Dünyanın yükseklik olarak üçüncü sırada yer alan Kangchenjunga Zirvesi tehlike olarak da ilk sıralarda yer alıyor. Şöyle ki meşhur K2 dağından (bir sonraki yazımı K2 dağı ile ilgili olacaktır.) bile daha riskli ve zorlu bir zirve olduğu biliniyor. Tibet dilinde bu dağın ismi “Karların Beş Hazine Evi” olarak çevriliyor. HindistanNepal sınırındaki bu dağ, 8856 mt. yüksekliğe sahip.

Bir Zamanlar En Yükseği Oydu!

Bilindiği kadarıyla bu yüzyılın en yüksek dağı olduğu biliniyordu lakin Everest Dağı ortaya çıkana kadar. Günümüze kadar Karların Beş Hazine Evi zirvesine sadece 240 kişi ulaşabilmiş. Dağa ilk tırmanan kişi olan J. D. Hoker sadece 4760 metreyi görebilmiş. Dağın zirvesi olan 8856 metreye ise ilk kez 1955 yılında bir tırmanış ekibinden Joe Brown ve George Band isimli iki dağcı ulaşmış. Ertesi gün ise ekibin diğer üyelerinden Norman Hardie ve Tony Streather dağın zirvesini görmeyi başarmışlar. Dağa çıkan ilk Türk ise 2011 yılında Tunç Fındık. Ek olarak dağın zirvesine ulaşmak için çok zorlu yolları geçmeniz gerekmektedir. Çünkü dağa çıkacak herhangi bir yol yoktur. Kayaları, taşları tırmanmanız gerekmektedir.

Resimlerde dağın zirveleri hakkında bilgiler vardır. Bu bilgilere bakarak dağ hakkında daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Böyle bir dağ olduğunu hiç bilmiyordum.Ayrıca Türk birinin de tırmanması gerçekten ilgimi çekti.Oraya gidene kadar ne kadar yol gitmişlerdir acaba 🙂 Dağcılık gerçekten zorlu bir iş 🙂

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.