Karabük Yenice Kamp Alanı

Doğanın o muhteşem yeşilini mi görmek istiyorsunuz? Yoksa o yemyeşil ağaçlar içerisinde mis gibi havanın verdiği huzurla birlikte hayallerinize dalip gitmek mi istiyorsunuz? İşte Yenice tam size göre..

2000’li yılların başında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Avrupa’da acil olarak korunması gereken 100 orman listesine alınan Karabük‘ün Yenice Ormanları sizlere huzuru vadediyor. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük blok ormanı olması da ayrı bir özelliği. Doğanın içerisine girdiğiniz anda kendinizi bir pastel resim bir yağlı boya resmi içerisinde bulmuş gibi hissedebilirsiniz. Bunda da haklısınız çünkü doğanın en saf hali orada, en doğal renkleri orada.

Yenice Ormanları-Ulaşım

Karabük iline 35 kilometre kadar uzaklıkta olan Yenice ilçesine ulaşabilmek için hem iki tarafı dağ olan yoldan geçiyorsunuz hem bu yolun sonuna varabilmek için tam 35 tane tünelden geçmek zorundasınız. Karabük iline ulaştıktan sonra Yenice’ye saat başı kalkan araçlar mevcut. Yine tren garından seferler de mevcuttur.

Sizleri Neler Bekliyor?

Son dönemde gelen turist sayısının artmasıyla birlikte yerel yönetim gelen turistlere yönelik çalışmalarını da hızlandırmış orada. Şu anda 15 yürüyüş parkuru, 5 kamp merkezi ve 7 bisiklet rotasına bulunmakta Yenice’de. Kaybolma riskine karşı uyarı levhaları mevcut. Kısa, orta ve uzun yürüyüş parkurları mevcut. Yine uzun parkurlar için çeşitli kamp alanları da mevcut. Yürüyüş parkurlarının toplam uzunluğu 400 kilometreyi buluyor. Ayrıca orman bisiklet rotası da 290 kilometre civarında.

Ormanın içerisinde yer alan Eğriova Göletinin etrafında kamp alanı da mevcuttur. Yine gidebileceğiniz diğer noktalarda Subatan Yaylası, Sorgun Yaylası, Şeker gibi yerler mevcuttur.

5 YORUMLAR

  1. Aslında maliyeti ile ilgili bilgide verseniz güzel olur bu tarz yerleri okurken ben nerede ne kadar para gidiyor hep merak etmişimdir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.