Hobi olarak yapılacak olan farklı spor dalları arasında özellikle yüksek adrenalin ve etkileyici sonuçları olan seçenekler arasında kaya tırmanışı profesyonel olarak yapılması gereken sporlardan biridir. Bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahip olunması gerektiğinden öncelikle eğitim alınması ve ardından belirlenen kaya üzerine tırmanış yapılması güvenlik açısından önemlidir.

Tırmanış için hazırlanan kişilerin özellikle gerekli ekipmanlara sahip olması ve güvenliği sağladıktan sonra tırmanışa başlaması gerekir. Aletli veya aletsiz olarak yapılacak olan tırmanış için farklı ekipmanlar gerekli olabileceği gibi aletsiz tırmanış yapılması durumunda bu konuda özellikle ekipmana gerek olmayacağı için daha profesyonel olarak tırmanış yapılması anlamına gelmektedir.

Kaya Tırmanışı İçin Gerekli Olan Ekipmanlar

Kaya tırmanışı yapmak isteyenler ihtiyaç duyacağı kaya tırmanışı malzemeleri aşağıda yer almaktadır.

  • Sikke; kayalar üzerine tırmanırken oyuklar arasında materyal yerleştirilmek için kullanılan ekipmandır. Sert ve yumuşak olarak iki ayrı şekilde kullanılabilir.
  • Takoz; sikkeler ile aynı işleve sahip olan ekipmanlardan biridir. Takozlar çakılırken çekice ihtiyaç olmaz.
  • İpler; tırmanış sırasında ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biride iplerdir. Ana ve yardımcı ipler olarak iki ayrı gruba ayrılırlar.
  • Kask; güvenliği sağlamak amacı ile emniyet açısından tercih edilmektedir.
  • Dizlik ve dirseklik; tırmanış sırasında sorun yaşanmaması için yapılacak olan güvenlik önlemleri arasında yer alır.
  • Tırmanış ayakkabısı; kaya üzerine tırmanmak için yapılacak olan tırmanış sırasında ayakkabılar buna uygun olması gerekir.

Kaya Tırmanışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle profesyonel olarak yapılması gereken aletli veya aletsiz kaya tırmanışı sırasında kişilerin daha dikkatli davranması gerekir. Tırmanış sırasında oluşabilecek her türlü durum ve anlık dikkatsizlikler herhangi bir sorun yaşanmasına neden olabileceği için bu konuda daha dikkatli olunması ve gerekli ekipmanlar ile tırmanış yapılması gerekir.

Anlık dikkatsizlikler daha büyük sorunlar yaşanmasına neden olabileceği için tercih edilen kayanın üzerine çıkılırken bu noktada daha dikkatli davranılması önemlidir. Aletsiz yapılan tırmanış sırasında oluşabilecek dikkatsizlikler güvenlik önlemleri de alınmadığından bu konuda daha dikkatli olunması ve yeterli bilgiye sahip olunduktan sonra tırmanış için uygun olan kayalar üzerinde yapılması gerekir.

Arkadaşlarınla Paylaş
Önceki İçerikİsveç Ateşi Nedir? Nasıl Yakılır?
Sonraki İçerikMarmara Bölgesi Kamp Yerleri
Doğayı seven biri olarak doğayı çıktığımda yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizlere aktarıyorum..

4 YORUMLAR

  1. Çok tehlikeli bir tırmanış türü! Ufak bir hata canınına yada canının yanmasına neden olabilir. Malzeme şart vede tek başına yapılmamalı 🙂 bilgiler için Teşekkürler.

  2. Kaya tırmanışı hakkında yararlı bir makale olmuş tabii yanımıza sağlık için ekipman almadan gitmemek lazım.

  3. Benim gibi adrenalin ve heyecan severlerin kesinlikle denemesi gereken bir spor.Zirveye çıkmak ayrı keyif zirve de olmak ayrı keyif.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.