Kampta hazırlayıp, tüketeceğiniz yemekler sırt çantanızda rahatça taşınabilecek kadar hafif, sınırlı ateş kaynağında kısa süre içerisinde pişirilebilen, günlerce taşıyacak olmanıza rağmen tazeliğini koruyabilecek, bozulmayan gıdalardan bir araya getirilmelidir. Kampta yiyecek ihtiyacınızı karşılamak için aldığınız gıda malzemeleri, dağcılık, yürüyüş, tırmanış gibi sportif etkinlerinizde kaybedeceğiniz enerjiyi, ihtiyacınız olan proteini, karbonhidrat ve mineralleri size hızlıca geri kazandıracak değerlere sahip olmalıdır. Bunun yanında pratik kamp yemekleri ile yola çıkmak hem vakit kazandırır hem de sizi uğraştırmaz.

Aklınızdan çıkarmayın, enerji yetersizliğinden dolayı etkinliğinizi yarıda kesip bırakmanız gerekebileceği gibi; bu durum sağlık sorunlarına da neden olabilir. Araç ile kamp alanına gidilen, aracınız ile aranızda 50 metre mesafede kurulan kamplarda “yanımıza ne alalım” diye araştırırken bu yazımızla karşılaştıysanız yanlış yerde olduğunuzu belirtelim.

Hazırladığımız yazıda kamp çantası ile çıkılan, uzun mesafeler yürünen kamplarda pratik şekilde beslenmenizi sağlayacak, en dikkat edilmesi gerekeni ise Türkiye şartları göz önünde tutularak hazırladığımız kamp yemeklerinden konuşacağız. Yazımızın diğer kısmında ise ülkemiz dışındaki kampçılar neler yapıyoruz, bu konudan bahsedeceğiz. Yazımızın ana amacı ülkemizde markette bulabileceğiniz, taşıması ve pişirmesi kolay olan gıdalar hakkında bilgi vermek.

Kampta Tercih Edilebilecek Yemekler

Kamp Yemekleri

Biraz önce ifade ettiğimiz gibi; yazımızda mantığa sığmayan, etkinlikleri pikniğe çeviren, muhafazası ve taşıması zor gıdalara yer vermeyeceğiz. Kamp yemekleri dört aşamada anlatacağız. Bunlar paketleme, alışveriş, pişirme ve taşıma aşamaları olacak. Unutmayın pratik kamp yemekleri hayat kurtaracaktır.

Kamp alışverişi

Pratik kamp yemeği alışverişi yaparken aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Sibirya veya Patagonya gibi ıssız bölgelerde yürüyüş yapmayacaksanız kamp alışverişi sırasında kendinizi tutmanızı öneririz. Yürüyüşünüzü yapacağınız çoğu bölgede 15 kilometre mesafede ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz kasaba ve köyler bulunuyor. 15 günlük bir yürüyüşte 15 günlük gıda malzemesini taşımak yerine yol üzerindeki alışveriş noktalarını araştırmak sizleri gereksiz ağırlık taşımaktan kurtaracaktır.

  1. Alışverişe tok karnına çıkın. İnsanoğlu aç karnına alışveriş yaparken ihtiyacından daha fazla ve o an istediği gereksiz şeyleri de satın alıyor.
  2. Gıdalar çantada az yer kaplamalı ve hafif olmalıdırlar. İlk tercihiniz su ile pişirilen ve piştikçe şişen kurutulmuş gıdalar olmalıdır. Hızlıca pişen gıdaları tercih ederek yanınızda ekstra yakıt taşıma ihtiyacınızı minimuma indirebilirsiniz.
  3. Taze gıdalar, et türevleri ve hayvansal diğer gıdalar sıcak havada kolayca bozulacaktır.
  4. Zor veya uzun faaliyetler için alışveriş öncesinde kalori ihtiyacınızı hesaplayın.
  5. Yürüyüşünüzü yapacağınız güzergahta ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz market, bakkal ve benzinlik gibi noktaları öncesinde planlarsanız daha az ağırlık ile yola çıkabilirsiniz.

Kaç kalorilik gıda ile yola çıkmalısınız?

