Doğa sporları ile ilgilenen kişilerin tercih edeceği su sporları arasında yer alan kano sporu için özellikle eğitim alınması gerekir. Kano, Kızıldereliler tarafından kullanılan bir taşıttır. Fazla derin olmayan yapısı ile durgun suda ilerlemek amacı ile kullanılır. Günümüzde özellikle kano ile spor yapmak isteyenler için hazırlanmış olan kanolar daha etkin bir şekilde spor yapılmasını sağlamaktadır.

Yaygın olarak tercih edilen spor çeşitlerinden biri olarak farklı çeşitlerdeki kanolar ile de yapılabilir. Kano ile sularda sakin bir şekilde ilerleyerek spor yapılabileceği gibi azgın sularda yapılması durumunda daha heyecanlı ve keyifli zaman geçirilmesi için uygun olan bir spor seçeneğidir.

Kano Sporu Nasıl Yapılır?

Kano Kullanımı

Kano sporu özellikle sakin sularda yapılabileceği gibi azgın sularda da yapılabilir. Özellikle kollara fazlası ile güç verilmesi gerektiğinden bu konuda daha doğru seçimler yapılması gerekir. Erkekler tarafından yaygın olarak tercih edilen spor seçenekleri arasında yer alan kano sporu nasıl yapılır? Diye merak edenler bu konuda alacakları eğitim ile istedikleri gibi öğrenerek sorun yaşamadan spor yapabilirler.

Azgın sularda daha etkili ve keyifli şekilde yapılan kano sporu için tercih edilecek olan kanolarda değişmektedir. Tek kişi ile yapılabildiği gibi çok sayıda kişi tarafından da yapılacak olan spor çeşididir. Bu nedenle tercihlere göre özellikle çok kişinin aynı kano içerisinde olması durumunda yön verme konusunda birlikte hareket edilmesi gerekir.

Kano Sporu Nerede Yapılır?

Kano sporunu yapmak isteyenler bunun için deniz veya azgın suları tercih edebilirler. Özellikle sakin bir suda yol almak isteyenler için deniz tercih edilebileceği gibi bunun yanı sıra daha adrenalini yüksek bir alanda sporu yapmak isteyenler azgın nehirleri tercih edebilirler.

Kano sporunu yapmak isteyenler bulundukları alandaki imkanları değerlendirerek bu şekilde istedikleri sonucu elde edebilirler. Bunun için tercih edilecek olan güç gerektiren sporlar arasında yer almaktadır. Kano üzerinde dengede kalmak veya ayrıca kürekler ile yol almanın yanı sıra yönlendirme yapılması gerektiğinden öncelikle bu konuda eğitim alınması ve ardından sporun yapılması gerekir.

Türkiye’de Kano Yapılabilecek Yerler

Ülkemizin hemen her yerinde akarsuya rastlamak mümkün. Nitekim kano da en çok akarsu ve göllerde kullanılmakta. Ayrıca deniz kanosu da bulunuyor. Ancak özellikle iç sularımızda karşılaştığımız kano sporu, bunun yanı sıra da azgın sularda da karşımıza çıkabiliyor. Peki Türkiye’de kano yapılabilecek yerler nerede bulunuyor?

Özellikle Çoruh Nehri – Artvin, Göksu Çayı – Adana ve Fırtına Deresi – Rize gibi yerlerde çok sık karşılaştığımız kano, Antalya, Muğla, Rize, Trabzon, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Erzincan, Erzurum, Van gibi illerimizde yoğun bir şekilde faaliyet göstermektedir.

Türkiye’de Profesyonel Anlamda Kano Sporu

Ülkemizde kano sporunu profesyonel olarak yapanlar bulunmaktadır. Öyle ki 442 antrenör, 290 hakem, 949 sporcu ve 88 kulüp bulunuyor ülkemizde. Eğer sizlerde eğitimleri ve kano haberleri takip etmek istiyorsanız, Türkiye Kano Federasyonu sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. azgın nehirlerde daha çok görüyorum bu sporu yapanı ama kanolar 3 kişilik oluyor genelde azgın nehirlerle savaşmak için. Nehir daha adrenalinli 😀

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.