Kano sporu heyecanı ve adrenalini bir araya getirirken aynı zamanda tehlikeli de bir spordur. Bu nedenle kano sporuna başlamadan önce güvenlik önlemlerini almak gerekiyor.

İşte Kano Güvenlik Önlemleri

Kano Güvenlik Önlemleri
Kano Güvenlik Önlemleri
  1. Can Yeleği: Kano veya kayıktayken can yeleği büyük önem taşır. Ne kadar iyi yüzdüğünüz veya suyun ne kadar ılık olduğu önemli değil. Can yeleği mutlaka kullanmanız gereken güvenlik önlemlerinden biridir.
  2. Yerleşim: Kanonuz tek kişilikse bir sorun yok. Ancak tek kişilik olmayan bir kanoya tek başınıza biniyorsanız dengeyi iyi sağlamanız gerekiyor.
  3. Ağırlık: Kano, yüksek ağırlıkta yolcu taşıyabilen bir ekipman değildir. Bu nedenle ne kadar hafif yolcu taşırsa, o kadar güvenli olacaktır.
  4. Merkeze Yakın Kalın: Kanoda kürek çeken kişinin merkezde veya merkeze yakın oturması kontrolü de kolaylaştıracaktır. Tek başınıza daha büyük bir kanoyla kürek çekiyorsanız, ön koltuktan kürek çekmelisiniz. Bu özellikle rüzgarlı havalarda önemlidir. Çünkü kanoyu gitmek istediğiniz yöne doğru ilerletmek daha kolay olur.
  5. Yedek Kürek: Can yeleği kadar önemli olan bir diğer ipucu da kürektir. Kullandığınız kürek dışında, olumsuz durumlara karşı yedek kürek bulundurmanız da güvenlik açısından önemlidir. Tek küreğinizi kaybederseniz veya kırarsanız, kanoyu kontrol etmenin bir yolu yoktur ve rüzgarda kontrol imkansız olacaktır.
  6. Tether – Kordon – Halat: Kano kullanırken, özellikle bazı sularda çok fazla akar yerlerden geçebilirsiniz. Bu gibi yerlerden geçerken tehlike altında kalmak istemiyorsanız, kendinizi kanoya bağlamayı düşünmelisiniz. Bunun için Tether – Kano Kordonu adı verilen ekipmanı yanınızda bulundurabilirsiniz.
  7. Kanoda Oyun Olmaz: Zaman zaman kano gezintisi sırasında ölümlü vakalarla karşılaşıyoruz. Bu vakaların en büyük nedeni kano üzerinde yapılan şakalar. Kano üzerinde yer alan herkes kontrollü olmalıdır. Çünkü en ufak bir hata ölümle sonuçlanabilir. Kano üzerinde şakalaşmayın.

Kano sporu hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikKalekim Usta Kulübü’nden Tanıdık Usta Hizmeti
Sonraki İçerikDöküm Tava Nasıl Temizlenir?
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.