış bunu anladım sonraları…

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.