Günümüzde başta gençler olmak üzere birçok kesim tarafından en sevilen tatil aktivitelerinden biri hiç şüphesiz kamp yapmak diyebiliriz. Burada birçok ayrım yapabiliriz. Daha doğrusu birçok kesim kısmını açabiliriz. Yani bir grup var, bu grup doğada kendini bulduğu için kamp yapıyor. Diğer grupta, kalabalık ekipler halinde gidiyor ve bunlarda tamamen eğlence amaçlı gidiyor. Diğer bir grup ise Youtube kanalları ile entegre olarak çalışmalarını sürdürüyor. Aslına bakarsanız hepsinin amacı farklı. Ancak kamp yapmayı sevenlerin bir ortak noktası var. Doğada zor şartlarda yaşamak. Nitekim günümüzde sadece doğadan beslenme şansımız zayıf. Bu nedenle kampa giderken yanınızda bulundurabileceğiniz yiyecekler hakkında bilgiler vermeye çalışalım.

Doğa size birçok şeyi sunmuş olsa da doğadan uzaklaşmış olmamız nedeniyle birçok konuyu sadece tecrübe ederek öğrenebiliyoruz. Hangi bitki yenir, hangi hayvan yenir gibi soruların cevabını yerel halk ve tecrübe dışında kitaplardan öğrenemezsiniz. Bu nedenle özellikle kamp yapmaya yeni başladıysanız yanınızda getirmeniz gerekecek temel yiyecekler olacaktır.

Kamp İçin Yiyecek Seçimi

Öncelikle burada seçmeniz gereken yiyecekler sıcak havada bozulmayacak, soğuk havadan donmayacak yiyecekler olmalıdır. Belki bu yiyecekler sizi lezzet bakımından tatmin etmeyebilir. Ancak bu yiyecekler hem bozulmaz hem de doyurucu olabilir. Şimdi bu yiyeceklere bakalım.

Burada şunu eklemeliyim. Bazı kişiler kampa gittiklerini iddaa ediyorlar ve orada öyle yemekler yapıyorlar ki evde yapmazlar. Sebze yemekleri, patlıcan yemekleri, et yemekleri. Yahu kampa mı gidiyorsun pikniğe mi?

Kampa Giderken Yanımda Hangi Yiyecekler Olmalıdır?

Kamp için yanınıza almanız gereken birkaç yiyeceği listeledik.

Patates

Patates Közleme

Patatesin çok soğuk havalarda donma ihtimali olsa da en dayanıklı yiyeceklerden biridir. Birçok yöntem ile pişirme şansınız vardır. Örneğin ben kampta patates yiyeceksem, bunu közleme yöntemi ile yapıyorum. Ateşimin közlerini bir araya getiriyor, patatesi gömüyorum ve çok leziz oluyor.

Not: Elbette kilolarca taşıyamazsınız. Ancak büyük boy bir iki tane patates ile birkaç öğününüzü kurtarabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi

Sabah kahvaltılarında özellikle yabancı ülkelerde tercih edilen bu yiyecek protein, lif, magnezyum, selenyum, potasyum, folat, B1, B2, B6 vitamini ve omega-3 yağ asitleri gibi besin maddelerini içerisinde barındırır. Bu nedenle de oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Bunun yanı sıra da bozulma gibi bir tehlikesi olmaması nedeniyle de günlerce yanınızda taşıyabilirsiniz ve kullanabilirsiniz.

Şimdi burada yulaf ezmesi faydaları dersi veremeyiz. Ancak bu yiyecek kilo vermeye, kanseri önlemeye, tansiyonu düşürmeye, kan şekerini dengelemeye ve daha birçok konuda yardımcı olur.

Kuruyemiş

Kuruyemiş

Çeşitli kuruyemişler, birçok fayda ile karşımıza çıkarlar. Kuruyemiş faydaları saymakla bitmez ama özellikle kamp sırasında yanınızda bulunduracağınız, fındık, fıstık, badem gibi yemişler sizi uzun süre götürecektir. Birçok kuruyemiş kan şekerini düzenlemede, tansiyonu düzenlemede önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kamp çantası içerisinde bir yere mutlaka ve mutlaka bir miktar kuruyemiş sıkıştırın.

Ton Balığı

Ton Balığı

Ton balığı sıcak veya soğuk havada bozulmadığı gibi aynı zamanda da herhangi bir pişirme gerektirmediği için her kampçı tarafından tercih edilebilmektedir. Bunun yanında da oldukça kaliteli bir hayvansal protein kaynağıdır. Doyurucu bir özelliği olmasının yanı sıra da kilo vermek isteyen kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilir.

Makarna

Makarna

Makarna kamp için en önemli yiyeceklerden biri olabilir. Sıcak veya soğuk hava gibi durumlarda herhangi bir bozulma yaşamaz. Bunun yanı sıra da çeşitli şekillerde pişirilebilir. İster doğadan topladığınız çeşitli otlar ile yapın, isterseniz de ton balığı, ceviz gibi yiyecekler ile isterseniz de dereden yakaladığınız balık ile yapın. Yani hem doyurucu bir yiyecek hem de bozulmayan bir yiyecektir.

Ambalajlı Ürünler

Ambalajlı Ürünler - Bisküvi

Ambalajlı ürünler genellikle protein ve karbonhidrat üzerine kuruludur. Yani doyurucu ve anlık kan şekeri düşüşlerinde ani tepki verebilir ve sizi ayakta tutabilir. Bu nedenle bisküvi, protein bar, çikolata gibi ürünler anlık durumlarda size enerji vereceği için yanınızda bulundurmanızda yarar vardır.

Sonuç Olarak

Kampa giderken yanınızda getireceğiniz yiyecekler arasında çabuk bozulmayan, mümkünse az yer kaplayan yiyecekleri tercih etmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken de budur. Yani et, sucuk gibi yiyecekler elbet getirebilirsiniz. Ancak çok fazla saklayamazsınız ve kısa bir süre de tüketmeniz gerekir.

Ayrıca doyurucu ve enerji veren yiyecekler kampta tercih edilmelidir. Bu size enerji sağlayacak ve keyifli bir kamp geçirmenizi sağlayacaktır.

Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikBisiklet İle Kamp Yapmak, Kampa Gitmek
Sonraki İçerikDünyanın Bir Ucuna Uzanan Gerçek Bir Hikaye…
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

1 YORUM

  1. sıralamaya koyarsak sanırım bozulabilecek yiyecekleri ilk tüketmek gerek daha fazla dayanacak yiyecekleri daha sonra 🙂 kamp yapacağınız güne göre ayarlamak gerek 🙂 bilgiler için teşekkürler ton balığı ve patates favorim.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.