Doğa tutkunlarının popüler olarak tercih ettiği kamplarda, kamp yeri seçimi ciddi bir önem taşır. Grupların iyi bir şekilde konumlandırılması, geceleme ya da aktivite konusunda uygun bir konumun bulunması manzarası güzel olan alanları tercih ederek olmamalıdır. Kamp yerinin seçiminde öncelikle güvenlik önemlidir. Güvenliğin olmadığı hiçbir yer, canınızı tehlikeye atmanıza değmeyecektir.

Dere Yataklarından Uzak Durulmalı

Dere Yatakları

Dere yataklarında kamp kurmanız, havanın çok güzel olduğu zamanlarda dahi tercih edilmemeli. Çünkü başka bir yerde yağan yağmurlar, su taşkınlarına neden olabilir. Bu yataklar tehlikelidir ve sele kapılıp gitme riski bile vardır.

Patikalar Tercih Edilmemeli

patika yol

Patikalar hayvanların sık kullandığı yollardır. Bu yolların üzerine de kamp kurulması uygun değildir. Bu yüzden kamp yeri nasıl seçilmedir sorusunun cevabı kesinlikle belirlenmiş kamp alanları olmalıdır.

Heyelan Bölgelerinden Uzak Durulmalı

ormanda heyelan bölgesi

Heyelan bölgeleri de ciddi riskleri olan bölgelerdir. Birdenbire toprak altında kalma riskiniz bulunmaktadır. Bu bölgede yer alan birçok kişi, aniden bastıran heyelanların olduğu Karadeniz bölgesi gibi alanlarda yaşanan bu sorunu çözmek için uğraşmaktadır.

Kaya ve Duvarların Altı Tercih Edilmemeli

ormanda kayalık bölge

Kaya ve duvarların altında yer alan bölgeler kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu bölgelerde de taşların düşme riskleri yüksektir. Bu yüzden bu alanlar da güvenli sayılmaz.

Yoğun Ormanlık Alanlar Tercih Edilmemeli

Yoğun Ormanlık Alan

Bu tip alanlarda yoğun bir yabani hayvan trafiği vardır. Bu yüzden ormanlık alanların da tercih edilmemesi gerekmektedir. Yoğun ormanlık alanlar ve eğik ağaçların bulunduğu yerler de tehlikeli olan bölgelerdir.

Yüksek ve Açık Alanlara Kamp Kurmayın

Yüksek noktalar ise yıldırım ve rüzgar riskleri içerdiği için tehlikeli kamp alanları olmaktadır. Bu alanlarda kamp kurmak yerine, kamp alanlarını tercih etmeniz gerekmektedir. Kamp alanları genelde düz ve sakin bölgelerde yer almaktadır.

Kamp Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kampa giderken özellikle de acemiyseniz, bilinçsiz bir şekilde davranmamalısınız. Sırtınıza çantanıza alıp bilmediğiniz bir yere gidiyor olmak heyecan ve macera dolu olabilir ama cahil davranmamak da şarttır. Aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz şarttır:

  • İlk kez kamp yapacaksanız mutlaka deneyimli biriyle çalışın.
  • Kamp için gerekli olan tüm malzemeleri eksiksiz bir şekilde alın,
  • Kamp alanı seçiminde manzarası güzel diye bir yer tercih etmeyin,
  • Sağlığınızla ilgili kronik sorunlarınız varsa mutlaka bu sorunlarınızı hekiminize danışın,
  • Seyahat açısından herhangi bir engeliniz varsa yine hekiminize danışıp karar vermeniz iyi bir çözüm olacaktır.

1 YORUM

  1. Son derecede önemli öneriler. Kamp yapılacak yer dış etkenlerden ve doğa koşullarından korunacak bir konumda olmalı. Doğa acımasızdır bunu unutmayın. Teşekkürler DoğaBlogu

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.