İhtiyaç duyacağınız kalori miktarı gerçekleştireceğiniz faaliyete, taşıyacağınız ağırlığa, coğrafi ve mevsimsel koşullara göre farklılık gösterecektir. Ortalama bir değer söylemek gerekirse, sırt çantanızla arazi şartlarında yürüyüş yapacağınız her gün için 3000-4500 kaloriye ihtiyaç duyacaksınızdır.

Hemen herkesin vücudunda depolanmış yağ bulunur. Vücudunuzda fazladan 8 kilo yağ olduğunu düşünürsek, 1 kilo yağ ortalama 7000 kaloriye denk gelir. 8 kilo yağ 56000 kalori anlamına gelir. Yani yanınızda götüreceğiniz günlük 2000 kalorilik gıdayı tükettiğinizde ve günlük 4500 kalori harcadığınızda bunun 2500 kalorilik bölümü vücudunuzun kendi deposundan gidecektir. Bu da her gün 300 gram yağ kaybedeceksiniz demektir. Bu rakamlara çok bağlı kalmamanız gerektiğini de söyleyelim, çünkü vücut yağı yakmak için de enerji harcayacaktır.

Makarna: Demirbaş

Kampta Makarna

Makarna ve türevi gıdalar kamp için ideal yemek listesinin ilk sırasındadır. 100 gram pişmemiş haliyle 370 kaloriye denk gelen gıda, yanına ekleyeceğiniz peynir, bitkisel yağ, kavurma, kuru et ve hazır çorba ile güzel bir öğün halini alırken, aynı zamanda 1000 kaloriye kadar enerji sunabilmektedir.

Makarna aynı zamanda A, B1, B2 vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum, protein ve fosfor yönünden oldukça zengindir. Makarnanın sodyum ve yağ oranıysa düşüktür.

Kompleks karbonhidratlar grubunda olan makarna, metabolizmada hızlıca parçalanarak, kısa sürede enerji halini alır. Makarnanın rahat ve hızla hazmedilebilen bir gıda olmasının sebebi de budur. Hızlıca giderilmesi gereken enerji ihtiyacı ortaya çıktığında ve fiziksel güç ihtiyacına sebep olan işlerle ilgili olan herkes için makarna, özellikle kullanılması gereken bir gıdadır.

Erişte lezzet açısından makarna ile aynı kategoriye konabilir. Fakat süt, yumurta, su, tuz ve un karışımından yapılan gerçek ev yapımı erişte alabilirseniz endüstriyel makarnaya göre daha besleyici olacaktır. Erişteye de tıpkı makarnada olduğu gibi; içerisine kuru et, kurutulmuş sebze, sucuk, kavurma gibi malzemeler katarak daha da besleyici ve daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Neden makarna tercih edilmeli?

Kampta pirinç pilavı pişirmenizi tavsiye etmiyoruz. Elbette kamplarda pirinç pilavı yapılmaz diye bir kural yok. Lezzetli bir pilav yapabilmek için önceden ıslatmak, kavurmak ve pilavı pişirebilmek için geniş bir tencereye ihtiyaç duyulur. Hepsinden daha önemlisi pirinç pilavının pişme süresinin uzun olmasıdır. Bulgur da pirinç gibi, doğrusu pirinçten de uzun pişme süresine gereksinim duyar. Patlıcan, soğan, domates gibi malzemeler eklenmediği sürece kampta yapılan pilav bir şeye benzemeyecektir.

Lezzeti arka plana attığımızda; taşıma, pişirme ve saklama süresi bakımından makarna ana yemek olarak daha mantıklı bir seçim olarak öne çıkıyor.

Bulgur ve pirinç makarnaya kıyasla daha besleyici, ancak pişirme süresi makarnaya göre bir hayli uzun. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi teorik olarak kampta tüm yemekleri yapabilirsiniz. Fakat yazımızın amacı sırt çantasıyla çıkılan, uzun mesafeler alınan faaliyetlerde yanınızda taşıyacağınız optimum gıdayı seçmek olduğu için; pişme süresi, lezzet ve besin kaynağı olarak makarna ve benzeri ürünleri listenizin başına almalısınız.

