Doğada yaşam hedefleyen, kamp yapmak isteyen veya günü birlik geziler için doğaya giden kişilerin en çok ihtiyacı olan daha doğrusu gece konaklama yapacak kişilerin en çok ihtiyacı olan kamp malzemeleri arasına uyku tulumu da yazabiliriz. Sadece kış aylarında değil yaz aylarında da bir gereklilik olan uyku tulumu, kampçıların en çok ihtiyaç duyduğu temel kamp malzemelerinden biridir.

Piyasada 10 liraya da uyku tulumu bulabilirsiniz, 1000 liraya da uyku tulumu bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus sizin ihtiyacınızdır. Eklemeden geçemeyeceğim. 30 liralık bir uyku tulumu ile suyun donduğu bir yerde kamp yaptım ve ne olduğunu biliyorum diyebilirim. Kesinlikle denemeyin bile. Bu sebeple önce ihtiyacınızı belirleyin sonra da bütçenizi ihtiyacınız doğrultusunda denkleştirin. Peki uyku tulumunu hangi şartlara göre seçeceğim?

Uyku Tulumu Seçimi

Kamp malzemeleri içinde uyku tulumu önemli bir yer kaplamaktadır. Evet doğada kendinize kalacak yer, uyuyacak bir yatak yapabilirsiniz ama bu uyku tulumu kadar güvenli olabilir mi? İşte bu noktada iyi bir seçim yapmanız gerekiyor. Uyku tulumu seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için bir araya getirdik.

Alacağınız Uyku Tulumu Mevsime ve Çevre Şartlarına Uyumlu Olmalıdır

Özelliklere kış aylarında soğuk havalarda kalitesiz bir uyku tulumu sizi soğuktan dondurabilir. Bu sebeple çok dikkatli olunmalıdır. Uyku tulumu seçerken tüm şartları, bölgenin tüm özelliklerini bilmelisiniz. Öncelikle piyasada çok sayıda uyku tulumu var. Bunların birçoğu kalitesiz ürün. Bu sebeple önceliğiniz bilinir markalar olmalıdır. Burada bir bilgi daha verelim. Eskisine göre yeni üretilen uyku tulumları daha kaliteli ve Avrupa standartlarında üretilmektedir.

mevsimlik uyku tulumu

Uyku tulumlarının üzerinde yazan sıcaklık bilgileri yüzde yüz olmasa da artık daha yakın sonuçlar vermektedir. Alacağınız uyku tulumunun üzerinde yazan “Üst Limit”, “Konfor Derecesi”, “Alt Limit” ve “Ekstrem Derecesi” bilgilerinin Avrupa standartlarına uygun olduğundan öncelikle emin olmalısınız. Burada Üst Limit, standart bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği sıcaklığı temsil etmektedir. Konfor Derecesi ise standart bir kadının rahat bir şekilde terlemeden uyuyabileceği sıcaklığı temsil etmektedir. Alt Limit ise standart bir erkeğin cenin pozisyonunda 8 saatlik rahat uykusunu temsil etmektedir. Ekstrem Derecesi ise standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermi (Hipotermi Nedir?) tehlikesi geçirmeden uyuyabileceği rahatlığı temsil etmektedir.

Gideceğiniz yerin durumuna göre ve mevsime göre uyku tulumunu seçmelisiniz. Yaz ayı için yazlık uyku tulumu, kış ayı için ise kışlık uyku tulumu tercih etmelisiniz.

Cinsiyete Göre Uyku Tulumunu Seçmelisiniz

cinsiyete göre uyku tulumu

Kamp malzemeleri genel olarak erkek, kadın ve çocuklara özel olarak üretilmektedir. Bunun sebebi kadınların erkeklere göre daha düşük sıcaklıkta uyumalarıdır. Bu sebeple üstte verdiğimiz derecelere göre uyku tulumunu almalısınız.

Uyku Tulumu Boyutlarını İncelemelisiniz

uyku tulumu boyutları

Uyku tulumları kadın, erkek ve çocuklara göre farklı şekillerde üretildiği için farklı boyutlarda olmaktadır. Bu sebeple uyku tulumu alırken bu şartları da göz önünde bulundurmalısınız.

Kadınlar için üretilen uyku tulumları iki farklı bedende üretilmektedir. Standart (regular) beden 168 cm’e kadar olan kadınlar ve uzun (long) beden 170-183 cm olan kadınlar için iki farklı şekilde üretilmektedir.

Erkekler için üretilen uyku tulumları üç farklı bedende üretilmektedir. Kısa beden 168 cm, standart (regular) beden 170 – 183 cm arasında ve uzun (long) beden ise 185 – 198 cm boyutlarında üretilmektedir Ayrıca bazı firmalar ekstra olarak uzun boylular için 203 cm uyku tulumu da üretmektedir.

Kullanılan Malzemeler

kaz tüyü uyku tulumu

Uyku tulumlarında farklı şekilde malzemeler kullanılmaktadır. Genel olarak kaz tüyü ve sentetik malzemelerden üretilmektedir. En kalitelisi tabi ki de organik malzeme olan kaz tüyüdür. Son derece dayanıklıdır ve soğuğa karşı da etkilidir. Fakat oldukça da pahalıdır.

Sentetik dolgular iki farklı malzemeden yapılmaktadır. Polyester ve elyaf dolgulardan üretilmektedir.

Ayrıca özellikle kaz tüyü uyku tulumu alırken ıslanmaya karşı dayanıklı olmasına özen göstermelisiniz.

Hafif ve Az Yer Kaplayan Uyku Tulumlarını Tercih Etmelisiniz

hafif uyku tulumu

Uyku tulumları farklı şekillerde üretildiği için farklı ağırlıklarda olmaktadır. Özellikle kışlık ve kaz tüyü uyku tulumları diğerlerine göre daha ağır olmaktadır. Bu sebeple taşıması oldukça zor olacaktır. Öyle ki yol uzadıkça ağırlık daha da artacaktır ve sizi yoracaktır. Tüm bunları göz önüne alıp kararınızı vermelisiniz.

2 YORUMLAR

  1. Uykuyu seven biri olarak eğer kampa gideceksem benim için en önemli malzeme uyku tulumu olurdu herhalde. Hele bir de yazdığınız gibi sıfır derecelik bir yerde kamp kuracaksam 30 liralık tulumla herhalde donatım ben 🙂 her şeyde olduğu gibi kamp için uyku tulumu alırken kaliteden taviz vermemek gerekiyor bence…..

  2. Uyku tulumu insanı sıkmayacak kollarınız ve bacaklarınız biraz rahat olmalı tulumun içinde hareket ettirebilmelisiniz bu yüzden düzgün seçmek gerek doğablogu tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.