Kaya Tırmanışı

Tırmanma sporları oldukça zorlu bir iştir. Bunların içinde de kaya tırmanışı oldukça bilgi, birikim ve tecrübe gerektirir. Bu tecrübe ile de konu hakkında da oldukça bilgili olur ve yaşayacağınız aksiyon da elinizi güçlendirmiş olursunuz. Tırmanış sporları 18. yüzyıl sonu 19. yüzyıl başında Avrupalı zenginlerin boş vakitlerinde yaptığı aktiviteler ile spor haline dönüşmüştür. Günümüzde de oldukça geniş bir kitle bu konuda çalışmalar yapmaktadır.

Kaya tırmanışında edineceğiniz tecrübe ile bu sporun teknikleri hakkında da kendinize yetecek kadar bilgi sahibi olursunuz. Tabi burada yeterli ekipmanınızın olması da önemli bir husustur. Bu sebeple önce ekipman, sonra eğitim, tecrübe ve son olarak da yapacağınız aktivite şeklinde sıralayabiliriz.

Kaya Tırmanışı Teknikleri

Kaya tırmanışı sırasında çeşitli yöntemler ile zorlu yolları rahat bir şekilde aşabilirsiniz. Bunun için kaya tırmanışı tekniklerini bilmeniz sizin için önemlidir. Bu teknikleri sizler için bir araya getirdik.

Sportif tırmanış – Sport climbing

Kaya üzerinde veya yapay duvarlarda yapılan bir kaya tırmanışı stilidir. Bu yöntemde alınan emniyet tedbirleri nedeniyle bütün riskler minimize edilmiştir. Sportif tırmanış kendi içerisinde 7 farklı şekilde yapılır.

Lider Tırmanış (Lead Climbing)

Lider tırmanış tekniği genellikle kaya tırmanışı işinde profesyonel olan kişiler tarafından yapılır. Kaya tırmanışı teknikleri içerisinde tecrübe gerektiren bir stildir. Tırmanıcı daha önce belirlenmiş bir hatta daha önce yerleştirilmiş emniyet noktalarını kullanarak yada emniyet noktalarını geleneksel yöntemler ile kendi yerleştirerek yaptığı bir tırmanış stilidir. Bu yöntemde tırmanıcı tecrübeli olmalıdır. Aksi halde ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Top Rope Tırmanış (Top Rope Climbing)

Kaya tırmanışı teknikleri içerisinde amatörler ve profesyoneller tırmanış gerçekleştirilebilen bir stildir.. Top Rope Tırmanış’ta tırmanışçı ip birliği yaptığı lider tırmanıcının arkasında yer aldığı yöntemdir.Bu yöntemde üstten emniyetli tırmanış, tırmanışın temelini oluşturmaktadır.

Kısa Kaya Tırmanışı

Kaya tırmanışı stilleri içerisinde fiziksel yeterlilik açısında en zor olanı, en eğlenceli ve en akrobatik olan tırmanıştır. Çok yüksek olmayan yükseklikleri 3 metre ile 10 metre arasında değişen doğal kayaları kullanarak emniyet noktası oluşturmadan kayaların doğal noktalarını kullanarak yapılan bir kaya tırmanışı tekniğidir. Bu yöntemde olası bir düşüşe karşı özel minderler kullanılır.

kaya tırmanışı teknikleri

Hız Tırmanışı

Kaya tırmanışları içerisinde yer alan özel bir kaya tırmanışı branşıdır. Ortalama 15 metre yüksekliğinde bir duvarda yapılır ve duvarda belirli aralıklar ile dizilmiş tutamaklar yer alır. Burada amaç tırmanışı hızlı bir şekilde bitirmektir. Ülkemizde çok fazla yaygın olan bir stil değildir. Avrupa’da ve Dünya’da bu branşta şampiyonalar ve turnuvalar düzenlenmektedir. Hız tırmanışı tekniğinde kadınlarda dünya rekoru 8.33 saniye erkeklerde ise 5.88 saniyedir.

hız tırmanışı tekniği

Yapay Tırmanış

Diğer kaya tırmanışı teknikleri ile tırmanmanın imkansız olduğu noktalarda, bölgeyi tırmanarak geçebilmek için üretilmiş özel malzemeler kullanılarak tırmanılan tırmanış tekniğidir. Diğer tırmanış tekniklerinde olduğu gibi bu tırmanış tekniğinde de belirli kurallar ve malzemeler vardır. Bu tırmanışta jumar, hook, ip merdiven ve sikke gibi birçok malzeme kullanılmaktadır.

yapay tırmanış

Solo Tırmanış

Kaya tırmanışı teknikleri içerisinde hiçbir tırmanma aleti kullanmadan ve emniyet almadan yapılan tırmanış tekniğidir.

solo tırmanış

Deep Water Solo

Solo tırmanışta olduğu gibi hiçbir emniyet ve malzeme olmadan yapılan tırmanış stilidir.

deep water solo

Geleneksel (Traditional) Tırmanış

Tırmanıcının tırmanış yoluna emniyet aletlerini kendisinin yerleştirdiği ve serbest veya yapay tırmanış türüdür. Lider tırmanışçının emniyet aletlerini yerleştirmesi ve karabinayı takmasının ardından tırmanış ipi karabinadan geçirilir ve bu sayede emniyet tedbiri alınmış olur. Bu sayede olası bir düşme riski en aza indirgenmiş olur. Yine bu emniyetten kurtulması durumunda diğer emniyet noktasına kadar düşer ve o noktada kalır. Geleneksel tırmanış tekniğini diğer tekniklerden ayıran durum emniyet aletlerinin yerinden çıkma ve patlama riskidir. Bu tırmanış lider tırmanışçının yerleştirdiği emniyet aletleri arkadan gelen tırmanış tarafından toplanır.

geleneksel tırmanış tekniği
Yıldız Teknik Üniversitesi Dağcılık Kulubünden alıntıdır.

2 YORUMLAR

  1. Açık ve net belirteyim yükseklik korkusu olan birisi olarak benim gö*** yemez. 🙂 Ne kadar önlem alınsa da riskli bir spor. Evet bir spor dalıdır kaya tırmanışı. Ancak burada paylaşılan görsellere bakarken bile başım dönüyor. Bilgiler için Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.