Makarnayı lezzetlendirme

Bolca yağlamayıp tuzlamadığınız sürece makarna tek başına pek lezzeti olmayacaktır. Buna ek olarak 100 gram pişmemiş makarnada 370 kalori olduğunu da hesaba kattığımızda günde 4-5 bin kalori harcayacağınız bir faaliyet için yeterli olmayacaktır. Şimdi makarnaya hem lezzet katalım, hem de besin değerini yükseltelim. Gıdalarımızın çoğu karbonhidrat ağırlıklı olduğu için hasarlanan kasların tamiri için makarna şarttır.

Makarna ve kavurma

Makarna ve Kavurma

100 gramında aşağı yukarı 400-600 kalori bulunan kavurma proteince son derece zengindir. 100 gram kavurmada 25 gram protein, 93 mg. sodyum, 30 gram yağ, 325 mg. yağ yer alır. 200 gram pişmemiş makarnaya 100 gram kavurma eklerseniz tek başına 100 kalorilik bir enerji alabilirsiniz. Hatta proteinli makarna ile yaptığınızda 100 gr makarna – 100 gr. kavurmadan 50 gram protein almanız mümkündür.

Kavurma pişmiş olduğu, yap ile harmanlandığı ve tuzlandığı için daha geç bozulur. Şarküteri bölümü bulunan Migros gibi marketlerden rica ederseniz 100’er gram kestirip her birini vakumlu ambalaja koyabilirsiniz. Vakumunu açmazsanız kavurma yaz aylarında 5 güne kadar, soğuk kış aylarındaysa 15 güne kadar yanınızda durabilir.

Kavurma zaten saatlerce pişmesinin ardından nihai halini aldığı için tekrar pişirmeniz gerekmez. Kavurmayı ufak bir kapta ezdikten sonra yeni pişmiş sıcak makarnanın üzerine dökerseniz yağlar eriyecek, tüketilebilir bir hale dönüşecektir. Dilerseniz çok uzun olmamak şartıyla tavada ısıtabilirsiniz.

Ayrıca yol üzerinde geçtiğimiz köylerden, yerleşim yerlerinden yumurta alarak yumurta ile kavurmayı karıştırıp kendinize güzel bir kahvaltı hazır edebilirsiniz.

Makarna ve eski kaşar

Makarna ve Kaşar

Eski kaşar yaz aylarının sıcağında bile zarar görmeden çantanızda taşıyabileceğiniz, hem kahvaltılarda kullanılabilen, hem de makarnayı lezzetlendirmek için tercih edebileceğiniz bir besindir. Yüksek protein değeri taşıyor olmasına ek olarak, oldukça iyi bir kalsiyum deposudur.

Eski kaşarı makarnaya bıçakla rendeledikten sonra dökerseniz makarnanın içinde homojen olarak dağılacaktır.

Makarna ve sucuk

Sucuk ve Makarna

Sucuk da tıpkı eski kaşar gibi farklı öğünlerde kullanabileceğiniz besinler arasındadır. Hem kahvaltınızda, hem de akşam yemeğinde makarna ile beraber tüketebilirsiniz. 100 gramında 400 kalori içeren sucuk, aynı zamanda 35 gram yağ ve 20 gram protein ihtiva eder.

Tavsiyemiz kangal sucuk olarak değil; parmak sucuk adı verilen küçük boyutlara sahip olanlarından taşımanızdan yana olacak. Bu sayede her öğünde bir parmak yiyecek ve kalan sucukların hava ile temas etmesinin önüne geçmiş olacaksınız.

Hangi makarna tercih edilmeli?

“Ben keyfime göre ne istersem alırım” diye düşünüyorsanız, maalesef bu konuda da bir tavsiyemiz olacak. Az yer kaplamaktan ve hafiflikten bu kadar bahsettikten sonra bu konuyu es geçemezdik.

Makarnalar aynı gramajlarda olsa bile farklı paket boyutlarıyla karşımıza çıkıyorlar. Çantanızdaki alanı etkili biçimde kullanabilmek istiyorsanız paket boyutu küçük olan makarnaları tercih etmelisiniz.

Çoğu makarna paketinin içerisinde boşluk olduğundan dolayı paket fazla yer tutar. Fazla yer kaplıyor olmaları daha çok makarna tüketebileceksiniz anlamına da gelmedi için az yer kaplayan makarnalar arasından seçim yapmalısınız.

