Haftanın yorgunluğunu yada tüm senenin yorgunluğunu doğa ile iç içe atmak isteyenler için en ideal yöntem kamp kurmaktır. Rahatlamak için gittiğimiz bu gezi bazen korku filmine dönüşebilir, buda herkesin bildiği vahşi hayvanlar yüzünden olur genelde. Ormanda, dağ eteğinde ve benzeri bölgelerde kamp yapılabilir ama unutulmamalıdır ki ormanda sadece ağaçlar yada akarsular bulunmaz ormanın ayrılmaz parçaları vahşi yaşamlarında ki hayvanlarda sizinle aynı mekanı paylaşıyor olabilir. Kamp alanını belirlemeden önce yapılacak bir ön araştırma ve çevreyi tanıma gezintisi olası karşılaşa ihtimallerini düşürür.

Kamp Yeri Seçerken Dikkatli Olun

Arkadaşlarınızla yapacağınız kamp etkinlikleri oldukça eğlenceli geçer, ancak doğada bilmeniz gereken bir konu var oda vahşi hayvanlardan korunma. Bunun için alabileceğimiz ilk tedbir kamp alanını seçerken titiz davranmaktır, mesela çadırlarınızı kesinlikle göl ve dere kenarlarına kurmayın sizin açınızdan yarar sağlasa da aynı suya kurt, ayı ve benzeri yırtıcı hayvanlarında ihtiyacı olabileceğini de unutmayın. Ayrıca çadırları kurarken yakınlarınızda mağara kovuk gibi yuva için kullanılabilecek yerlerden mümkün olduğunca uzağa yerleştirmelisiniz. Hatta biraz ağaçlık bir bölgeden bile uzağı olabilir mümkün olduğu kadar açık ve net görülür alanları tercih edin, bu tür alanlar arama kurtarma gerektiren olaylarda açık alanlar her zaman için daha kolay bulunur.

Kamp Alanında Alınabilecek Tedbirler

Kamp alanı için seçim yaptıktan sonra ortak alan ve çadırların güvenliği için almanız gereken bir kaç daha önlem vardır. Birincisi çevrede bulunan ve varlığınızdan haberdar olmak isteyen vahşi hayvanlar merak üzerine geldiklerini anlayabilmeniz için oluşturacağınız ilkel bir erken uyarı sistemidir. Biraz uzunca bir ip bir kaç parça dal ve teneke kutular ile 10 yada 15 uzaklıktaki mesafelerinize bu sistemlerden yaparsanız kaçabilmek için zaman kazanmış olursunuz. Bir diğer tedbir ise kamp ateşi dir, ateşi sürekli harlı vaziyette tutmaya gayret edin, her ne kadar saldırgan olsalar da çoğu canlı gibi kurt ve ayı gibi hayvanlar ateşten korkarlar. Hatta ateşe yakın yerlere koyacağınız meşaleler bulunduğunuz yerden uzaklaştırmak için epey işinize yarar. Kampçılıkta tedbir bazen hayat kurtarabilir.

4 YORUMLAR

  1. Ülkemizde olsa olsa domuz, tilki, belki kurt yada ayı olur okadarda fazla sayıda da değiller avcılar sağolsun pek bırakmadılar 🙂 En çok sinekden bıkarsınız sivri sinekden 😀 ondan korunun gerisini boşverim yazı için teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.