Eğer ömrünüzde sadece tek bir kere olsun bir kedi tutkunu olmayı başardıysanız; sizi tamamen etkisi altına alacak olan bu tutkudan asla kurtulmanız mümkün değildir. Üstelik sizin için derlediğimiz “kediler hakkında bilmeniz gereken bilgiler” listemizdekileri öğrendiğinizde kedilere olan düşkünlüğünüz bir tık daha artacaktır!

1. Aslında kediler ve köpekler birlikte yaşayabilirler

Deyimler bazen acımasız olabildiği gibi algımızı istemsiz bir şekilde yönetebilir düzeyde de etkili olabiliyor.

Mesela dilimizde önemli bir yer edinmiş “kedi köpek dalaşı” gibi deyimler aslında tam olarak anlamındaki gerçeği yansıtmıyor.

Tam olarak 2008 yılında İsrail’in Tel Aviv Üniversitesi’nde 6 aylık kediler ile 1 yaşındaki köpeklerin aynı ortama koyulduğu bir araştırmada;

Bu iki sevimli dostların aslında aynı ortamda mutlu bir şekilde yaşayabildikleri görülmüştür.

2. Kedinizi sevmeniz onun gerçekten hoşuna gidiyor

Biliyorum oldukça çok fazla kedilerin kendilerini sevdirmeyi sevmediği gibi şeyler duydunuz ancak bu tam olarak doğru sayılmaz.

Kedilerin okşanmaya maruz kaldıkça artarak sinirlendiğini okuduğunuzu unutun. Çünkü Viyana Üniversitesi’nin araştırmasına göre kediler kendilerini okşayan birisi oldukça hoşlanmaktadır.

Ancak tabii ki bazı kediler okşanmaktan nefret edebilir ancak eğer ona iyi davranıyorsanız size kesinlikle izin verecektir.

Not: Eğer kediniz okşamanıza izin vermiyorsa https://www.pettenal.com/ ile size en yakın pet mağazasından ona güzel bir mama alabilir bir de öyle okşamayı deneyebilirsiniz.

3. Kediler ilk defa Çin’de evcilleştirilmiş çok tatlı hayvanlardır

Kedilerin ilk defa 4000 yıl önce Anti Mısır’da evcilleştirilmiş olduğunu düşünenleri artık umursamanıza gerek yok çünkü 2013 yılında yapılan araştırmalar kediciklerin 5400 yıl önce Çin’de evcilleştirildiğini gösteriyor.

Araştırmalara göre kediler kemirgen hayvanları lezzetli olduğunu düşündükleri için insanların da tarlalarına ve ambarlarına zarar veren fare gibi kemirgenleri yakalayıp yiyerek aslında kediler ile insanlar arasındaki ilk çıkar ilişkinin başlamasına vesile olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Giriniz
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.