Kahvaltı seçenekleri

Kampta Kahvaltı

Günün en kıymetli öğünü olan kahvaltı, gün içerisinde yüksek enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamak mümkün olduğunda yüksek kalorili ve hızla enerjiye dönebilecek gıdalardan tercih edilmelidir. Akşam yemeğinin ardından 10-11 saat kadar aç kalan vücut yakıtsız bir araç gibidir. Arazide kamp eşyalarının ağırlığıyla 15 kilometre mesafe ilerleyeceğinizi düşündüğümüz zaman ortalama 4500 kalori harcayacağınızı söyleyebiliriz.

Oldukça yalın, 1000 kalori veren, hızlıca enerjiye dönebilecek karbonhidrat ağırlıklı, en önemlisi de sıcak günlerde bile günlerce yanınızda gezdirebileceğiniz, çantanızda minimum yer kaplayan, hafif kahvaltılıklara bir göz atalım.

Ekmek

Ekmek

Klasik somun ekmek yerine, ağırlık/kütle oranı yüksek olan tortilla, lavaş gibi seçenekleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Somun ekmek yolculuk sırasında kolayca bozulacak ve küflenecektir.

Çantanızdaki kısıtlı alanı daha etkili kullanmanıza fırsat veren tortilla-lavaş kilitli paketlerde bulunabilmektedir. Kepekli çeşitleri de olan lavaşlar daha az lezzetli olsalar da bağırsaklarınız çalışmasına yardımcı olurlar.

Kamp için peynir seçimi

Eski Kaşar Peyniri

Kamp yaparken yaz kış kolayca bozulmayan en iyi seçenek eski kaşardır. Bunun haricinde çörek otlu tulum peynirinin de uzunca dayanacağını söyleyebiliriz. Taze kaşar sıcak havada büzüşür, yağı ayrışır ve kısa süre içerisinde küflenir. Bu yüzden sıcak havalarda tavsiye etmiyoruz. Kış zamanı veya serin havalarda yanınıza alabilirsiniz.

Beyaz peynir ve diğer taze peynir çeşitleri sıcak gördüklerinde hızlıca ekşiyor ve sularını salıyorlar. Bunun dışında karlı ve soğuk havalarda donuyor veya lezzetlerini kaybediyorlar.

Sucuk, kavurma, kuru et

Kamp Ateşinde Sucuk

Sucuk, kavurma ve kuru et bozulmadan, sıcak hava şartlarında dahi yanınızda bulundurabileceğiniz kahvaltılıklar arasında bulunur. Bunları hem akşam yemeğinde hem de kahvaltıda tüketebilirsiniz. Bu üç gıda ile alakalı tavsiyemiz kuru et ve kavurmayı günlük porsiyonlar olarak vakumlatmanız yönünde olacak, bu sayede günler boyunca devam edecek faaliyetlerde daha uzun süre dayanırlar.

Sucukları ise parmak sucuk olarak bilinen, daha küçük porsiyonlar şeklinde satın almanızı öneririz. Her bir parmak sucuk tek öğünde tüketebileceğiniz kadar sucuk bulundurmaktadır.

Salam ise yalnızca soğuk kış günlerinde tüketebileceğiniz bir besindir. Sıcak havalarda kısa sürede bozulacak, bozuk halde tüketirseniz de zehirlenmenize yol açacaktır.

Bal, Reçel, Tahin Pekmez

Tahin Pekmez

Karbonhidrat ve enerji tarafı son derece zengin olan bu besinleri en sıcak hava şartlarında dahi yanınızda taşıyabilirsiniz. Yolculuğa başlamadan önce balın ve reçelin içine fındık ve ceviz ufalayıp ekleyebilirsiniz.

B, C, E vitaminlerine sahip olan tahin hücre yapısını korumaya yardımcı olur. Tahine ekleyeceğiniz pekmez ise potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve B1 vitamini katar.

Piknik tadında kamplar için listeler hazırlayan kişiler için yazımız çok titiz gelebilir. Hacim ve ağırlık, arazide yüzlerce kilometre ilerleyen kişiler için diğer tüm faktörler kadar önemlidir.

Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikÖzel Havuzlu Villada Tatil
Sonraki İçerikParacord İp ile Yapılabilecek 15 Farklı Şey
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.